Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Aile ve çevrede yaşanan olaylar çocukları olumsuz olarak etkileyebilir. Etkilenen çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade etmekte zorlanır. Oyunun iyileştirici özelliği esas alınarak uygulanan oyun terapisi ile çocuk kendini ifade etme imkânı bularak problemlerinin çözülmesi sağlanır. Peki oyun terapisti nasıl olunur, kimler olabilir ne iş yapar ve ne kadar maaş alır inceleyelim.

Oyun ve oyuncaklarla çocukların iç dünyasında yaşadığını anlamaya çalışan terapi türüne oyun terapisi denir. Çocuklar oyunlarla kendilerini ifade ederler. Yetişkinlerde olduğu gibi yaşadığı duygusal problemlerini konuşarak yansıtamazlar. Oyun terapisi ile çocukların dünyasına oyunla girilebilmektedir. Oyun terapisi çocukların yaşadıkları kaygıları, problemleri, endişeleri ve kızgınlıkları anlamamızda önemli destek sağlar.

Üniversite onaylı sertifika ile oyun terapisi uygulayıcısı olmak istiyorsanız Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımızla iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Oyun Terapisi Uzmanı Olmak İçin Gerekli Eğitimler Nelerdir?

Oyun terapisi uzmanı olmak için öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olunmalıdır. Üniversiteden mezun olan bireyler, üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri, üniversite onaylı kurumlar, sağlık merkezleri, psikoloji alanında ihtisas sahibi kurumlar ve özel kurs merkezleri tarafından düzenlenen oyun terapisi eğitimi programlarına katılmalıdır. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan ve ortalama 1 ay süren eğitim sonunda başarılı olanlar oyun terapisi uygulayıcı sertifikası sahibi olurlar. Oyun Terapisti Nasıl Olunur

Alınacak sertifikanın ve kurs alacağınız kurumun devlet veya üniversite tarafından kabul görmesi önemli şartlardan biridir. Eğitim tamamlayıp sertifika sahibi olanlar oyun terapisi uzmanlığı ile ilgili iş başvuruları yapmaya başlayabilir.

Oyun Terapisti Kimler Olabilir?

Psikoloji veya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünü bitiren ve Oyun Terapisi Eğitimi alanlar oyun terapisti olabilirler. Peki oyun terapisi eğitimini kimler alabilir inceleyelim.

Oyun terapisi eğitimine Psikoloji, PDR, Sosyoloji, Çocuk Gelişimi, Özel Eğitim, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği mezunları ve öğrencileri katılabilir. Bunula birlikte Sosyal Hizmet Uzmanları, Doktorlar, Pedagoglar, Hemşireler ve Öğretmenler de katılabilir. Çocuklarının gelişimini ile yakından ilgilenen ebeveynler de bu eğitimi alabilir.

Oyun Terapisti Ne İş Yapar?

Oyun terapisi uzmanları aldıkları eğitimlerden sonra kendilerini geliştirmelidirler. Oyun terapistleri çalışma alanları içerisinde farklı kurum ve kuruluşlarda iş imkânı bulabilirler. Oyun terapistlerinin çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir. Oyun Terapisti Nasıl Olunur

– Rehabilitasyon merkezleri

– Psikolojik danışmanlık merkezleri

– Okul öncesi eğitim kurumları

– Özel anaokulları,

– Kreşler ve bakım evleri,

– Özel etüt merkezleri,

– Kolejler ve hastaneler,

Oyun Terapisti Maaşları Ne Kadar?

Oyun terapisi maaşı, çalışanın görev yaptığı kuruma, mesleki tecrübesine, çalışma süresine göre değişiklik gösterir. Oyun terapisi uzmanı genellikle mesleğe asgari ücret düzeyinde başlar. İlerleyen zaman diliminde mesleki tecrübe, döner sermaye, çalışma yılı gibi etkenlerle artış gösterir.

Üniversite onaylı e devletten sorgulanan oyun terapisi uygulayıcı sertifikası almak için oyun terapisi sertifika programına kayıt formunu doldurarak hemen katılım sağlayabilirsiniz. eğitimler uzaktan online eğitim şeklinde yapılmakta olup internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın