iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Yaratıcı Drama Teknikleri

Yaratıcı Drama Teknikleri

Yaratıcı drama da hayatımızın bir çok evresinde kullanılmak üzere teknik ve strateji bulunmaktadır. Drama teknikleri kullanılarak hayatı ve eğitimi daha aktif, daha sıra dışı yapmak ve eğlenceli yapmak mümkün olmaktadır.

Yaratıcı Drama Teknikleri Nelerdir ?

Drama teknikleri olarak birçok yaratıcı drama tekniği ön plana çıkmaktadır. Drama da en çok kullanılan teknikleri ise şunlardır.

Yaratıcı drama teknikleri , yaratıcı drama oyunları ve yaratıcı drama örnekleri verilen yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Rol yapma

Rol yapma yaratıcı drama tekniği ; bireyin canlı yada cansız nesneyi  canlandırmasıdır. Bu teknik dil beden jest ve mimikler kullanılarak gerçekleştirilir

Rol değiştirme

Rol değiştirme drama teknikleri ; etkinlikteki kişilerin rollerini aralarında değiştirip tekrar oynamalarıdır. Bu şekilde yapılarak hem etkinlik tekrarlanmış hem oyuna uygun en iyi karakter seçilmiş olur.

Doğaçlama

Doğaçlama drama tekniği ; herhangi bir drama çalışması esnasında ezberden ziyade içinden geldiği gibi olayı, kavramı canlandırmasıdır. Bu teknikte bireyin kendine özgü tavrı ortaya çıkar.

Drama Teknikleri – Pandomim

Pandomim drama tekniğinde ise sözden ziyade çalışmanın beden dili canlandırma yapılmasıdır. Günümüzde en çok sessiz sinema yaparken karşımıza çıkar.

Hikâye / Olay canlandırma

Hikaye / olay canlandırma drama tekniğinde öyküleme teknikleri kullanılır. Günlük hayattan seçilen bir olay yada metnin masal, hikaye,  fabl gibi türlerinde olayın canlandırılmasıdır.

Donuk imgeler

Donuk imgeler drama tekniği ise çalışma grubundaki bireylerin birinin hareketsiz durup donuk bir fotoğraf oluşturup gruptaki diğer bireylerin fotoğrafı anlamaya çalışmasıdır.

Drama Teknikleri Bilinç koridoru

Bilinç koridoru drama tekniği ; bir karakterin hayatındaki seçimlerde ikilemlerini ortadan aldırmak için kullanılır. Çalışmaya katılan bireylerin karşılıklı dizilerek koridor oluşturup, birey geçerken farklı duygu ve düşüncelerini birer cümle söylemeleri şeklinde gerçekleşir. Bu çalışmada bireyin vicdan sesi olunmaya çalışılarak farklı öneriler getirilir. Dile getirilen düşünceler koridorun sonunda doğru yaklaşılırken ses şiddeti artırılır. Burada bireyin bir karara varmasına çalışılır.

Dedikodu halkası

Dedikodu halkası drama tekniği ; çelişkilerin ortaya çıkmasında kullanılır. Çalışmaya katılan kişilerden oluşan bir halka oluşturulur. Seçilen Karakterin davranışları grup içerisinde söylenti ve dedikodu olarak ifade edilir. Burada söylentilerin abartılarak ve çarpılarak dile getirilmesi yayılmasının sağlanması önemlidir.

Sıcak sandalye

Sıcak sandalye yaratıcı drama tekniği ; karakterin kendini keşfetmesine yardımcı olur. Bunun için birey, yüzü gruba dönük olarak sandalye oturtulur. Grup oluşturan bireyler, karakter ile ilgili olumlu ve olumsuz çeşitli sorular sorularak karakterin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Geriye dönüş

Geriye dönüş drama tekniğinde şimdiki zaman ile geçmiş arasındaki ilişki vurgulanıp, geçmişteki olaylar canlandırma yapılarak daha kalıcı olması sağlanır.

Drama Teknikleri Bölünmüş ekran

Bölünmüş ekran drama tekniği ; bireylerin farklı zamanlarda ve yerlerden seçtikleri iki sahne arasında olayların ileri ve geri gidilerek canlandırılmasıdır.

Dans etme

Dans etme yaratıcı drama tekniği ; bireyin yaşadığı güzel duyguları dans yoluyla ifade etmesidir. Burada önemli olan bireyin olayı hissederek bedenini özgürce hareket ettirmesidir.

Resim çizme

Resim çizme drama tekniğinde esas olan bir olaydaki verilmek istenen mesajın resimle ifade edilmesidir

Drama Teknikleri – Kukla

Kukla drama tekniğinde, bir olayı canlandırmak için kuklalara kişilik verilmesidir.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır ?

Gri danışmanlık – üniversiteler işbirliği ile hazırlanan yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde yaratıcı drama eğitmeni olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve yaratıcı drama eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın