Sosyal Hizmet Mezunları Aile Danışmanı Olabilir mi?

Sosyal Hizmet Mezunları Aile Danışmanı Olabilir mi?

Sosyal hizmet, bireylerin, ailelerin ve toplulukların ihtiyaçlarına yönelik destek sağlamayı amaçlayan geniş kapsamlı bir disiplindir. Bu nedenle, sosyal hizmet uzmanları, ailelerin karşılaştığı çeşitli zorluklarla başa çıkmak, ilişki sorunlarıyla ilgilenmek ve aile üyelerine rehberlik etmek gibi konularda uzmanlaşabilirler. Peki Sosyal hizmet mezunları aile danışmanı olabilir mi inceleyelim.

Aile danışmanlığı, aile içi ilişkileri ve dinamikleri anlamak, aile üyelerine destek olmak, çözüm odaklı çözümler üretmek gibi hedeflere odaklanan bir alandır. Sosyal hizmet mezunları, aile danışmanlığı eğitimi aldıklarında, bu alanda yetkinlik kazanabilirler. Bu eğitim, iletişim becerileri, çatışma çözme yetenekleri, aile sistemleri teorisi ve etik konuları gibi alanları kapsar.

Ancak, aile danışmanlığı yapabilmek için belirli eğitim veya sertifikaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle, sosyal hizmet mezunlarının aile danışmanlığı yapabilmesi için ile danışmanlığı sertifikasına sahip olmalıdırlar.

Sosyal hizmet mezunu aile danışmanı olabilir mi, sosyal hizmet uzmanı aile danışmanı olabilir mi soruları bu alan da cevabı merak edilen sorulardandır. Sosyal hizmet mezunları aile danışmanı olabilmesi için öncelikle YÖK’e bağlı kurumlar ya da MEB’e bağlı kurumlar tarafından düzenlenen aile danışmanlığı sertifika programına katılmalıdır. Eğitimi Başarı ile tamamlayıp eğitim sonunda sertifika almalıdır. Alınan YÖK onaylı aile danışmanlığı sertifikası veya MEB onaylı aile danışmanlığı sertifikası ile aile danışmanı unvanı kazanır ve aile danışmanı olarak çalışabilir.

Sosyal hizmet mezunu için aile danışmanı olmanın diğer bir yolu ise aile danışmanlığı alanında yüksek lisans programına katılmak ve tamamlamaktır. Aile danışmanlığı yüksek lisans programını tamamlayanlardan aile danışmanlığı yaparken ayrıca sertifika istenmez.

Sosyal Hizmet Mezunları Aile Danışmanlık Merkezi Açabilir mi?

YÖK’e bağlı kurumdan veya MEB’e bağlı kurumdan aile danışmanlığı eğitimini tamamlamış ve Aile danışmanlığı sertifikası almış sosyal hizmet mezunu aile danışma merkezi açabilirler.

Sosyal hizmet mezunları aile danışmanı olabilir mi, sosyal hizmet uzmanı aile danışmanı olabilir mi sorularına yanıt olarak kısaca aile danışmanlığı sertifikası almış sosyal hizmet bölümü mezunu aile danışmanı unvanı kazanırlar ve Aile danışmanı olarak aile danışma merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca aile danışmanı merkezi açabilirler.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın