Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Spor Psikolojisi Nedir?

Spor Psikolojisi Nedir?

Spor psikolojisi nedir? Spor psikolojisi, sporcuların performanslarını ve motivasyonlarını en üst düzeye çıkarmak için psikolojik bilgilerin ve becerilerin kullanıldığı bir uzmanlık alanıdır. Sporcuların gelişimleri, sosyal yönleri ile spor ortamı ve çalışmalarla ilişkili sorunları sistemli bir biçimde ele alır.

Spor Psikolojisi Nedir ? Ne İşe Yarar?

Spor psikologları, sporcunun psikolojik durumunun spor performansını, antrenmanlarını ve fiziksel aktivitelerini nasıl etkilediğini inceler. Performans ve motivasyonlarını arttırmak için profesyonel sporcular ve antrenörlerle çalışırlar. Çalışmalarında egzersiz ve spordan yararlanarak bireylerin refahını arttırır.

Spor psikologları, sporcuların rekabetin oluşturduğu yoğun baskı ile baş etmelerine, odaklanma ve motivasyonla ilgili sorunları aşmalarında yardımcı olur. Ayrıca sporcularla birlikte çalışarak performanslarını artırır ve yaralanmalardan kurtulmalarına yardımcı olur.

Spor psikologları sadece profesyonel sporcularla çalışmazlar. Günlük hayatında spor yapan insanların yaptıkları spordan keyif almalarına ve egzersiz programlarına uymayı öğrenmelerine yardımcı olur

Spor Psikologlarının Bilmeleri Gerekenler Nelerdir?

Spor psikolojisi nedir? Spor psikoloğunun aşağıda belirtilen alanlarda uzmanlaşması beklenir:

– Spor psikolojisi ile ilgili sosyal, tarihsel, kültürel ve gelişimsel temel teori ve araştırma bilgisi

– Sporla ilgili konu ve tekniklerin psikolojik araştırmaları ve performans ile katılımcıların tatminine yönelik zihinsel yetenek eğitimleri bilgisi

– Spor danışmanlığı ile ilgili organizasyonel ve sistematik konular bilgisi

– Spor katılımcıları ile ilgili gelişimsel ve sosyal konular bilgisi

– Sporcularla ilgili klinik ve danışmanlık konuları bilgisi

– Spor ve egzersizin biyodavranışsal temelleri (egzersiz fizyolojisi, motor öğrenme, sporcu ilaçları vb.)

– Spor ve müsabaka ile ilgili özel antrenman ve teknik bilgiler

Gençlik ve Spor Bakanlığı her yıl psikolog ve spor uzmanı alımı yapmaktadır. Bakanlık alımlarına başvuru yapabilirsiniz.

Spor Psikolojisi Yöntem ve Gereksinimleri Nedir?

Sporcuların sorunlarının çözümünde spor psikolojisi bazı strateji ve prosedürlerden yararlanır.

Performans geliştirme için Bdt eğitimi; hedef belirleme, görüntü ve performans planlaması, dikkat ve konsantrasyon stratejileri uygular. Bunula birlikte özgüven, benlik saygısı ve yetkinlik çalışmaları yapar. Bilişsel davranışçı öz denetleme teknikleri kullanarak duygu yönetimi, sportmenlik ve liderlik becerileri kazanımı sağlar. Spor psikolojisi nedir?

Danışmanlık ve klinik müdahaleler; motivasyon, yemek bozukluğu ve kilo yönetimi ile ilgili danışmanlık yapar. Madde bağımlılığı, depresyon, kayıp ve intihar gibi durumlarda klinik müdahaleler yapar. Aşırı antrenman, tükenmişlik, cinsel kimlik sorunları, saldırganlık, şiddet gibi durumlarda danışmanlık yapar gerektiğinde müdahale eder. Atletik yaralanma ve rehabilitasyon durumlarında sporcunun yanında yer alır. Spor psikolojisi nedir?

Danışma ve eğitim;  spor organizasyonu danışmanlığı yapar. Sporcuların aileleri ile iletişim sağlar, antrenörlerin motivasyon, kişiler arası ve liderlik becerileri gibi konularda eğitimler verir. Psikolojik zorlukların erken teşhis edilmesi ve önlenmesi ile ilgili antrenör ve yöneticilerin eğitimini yapar.

Spor psikoloğu, destek sağladığı kurum ve bireylere başarı ve yüksek performans konularında önemli derecede katkı sağlamaktadırlar. Spor psikolojisi, psikolojinin alt dallarından birisidir. Bu mesleği yapmak bilgi ve beceri gerektirmektedir.

Uzaktan eğitim şeklinde yapılan spor psikolojisi sertifika programına buraya tıklayarak katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim detayları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Eğitim sonunda üniversite onaylı spor psikolojisi sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın