iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur?

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur?

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur ? Satranç Öğretmeni Eğitimi Nasıl Olur ? Satranç Öğretmeni olmak isteyenler üniversite ya da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı Satranç Eğitmenliği Sertifikası olmak zorundadır. Öğrencilere satrancı sevdirmek ve daha ileri düzeyde amaçlar edinmek isteyenler özel eğitim programlarından faydalanabilmektedir. Sertifika sayesinde “Satranç Öğretmenliği” alanında eksik kadrosu bulunan okullarda iş bulmak mümkün hale gelmektedir.

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur ?

Satranç öğretmenliği, Üniversite onaylı ya da meb onaylı satranç eğitmenliği sertifikası ile yapılmaya başlanır. Satranç öğretmeninin yaptığı şey, öğrencilere satrancı öğretmek, satrancı sevdirmek ve daha ileri seviyeler için cesaretlendirmektir.

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur. Satranç öğretmenliği, girilen kurslardan alınan belgeyle birlikte yapılır. Satranç, çocukların ve yetişkinlerin planlama, mantık yürütme, mantıksal çıkarımda bulunma, strateji geliştirme, sıra dışı düşünme, dikkat-konsantrasyon, görsel uzamsal düşünme, hafıza-bellek alanlarında gelişim sağlayan, bununla birlikte sabır-sebat, yenilgiyi hazmetme, kararlılık, karar verme, tatlı rekabet gibi tutum ve davranışları geliştiren oyunlardır. Bu eğitimler öğrencilere satranç öğretmenleri tarafından verilmektedir.

Satranç öğretmeni olmak için ne yapmak lazım, öncelikle bu konuda eğitim almalısınız. Eğitimi, üniversite onaylı ya da meb onaylı sertifika veren kurumlarda kursa katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Alacağınız bu sertifikalarla eğitmen olarak özel ya da devlet okullarında derse girebilirsiniz

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur Görevleri Nelerdir

Satranç Eğitmeni, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:

 • Eğitiminden sorumlu olduğu grubun düzeyine uygun eğitim planı hazırlamak,
 • Satranç oyun kurallarını, taş hareketlerini, taşların fonksiyonlarını öğretmek,
 • Satranç açılış tekniklerini teorik ve pratik olarak öğretmek,
 • Açılış, oyun ortası ve oyun sonu taktikleri hakkında bilgiler vermek,
 • Notasyon yazımını  öğretmek,
 • Satranç saatinin kullanımını göstermek, oyunlarda uygulatmak,
 • Oyunlarda yapılan, bilinen yanlışları tespit etmek, düzeltmek,
 • Oynanmış oyunları oyuncularla birlikte analiz etmek ve değerlendirmek,
 • Turnuvalarda, müsabakalarda zamanın iyi kullanılması için alıştırmalar yaptırmak,
 • Büyük ustaların, şampiyonların oynamış oldukları oyunlardan örnekler göstermek,
 • Satranç problemleriyle alıştırmalar yaptırmak,
 • Satranç etik kurallarını öğretmek,
 • Mesleği alanındaki gelişmeleri takip etmek ve uygulamak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Satranç Öğretmeni Nasıl Olunur diye düşünüyorsanız size bir önerimiz var, kurumumuzda açılan kurslara katılabilir sizde Satranç Eğitmeni olabilirsiniz. Eğitimlerimiz uzaktan eğitim olarak verilmekte ve sertifikamız kamu üniversitesi onaylı uluslararası geçerli sertifikadır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın