Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Objektif Testler Nedir ?

Objektif Testler Nedir ?

Kişilik testleri objektif testler ve projektif testler olarak ikiye ayrılır. Günümüzde en çok kullanılan kişilik testleri objektif testlerdir. Objektif testler nedir ? Objektif testler arasında uygulamada en çok tercih edilen testler ; Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri- 2 (MMPI 2), 16PF Kişilik Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği testleridir. En çok tercih edilen projektif testler ise Rorschach Mürekkep Testi, Tematik Algi Testi (TAT) ve İnsan Çizim Testleridir.

Objektif Testler Nedir ?

Objektif Testler Nedir ? Ülkemizde objektif testler klinik alanda olduğu kadar, okullarda, okul önce eğitim kurumlarında, spor psikoloji, endüstri psikolojisi, gelişim- psikolojisi gibi non-klinik çalışmalarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Gri danışmanlık üniversite iş birliği ile düzenlenen objektif testler eğitim içeriğine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Objektif Testler Nedir ? Çeşitleri Nelerdir ?

1-Bender Gestalt: 9 basit çizimden oluşan görsel motor algılama, performans testidir. Çocuk ve yetişkin olarak ayrılan bu test artık daha çok çocuklara yönelik kullanılmaktadır. Çocuklar için kullanılan formunda yaş siniri 5 yaş 6 ay ila 11 yaş arasıdır.

2-Porteus Labirenti: 5 ila 14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan zekanın performans kısmını ölçen bir testtir. 12 labirentten oluşmaktadır.

3-Catell 2a Zeka Testi: (Catell Culture Free intellegence Test) 7-14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan 25 dakika suren bir zeka testidir. Zekânın soyut alandaki işlevini saptamaktadır.

4-Denver Iı Gelişim Testi: 4 ana gelişim alanı hakkında bize ayrıntılı bilgi vermektedir. Dil gelişimi, kişisel sosyal gelişim, ince ve kaba motor gelişimi.

5- Ankara Gelişim Envanteri (AGTE): 0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişi tarafından doldurulmalıdır. Çocuğun becerilerini değerlendirmeye yöneliktir.

6- Gessel Testi: 1-7 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Şekiller her yaşın seviyesine göre düzenlenmiştir. Test sonucuna dayanarak çocuğun zekâ düzeyi ve gelişim yaşı hesaplanır.

Objektif Testler Çeşitleri

7-Metropolitan Okul Olgunluğu Testi: Bu test okula yeni başlayanların birinci sınıf talimatlarını anlamaya hazırlıklı olmalarını sağlayacak olan özelliklerini ve başarılarını ölçmek üzere hazırlanmıştır. Test çocukları anaokulun sonunda veya birinci sınıfın başlangıcında incelemek için kullanılmaktadır. Test 5,6 -6 yaş çocuklarına uygulanmaktadır.

8-Peabody Kelime Anlama Testi: 100 resimden oluşmaktadır. Çocuğun 100 resme bakarak doğru olarak tanımlaması istenir. Aldığı doğru sayısına göre çocuğun dil gelişim yaşı ortaya çıkar.

9-Benton Görsel Bellek Testi: 8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir.

10-Frostig Görsel Algı Testi: Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir.

11-Kent Egy: 6-14 yaş arasındaki bireylerin zekasını incelemeye yarar.

12- Sdöt: Bellek ve Öğrenme yeteneğini ölçmektedir. Dikkati sürdürebilme ve odaklama becerileri ön plandadır.

13-Kinder Angst: 9-12 yaşları arasındaki çocukların korku düzeylerini ölçmektedir.

14-Burdon Dikkat Testi: 10 ile 20 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilen dikkati ölçeğidir.

Objektif Testler Nedir ? kaç tane objektif test bulunmaktadır ? ne işe yarar ? sorularını açıklayıcı cevapları yazımızda belirttik.

Uzaktan Eğitim ile Katılabileceğiniz Üniversite Onaylı Objektif Testler Uygulayıcı Eğitimine Başvurmak İçin Tıklayınız.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp