Stanford Binet Zeka Testi Neyi Ölçer?

Stanford Binet Zeka Testi Neyi Ölçer?

Stanford Binet zeka testi neyi ölçer? Stanford Binet zeka testleri iki yaşından itibaren 16 yaşına kadar bireylerin zeka yaşını ölçmektedir. Çocuklar ve yetişkinler bireysel olarak teste tabi tutulur. Çocukların test süresi 30 dakikadır. Yetişkinlerin zeka test ortalaması maksimum bir buçuk saat sürmektedir. Teste tabi tutulan bireylerin zihinsel yaş ortalamasının altında sorular sorularak teste başlanır. Denek sorularda başarısız olduğunda bir alt deneyle teste devam edilir. Test süresince bireyin başarılı olduğu düzey bireyin zihin yaşı olarak kabul edilir.

Stanford Binet Zeka Ölçüm Alanları Nelerdir?

Stanford Binet zeka testi ölçüm alanları nelerdir? Stanford Binet zeka ölçüm alanları alt dallardan oluşmaktadır. Stanford Binet zeka ölçüm alanları alt dallar ile çocukların ve büyüklerin 4 yeteneğini ölçmede kullanılır. Bu yetenekler sırasıyla şu şekildedir.

 • Görsel soyut yargılama
 • Sözel yargılama
 • Kısa süreli bellek
 • Niceliksel yargılama

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Stanford Binet zeka testinin uygulama yaşı çocuklarda iki yaştan başlamaktadır. Yetişkin bireylerde ergenlik döneminden itibaren 16 yaşına kadar zeka testi uygulanmaktadır. Dolayısıyla zeka testinin ölçümlemesinde iki yaşından itibaren 16 yaşına kadar bireyler, Stanford Binet zeka testine tabi tutulabilir.

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Soru?

Testin içeriği zorluk derecesine göre artarak devam eden 30 adet testten oluşmaktadır. 5 yaş ve altı olan çocuklara 12 adet soru sorulur. 5 yaş üzeri çocuklara 6 adet soru sorulur. Böylece çocukların zeka yaşı ortaya çıkarılır.

Zeka Testinin Puanlaması Nasıl Yapılır?

Stanford Binet Zeka Testi Puanlaması Nasıl Yapılır? Stanford Binet zeka testinin ölçümlemesinden sonra puanlama sistemine geçilir. Stanford Binet zeka testinin puanlamasına göre ortalama puan 100 olarak belirlenir. 100 puanın altında kalan ve üzerinde olan bireyler, zihinsel performansa göre ileri ya da düşük olarak tabir edilir. Zeka düzeyi 140 olan kişiler toplum içerisinde bin kişiden yalnızca iki kişide görülmektedir. Buna göre Stanford Binet zeka testinin puanlaması şu şekildedir.

 • 140 ve üzeri kişiler dâhiler
 • 139-130 çok üstün zekaya sahip olanlar
 • 129-120 üstün zekaya sahip olanlar
 • 109-90 normal zekaya sahip olanlar
 • 89-80 donuk zekaya sahip olanlar
 • 79-70 sınırda zeka seviyesine sahip olanlar
 • 69 ve altı zeka geriliği olarak belirlenir.

Stanford Binet Zeka Testi Eğitimi sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Eğitimi sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın