iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Eğitim Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Eğitim Danışmanı Nedir? Ne İş Yapar?

Eğitim danışmanı nasıl olunur ? Eğitim danışmanı olmak için sahip olunması gerekli nitelikler ve yapılması gerekli çalışmalar yazımızda paylaşıldı. Eğitim danışmanı nedir, ne iş yapar, kimler yapabilir, maaşı ne kadar, neler yapılması gerekiyor diyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Eğitim Danışmanı Nedir?

egitim-danismani-nedir-gri-danismanlik

Öğrencilerin / ailelerin ve kurumların eğitim planlanması konusunda yardımcı olan danışmanlardır. Eğitim danışmanları ailenin ve öğrencinin eğitim planlamasını yaparken okul danışmanlarının yaptıkları hizmetlere benzer hizmetler sunarlar.

Eğitim kurumlarında velilerle ve öğrencilerle profesyonel iletişim kurar ve çözümler üretir. Devamlı iletişim halinde olur, kurum tarafından öğrencilere sunulacak eğitim hakkında bilgi verir. Kuruma öğrenci kazandırmak için çalışacağı gibi geri dönüşümleri de alarak öğrencilere daha iyi bir eğitim ve öğretim ortamı sunmak için çalışmalar yapar.

Eğitim Danışmanı Ne İş Yapar?

egtim-danismani-ne-is-yapar

Eğitim danışmanları eğitim öğretim faaliyetlerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Bu anlamda öğrenme, öğretme ve değerlendirme konularındaki sahip olduğu deneyimlerden yola çıkarak organizasyonlar düzenler ve öğrencilerle çalışır.

Eğitim danışmanlarının çalışma alanları işletmelerin büyüklüğüne göre değişebilir. Genel olarak çalışmalar yapabilecekleri gibi belirli alanlarda uzmanlaşabilirler. Serbest meslek sahibi olabilir serbest çalışan olabilir.

Eğitim danışmanları birçok eğitim biçimlerinde uzmanlaşabilirler;

– Kariyer danışmanlığı yapabilir destek verebilirler

– Özel ihtiyaçlara göre çözümler üretebilirler

– Öğrenme materyalleri ve ürünleri geliştirebilirler

– Online eğitim yada teknik eğitim desteği sağlayabilirler

– Alan yada konu uzmanlığı yapabilirler. Örneğin kurumsal eğitim

– Sınavları hazırlık programları yapabilir

– Öğretmen eğitimi ve geliştirme çalışmaları yapabilir

– Eğitim danışmanları eğitim kurumun öğrencileri ile birlikte çalışabilir. Aynı zamanda kurumun öğrenme ve öğretme stratejileri sağlama yada sistemsel sorunların çözülmesinde destekleyici rol oynayabilir.

Kimler Eğitim Danışmanlığı Yapabilir?

Eğitim danışmanı olmak için en az lise mezunu olmalısınız. Bu konularda eğitim veren kurumların eğitim programlarına katılarak alacağınız eğitim danışmanlığı sertifikası ile eğitim danışmanlığı yapabilirsiniz. Pedagojik formasyon eğitimi almanız ve bu alanda kendinizi sürekli güncellemeniz ve alanınızda uzmanlaşmanız gerekmektedir.

Eğitim Danışmanlığı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı eğitimi ile sahip olacağınız öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikası ile neler yapabilirsiniz.

Eğitim danışmanları, özel eğitim kurumlarında çalışabilirler, Sınav ve kurs merkezlerinde çalışabilirler. Online eğitim programları düzenleyebilir destek sağlayabilirler.

Gri danışmanlık – üniversite iş birliği ile düzenlenen öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılabilir ve öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikası alabilirsiniz.

Eğitim Danışmanı Nasıl Olmalı?

Eğitim danışmanı olabilmek için aynı zaman da bazı yeterliklere de sahip olunması gerekiyor. Bunları sırası ile şu şekilde sıralayabiliriz.

Alanınızda Uzman Olmalısınız

Eğitim danışmanlığı yapılacak alanda yeterli bilgi birimine sahip olmanız gereklidir. Bu bilgi birikiminizi mezun olduğunuz okul, formasyon, yüksek lisans ve doktora gibi çalışmalarınız ile desteklenmelidir.

Eğitim danışmanlığı yapmayı düşündüğünüz alanlarla ilgili akademik çalışmaları takip etmeniz gerekmektedir. Bu alanla ilgili kuralları ve benimsenen davranışları çok iyi bilmelisiniz. Çalışacağınız alanda yekin olmanız sunacağınız hizmet açısından çok önemlidir.

İkna ve Yön Verme Kabiliyetiniz Yüksek Olmalı

Çalışacağınız alanlarda bulunan kişilere ihtiyaç duyacakları alanlarla ilgili yönlendirme yapmanız gerekecektir. Eğitim alanında tavsiyeleriniz olacaktır. Yapacağınız tavsiyeler pratik ve kullanışlı ve kalıcı olmalıdır. Danışanlarınızın en iyi şekilde bilgi almasını sağlayacak şekilde ikna ve yönlendirme yapmanız gerekmektedir.

Çözüm ve Sonuç Odaklı Çalışma Yapmalısınız

Eğitim danışmanı, yapılacak çalışmalarda tüm planlamalar yapmalıdır. Çalışmalar ve yönlendirmeler nasıl olacağı kimlerin olacağı ve alınacak sonuçların planlaması iyi yapmalıdır. Danışmanlık yapılan kitlenin kazanımları ve net olarak çıkarımları bilinmeli ve paylaşılmalıdır. Sonuç olarak kazanım değerlendirmesi yapılmalı ve fayda ve zarar değerlendirilmesi danışanlara bildirilmelidir.

Ön Yargısız Kabul

Eğitim danışmanları, danışanları tüm özellikleri ile ön yargısız olarak kabul ederek çalışmalar yapmalıdır. Ön yargısız kabul sürecinde danışanların öğrenme şekline dikkat ederek ek özellikler katmaya çalışmalıdır. Eğitim danışmanları ön koşulsuz yaptıkları çalışmalar ile danışanların nazarında pozitif etki sağlamaktadırlar. Oluşan pozitifi etki sayesinde danışanlara yapılacak çalışmaların daha verimli ve başarılı olmasını sağlar. Alınacak sonuçların daha iyi olmasını sağlar.

Eğitim danışmanı nasıl olunur ? sorusu ile başlamıştık yazımıza. Eğitim danışmanlarının niteliğini artıracak çalışmalar üzerinde bilgiler verildi. Eğitim danışmanlığı kavramı önemli bir kavramdır. Eğitim danışmanı olarak yukarıda belirtilen niteliklere de dikkat ederek yapacağınız çalışmalar sizleri alanında uzman ve aranan durumuna getirecektir.

Eğitim Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Eğitim danışmanı maaş olarak alacağı miktar çalışacağı kurumun niteliğine göre değişebileceği gibi mesleki tecrübesine göre de değişiklikler gösterebilir. Bu başlangıç seviyesinde asgari ücretin biraz üzerinde olmasına rağmen deneyimli olunduğunda daha yüksek olmaktadır. Bir uzmanlığa sahip yada profesyonel olanlarda daha yüksek maaşlar alabilirler.

Eğitim Danışmanı İş İlanı

Eğitim danışmanı iş ilanları ve iş imkanları çok olan meslektir.  İş ve iş bulma ile ilgili sitelerde ve eğitim platformlarında çok miktarda iş ilanları verilmektedir. Bu iş ilanları sürekli olarak güncellenmektedir. Bu platformlar güncel olarak takip edilmelidir.

Eğitim Danışmanlığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılarak eğitim danışmanlığı sertifikası alabilirsiniz. Alınacak eğitim danışmanlığı sertifikası ile eğitim danışmanı olabilirsiniz. Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programı uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup tüm Türkiye’den katılabileceğiniz programdır.

Eğitim Hakkında Detaylı Bilgi Nasıl Alınır?

Uzaktan eğitim ile katılacağınız üniversite onaylı öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programı hakkında bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilir ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitime katılmak ve sertifika almak için kayıt formunu doldurmanız yeterlidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın