Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Eğitim Danışmanı Nasıl Olunur ?

Eğitim Danışmanı Nasıl Olunur ?

Eğitim Danışmanı Nasıl Olunur ?

Eğitim danışmanı olmak için pedagojik formasyon eğitimi almanız önemlidir. Formasyon eğitimlerinin eğitim danışmanı olacak kişilerde katkısı çok yüksektir. Ayrıca bu alanda sürekli kendinizi güncellemeniz ve alanınızda uzmanlaşmanız gerekmektedir. Eğitim danışmanı nasıl olunur ? neler yapılması gerekiyor diyorsanız yazımızı okumaya devam ediniz.

Eğitim danışmanı olabilmek için aynı zaman da bazı yeterliklere de sahip olunması gerekiyor. Bunları sırası ile şu şekilde sıralayabiliriz.

Alanınızda Uzman Olmalısınız

Eğitim danışmanlığı yapılacak alanda yeterli bilgi birimine sahip olmanız gereklidir. Bu bilgi birikiminizi mezun olduğunuz okul, formasyon, yüksek lisans ve doktora gibi çalışmalarınız ile desteklenmelidir.

Eğitim danışmanlığı yapmayı düşündüğünüz alanlarla ilgili akademik çalışmaları takip etmeniz gerekmektedir. Bu alanla ilgili kuralları ve benimsenen davranışları çok iyi bilmelisiniz. Çalışacağınız alanda yekin olmanız sunacağınız hizmet açısından çok önemlidir.

İkna ve Yön Verme Kabiliyetiniz Yüksek Olmalı

Çalışacağınız alanlarda bulunan kişilere ihtiyaç duyacakları alanlarla ilgili yönlendirme yapmanız gerekecektir. Eğitim alanında tavsiyeleriniz olacaktır. Yapacağınız tavsiyeler pratik ve kullanışlı ve kalıcı olmalıdır. Danışanlarınızın en iyi şekilde bilgi almasını sağlayacak şekilde ikna ve yönlendirme yapmanız gerekmektedir.

Çözüm ve Sonuç Odaklı Çalışma Yapmalısınız

Yapılacak çalışmalarda tüm planlamalar yapılmalıdır. Çalışmalar ve yönlendirmeler nasıl olacağı kimlerin olacağı ve alınacak sonuçların planlaması iyi yapmalıdır. Danışmanlık yapılan kitlenin kazanımları ve net olarak çıkarımları bilinmeli ve paylaşılmalıdır. Sonuç olarak kazanım değerlendirmesi yapılmalı ve fayda ve zarar değerlendirilmesi danışanlara bildirilmelidir.

Ön Yargısız Kabul

Eğitim danışmanları, danışanları tüm özellikleri ile ön yargısız olarak kabul ederek çalışmalar yapmalıdır. Ön yargısız kabul sürecinde danışanların öğrenme şekline dikkat ederek ek özellikler katmaya çalışmalıdır. Eğitim danışmanları ön koşulsuz yaptıkları çalışmalar ile danışanların nazarında pozitif etki sağlamaktadırlar. Oluşan pozitifi etki sayesinde danışanlara yapılacak çalışmaların daha verimli ve başarılı olmasını sağlar. Alınacak sonuçların daha iyi olmasını sağlar.

Eğitim danışmanı nasıl olunur ? sorusu ile başlamıştık yazımıza. Eğitim danışmanlarının niteliğini artıracak çalışmalar üzerinde bilgiler verildi. Eğitim danışmanlığı kavramı önemli bir kavramdır. Eğitim danışmanı olarak yukarıda belirtilen niteliklere de dikkat ederek yapacağınız çalışmalar sizleri alanında uzman ve aranan durumuna getirecektir.

Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına katılarak öğrenci koçu, eğitim danışmanı olabilirsiniz. Gri danışmanlık – üniversite iş birliği ile hazırlanan öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programı uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup tüm Türkiye’den katılabileceğiniz programdır. Uzaktan eğitim ile katılabileceğiniz üniversite onaylı öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına buraya tıklayarak başvuru yapabilir ve eğitim içeriğini inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp İletişim