cuzdan destek1 sunum bilgi gazete nakliye dunya gulenyuz yorum arti urun klasor elmas monitor iletisim telefon bilim anlasma alinti video canta soru sepet foto kalp ampul kampanya destek2 kullanici konum bina istatistik ok mouse kurumsal zar liste ev ceptelefonu sozlesme takvim duyuru yildiz menu saat pdf ayar whatsapp para deney tamir
Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Yaratıcı Drama Aşamaları Nelerdir ?

Yaratıcı Drama Aşamaları Nelerdir ?

Yaratıcı Drama Aşamaları Nelerdir ?

Yaratıcı drama dersi , yaratıcı drama aşamaları nelerdir ? Yaratıcı drama aşamaları örnekleri nelerdir ? sorularına yanıt verecek şekilde hazırlanmalıdır.

Yaratıcı drama dersi , ısınma – hazırlık aşaması , canlandırma aşaması ve değerlendirme – tartışma aşaması olmak üzere 3 aşamadan oluşur. Yaratıcı drama aşamaları ve örnekleri sırası ile inceleyelim.

Yaratıcı drama etkinlikleri , yaratıcı drama oyunları ve yaratıcı drama örnekleri verilen Yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Yaratıcı Drama Isınma – Hazırlık Aşaması

Yaratıcı drama 1. Aşama çalışması olan ısınma – hazırlık aşaması ile drama çalışmasına katılanların dramayı benimseme, dramaya alışma ve yakınlık duyması amaçlanır. Sonraki aşamalara hazırlık niteliği taşıyan bu aşamada grup dinamiği oluşturulur. Bu aşama, spor ve dans ve harekete geçme gibi bedeni harekete geçirici çalışmaların yapıldığı aşamadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yapılan çalışmaların sonraki aşamalarla bağlantılı ve uyumlu olmasıdır.

Yaratıcı drama hazırlık aşaması , tanışmanın yapıldığı, etkileşimin olduğu, karşılıklı güvenin katılımcıya oluşturulduğu aşamadır. Yaratıcı drama grup liderinin kesin kurallarla yaptığı çalışmadır.

Yaratıcı Drama Aşamaları –  Canlandırma

Canlandırma ; bir olayı, bir kişiyi, bir karakteri rol oynayarak dramatize etmektir. Canlandırmalar bireysel olarak yapılabildiği gibi grup halinde de yapılabilir. Canlandırma aşamasını rol oynama ve doğaçlama tekniklerinin uygulandığı aşamadır.

Yaratıcılığın oldukça önemli olduğu rol oynama ; bir kural çerçevesinde oyun kurma ve geliştirme  çalışmalarıdır. Doğaçlama ise yazılı bir metine dayanmadan bir objeden yola çıkıp belirli bir hedefe aşamalarla ilerleyen, serbest bir şekilde rol oynamadır.

Yaratıcı Drama Aşamaları –  Değerlendirme

Yaratıcı drama çalışmaları arasında olan değerlendirme – tartışma ; yapılan drama çalışmaları ve elde edilen sonuçların değerlendirildiği aşamadır. Yaratıcı drama lideri açık uçlu sorular sorma, zihinde canlandırmaya davet etme, tanımsal, duyusal ve bilişsel sorular sorma gibi yöntemler kullanır. Duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı bu aşamada kazanımlar yada çıkan sonuçlar üzerine tartışmalar yapılır.

Drama, bir ders olarak yada bir dersin işlenmesinde yöntem olarak kullanıldığında öğrenmeyi daha kalıcı ve zevkli  hale getirir. Yaratıcı drama çalışmaları takip edilerek yapılan derslerde yaşayarak, eleştirerek, tartışarak yapılan bir öğrenme olur. Öğrenciler derslerde daha aktif ve katılımcı olarak yer alır.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır ?

Yaratıcı drama eğitmen eğitimi ve sertifikasını Gri Danışmanlık’tan alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde yaratıcı drama eğitmeni olabilirsiniz. Hem ek gelir elde edersiniz hem de geleceğimizin teminatı olan çocukların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve yaratıcı drama eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp