iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika Eğitimi

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika Eğitimi

Stanford binet zeka testi eğitimi, üniversiteler iş birliği ile yapılan hazırlanmış eğitim programıdır. Katılacağınız Stanford binet zeka testi eğitimi sonunda üniversite onaylı e devletten sorgulanabilen stanford binet zeka testi sertifikası alınacaktır. Stanford binet zeka ölçeği uygulayıcı eğitimi uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz.

Stanford Binet Zeka Testi Eğitimi Sertifika Kursu Nedir?

Stanford binet zeka testi, hem üstün yetenekli çocukların hem de zihinsel engelli bireylerin tespit edilmesinde kullanılan bir zeka testidir. Ayrıca bireylerin zihinsel performanslarını da belirlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Uygulama sonunda bireyin zeka yaşı ve zeka bölümü tespit edilir. 2 yaştan yetişkin yaşa kadar kullanılan zeka testidir. Bireysel bir test olduğunda oturumlarda sadece bir kişiye uygulanır. Uygulayıcı tarafından bireye, stanford binet zeka testi soruları sorulur ve bireyin bu soruları yanıtlaması istenir.

Testin uygulamaya başlanacağı yaş, genellikle takvim yaşı ya da bir alt yaşıdır. Eğer çocuk kendisine verilen soru yönergelerinde başarısız olursa bir altta bulunan yaş dilimine inilir. Tüm soruların doğru cevapladığı yaş çocuğun temel yaşı kabul edilir. Temel yaş tespiti yapıldıktan sonra uzman tarafından daha ileri ki yaş sorularını çocuğa uygular ve hiç bir test basamağını bilemediği noktada test sonlandırılır. Testin puanlaması yapılır ve temel yaşın üzerine eklen verilmiş doğru cevaplarla çocuğun zeka yaşı bulunur. Zeka bölümünün hesaplanmasında takvim yaşı ve zeka yaşı esas alınarak hesaplama yapılır.

Stanford Binet Zeka Testi Tarihçesi Nasıldır?

Stanford binet zeka ölçeği hazırlanmış ilk zeka testidir. Fransız okul sistemi için Sorbonne Üniversitesi psikoloji bölümü yöneticisi olan Alfred Binet ve çalışma arkadaşı Theodore Simon tarafından hazırlanan test bir dizi soru yönergesi ile Paris’teki okul çocuklarının hangilerinde zihinsel gerilik veya öğrenme güçlüğü bulunduğunu tespit etmeye çalışmışlardır.

İlk Binet-Simon ölçeği 1905’te yayınlanmıştır. Bu testte artan zorluk derecesine göre düzenlenmiş 30 soru bulunmaktadır. Uygulayıcı, teste ilk sorudan başlamakta ve çocuğun sorulara yanıt veremediği maddeye kadar testi sürdürmektedir.

1920’li yıllara gelen kadar çok sayıda Binet uyarlaması geliştirildi. L. M. Terman tarafından geliştirilip 1926’da yayınlanan test bu geliştirilen testler arasında en çok bilinen testtir. Zeka bölümü kavramını psikoloji literatürüne kazandıran kişi de yine Terman olmuştur. Zeka Bölümü zekayı sayısal anlamda ifade etmek amacıyla kullanılmaktadır. Zeka Bölümü kavramında ortalama bir zekaya sahip insanın zeka bölümü 100 olarak kabul edilmiştir.

Stanford binet zeka ölçeği 1916’dan bu yana çeşitli nedenlerle dört kez gözden geçirilmiştir. Öncellikle, herhangi bir test sözcüklerin anlamları ve kullanımları değiştikçe güncelleştirilmelidir. İkinci olarak, Terman ve arkadaşları, bazı sorunların ülkenin bir bölümünden gelen insanlar için diğer bölümlerinden gelenlere göre daha kolay olduğunu, bazı sorunların kız çocukları için erkek çocuklara göre daha kolay ya da daha zor olduğunu, bazı sorunlarınsa yaş gruplarını ayıramadığını, çünkü hemen herkes tarafından yanıtlandığını gözlemlemişlerdir. Bu tür sorular değiştirilmiştir.

1972 yılında puanlama normları standartları yeniden belirlenmiş ve beyaz olmayanlar için yeni normlar eklenirken test maddelerinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Stanford binet testinin son sürümü 1985 yılında yayınlanmıştır. Testin eksik görülen kısımları yeniden revize edilerek Stanford-Binet testinin 15 farklı alt testi zekanın göstergeleri kabul edilen dört tür zihinsel yeteneği ölçecek şekilde düzenlenmiştir. Bunlar ise; sözel yargılama, soyut/görsel yargılama, niceliksel yargılama, kısa süreli bellektir.

Stanford Binet Zeka Testi Nasıl Uygulanır?

Stanford binet zeka ölçeği bir sınıf dolusu öğreniciye kolayca uygulanabilen bir test değildir. Her test uzman kişiler tarafından bireysel olarak uygulanır. Bu test bir görüşmeye benzer. Küçük çocuklara uygulandığından yaklaşık 30 dakika, daha büyüklere uygulandığında bir veya bir buçuk saat sürer.

Standart uygulamaya, deneğin beklenen zihinsel yaşının daha altındaki sorularla başlanır. Eğer denek bu sorularda başarısız olursa başarılı oluncaya kadar bir önceki düzeyler denenir. Başarılı olunan düzey deneğin temel yaşı olarak kabul edilir. Temel yaş belirlendikten sonra uygulayıcı daha yüksek düzeylere geçmeye başlar ve bu işlem denek testin kalan kısmında tümüyle başarısız oluncaya kadar sürer. Başarısız olunan düzeyde test sona erer.

Testin puanlanmasından sonra uygulayıcı, temel yaşın üzerindeki geçilen her testten alınan puanı o yaşa ekleyerek zeka yaşını bulur. Tablodaki yaşların 26’ya dek gittiğine dikkat ediniz. Stanford – binet testi çeşitli yaşlardan kişilere uygulanabilmekle beraber çocuklar, ergenler ve genç yetişkinler için daha uygundur.

Stanford Binet Zeka Testi Puanlaması Nasıl Yapılır?

Stanford binet zeka testine göre testin ortalama puanı 100 dür. 100 ün üzerinde ve altında kalan değerler normalden zihinsel performans anlamında farklılık göstermeye başlayan bireylerdir. Zeka puanı 140 olan birey toplumda her bin kişiden ancak iki kişide rastlanacak bir zeka kapasitesine sahiptir.
140 – üstü Dahi veya Dâhiye Yakın
130 – 139 Çok Üstün
120 – 129 Üstün
110 – 119 Parlak Zeka
90 – 109 Normal Zeka
80 – 89 Donuk Normal
70 – 79 Sınır Zeka
69 – ve Aşağısı Zeka Geriliği

Stanford Binet Zeka Testi Sertifika Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Stanford binet zeka testi eğitimi sertifika kursu, uzaktan eğitim şeklinde internet ortamında a senkron olarak verilmektedir. Eğitime ait ders videoları ve stanford binet zeka testinin pdf ders dokümanları uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim, uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders ( A-Senkron) şeklinde yapılmaktadır. Eğitimi ve sınavı başarı ile tamamlayan katılımcılar eğitim sonunda stanford binet zeka testi uygulayıcı sertifikası alacaklardır.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 60 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan Eğitim Sistemi İle İnternet Üzerinden Video Ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan Eğitim Sistemiyle, Çoktan Seçmeli Test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim derslerini kısa sürede tamamlayarak, sınava belirlenen tarihten daha önce girebilirsiniz. Sertifika işlemleriniz de daha kısa sürede tamamlanır.

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Stanford binet zeka testi eğitimi sertifika kursu hakkında eğitim danışmanlarından detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilir ya da aşağıdaki hemen bilgi al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız en kısa sürede sizlere dönüş yapacaklardır. Eğitime katılmak ve sertifika almak için kayıt formunu doldurmanız yeterlidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın