iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Robotik Kodlama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Robotik Kodlama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Robotik kodlama eğitimi çocuklara takım çalışması, el becerisini geliştirme, proje bazlı düşünme, problem çözme ve daha birçok alanda beceriler kazandırmaktadır. Peki robotik kodlama eğitmeni nasıl olunur?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile robotik kodlama önemli hale gelmiştir. Bir yazılım dili kullanılarak yazılan bilgisayar programına kodlama denir. Robotik kodlama ise bir robotun hareketlerini yönlendirmek ve kontrol etmek amacı ile yapılan kodlamalardır. Burada kodlanan nesne bir robottur. Kodlama problem çözümünde, problemin tanımlaması, analiz edebilme, çözümün bir sıralama halinde gerçekleştirilmesi süreçlerini içerir.

Robotik Kodlama Eğitmeni Nedir?

Robotik kodlama eğitimi veren kişilere robotik kodlama öğretmeni denir. Robotik kodlama eğitmeni olmak isteyenlerin robotik kodlama eğitmenliği eğitimi alması gereklidir. Robotik kodlama eğitmenliği, robotik kodlama alanında kendisini geliştirmek isteyen farklı alanlarda eğitim almış kişilere yönelik verilen bir eğitimdir. Eğitimlerde bireylere robotik kodlama alanında teorik ve pratik bilgiler verilir, gereken bilgi, beceri ve yetkinlik kazanması amaçlanır.

Günümüzde robotik kodlama eğitimleri bir gereklilik haline gelmiştir. MEB tarafından da robotik kodlama etkinlikleri desteklenmektedir. Robotik kodlama eğitimi verebilen öğretmenlere duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

Kimler Robotik Kodlama Öğretmeni Olabilir?

Merak edilen konulardan bir tanesi de kimler robotik kodlama eğitmeni kimler olabilir? Robotik kodlama eğitmen eğitimi programına katılacakları şu şekilde sıralanabilir:

 • Okul öncesi öğretmenleri
 • İlkokul öğretmenleri
 • Ortaokul öğretmenleri
 • Lise öğretmenleri
 • Robotik kodlamaya ilgi duyan üniversite öğrencileri
 • Etüt merkezlerinde, satranç merkezlerinde kodlama ve robotik üzerine çalışmak isteyenler
 • Çocukları ile geçirdikleri vakti değerli hale getirmek isteyen ebeveynler
 • Eğitim kurumlarında Robotik dersi vermek, Robotik kulübü kurmak, bilimsel proje üretmek isteyen öğretmenler
 • Robotik kodlamaya ilgi duyan, kendini bu alanda geliştirmek isteyenler

Robotik kodlama dersi öğretmenlik eğitimine devlet veya özel eğitim kurumlarında görev yapan ve kariyerlerini geliştirmek isteyen her branştan öğretmenlerle birlikte, robotik konusuna ilgi duyan ve kendisini geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Robotik Kodlama Eğitmeni Ne İş Yapar?

Robotik kodlama sertifikası alanlar ve mesleğin yeterliğini sağlayanların çalışma alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Özel kolejler ve devlet okullarında, kodlama ve robotik eğitmeni olarak çalışabilirsiniz.
 • Okul sonrası eğitim kurumlarında fark yaratan bir robotik kodlama eğitimcisi olarak çalışabilirsiniz.
 • Robotik atölyesi açabilirsiniz.
 • Etüt merkezlerinde, belediyelerin sevgi evlerinde robotik kodlama eğitimi verebilirsiniz.
 • Ebeveyn olarak robotik çalışmalar yaparak çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Robotik kodlama eğitmeni aranıyor şeklinde iş ilanları çeşitli platformlarda yayınlanmaktadır. Mesleğin gerektirdiği şartları sağlayanlar, robotik kodlama öğretmeni arayan kurumlara başvurularını yapabilirler.

Robotik Kodlama Eğitmeni Maaşları Ne Kadar?

Robotik kodlama öğretmeni nasıl olunur? Robotik kodlama öğretmeni maaşı çalıştığı kuruma ve iş tecrübesine göre farklılık gösterir. En az asgari ücret düzeyinde maaş alan robotik kodlama hocası, mesleki tecrübesi arttıkça maaşı da artış gösterir. Maaşlarda kurumun özel veya kamu kurumu olması etkili olur.

Nasıl Robotik kodlama Eğitmenlik Eğitimine Başvuru Yapabilirim?

Robotik kodlama eğitmeni nasıl olunur? Robotik kodlama eğitmen eğitimleri internet ortamında uzaktan eğitim şeklinde ya da yüz yüze eğitim kurumları tarafından verilmektedir. Eğitim şekline bağlı olarak ücret ve eğitim içerikleri de farklılık gösterir. Eğitim süresi, içeriği, eğitim şekli, başvuru koşulları hakkında eğitim veren kurumlara iletişime geçilip doğru bilgiler alınmalıdır.

Eğitimleri tamamlayan kişiler eğitim sonunda yapılan sınavlarda başarılı olmaları durumunda robotik kodlama eğitmenlik sertifikası sahibi olur.

Uzaktan eğitim şeklinde yapılan Robotik kodlama eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak e devletten sorgulanan üniversite onaylı sertifikası alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın