Robotik Kodlama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Robotik Kodlama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Robotik kodlama eğitimi çocuklara takım çalışması, el becerisini geliştirme, proje bazlı düşünme, problem çözme ve daha birçok alanda beceriler kazandırmaktadır. Peki robotik kodlama eğitmeni nasıl olunur, robotik kodlama öğretmeni nasıl olunur inceleyelim.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile robotik kodlama önemli hale gelmiştir. Bir yazılım dili kullanılarak yazılan bilgisayar programına kodlama denir. Robotik kodlama ise bir robotun hareketlerini yönlendirmek ve kontrol etmek amacı ile yapılan kodlamalardır. Burada kodlanan nesne bir robottur. Kodlama problem çözümünde, problemin tanımlaması, analiz edebilme, çözümün bir sıralama halinde gerçekleştirilmesi süreçlerini içerir.

Robotik Kodlama Öğretmeni Nedir?

Robotik kodlama eğitimi veren kişilere robotik kodlama öğretmeni denir. Robotik kodlama eğitmeni olmak isteyenlerin robotik kodlama eğitmenlik eğitimi alması gereklidir. Robotik kodlama eğitmenlik eğitimi robotik kodlama alanında kendisini geliştirmek isteyen farklı alanlarda eğitim almış kişilere yönelik verilen bir eğitimdir. Eğitimlerde bireylere robotik kodlama alanında teorik ve pratik bilgiler verilir, gereken bilgi, beceri ve yetkinlik kazanması amaçlanır.

Günümüzde robotik kodlama eğitimleri bir gereklilik haline gelmiştir. MEB tarafından da robotik kodlama etkinlikleri desteklenmektedir. Robotik kodlama eğitimi verebilen öğretmenlere duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

Robotik kodlama dersi öğretmenlik eğitimine devlet veya özel eğitim kurumlarında görev yapan ve kariyerlerini geliştirmek isteyen her branştan öğretmenlerle birlikte, robotik konusuna ilgi duyan ve kendisini geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Eğitmen Olmak İçin yapılması Gerekenler?

Merak edilen robotik kodlama öğretmeni nasıl olunur sorusunun yanıtları ile devam edelim. Robotik kodlama eğitmeni olmak için robotik kodlama eğitmenlik sertifikasına sahip olmanız gerekir. Bunun için öncelikle, robotik kodlama alanında temel eğitim almalısınız. Üniversiteler ve eğitim kurumları robotik kodlama ile ilgili sertifika programları düzenlemektedirler. Yapılan bu eğitimler uzaktan eğitim şeklindedir. Bu programlara gerekli şartları sağlayarak kayıt olmanız gerekmektedir.

Kayıt işlemlerinizin tamamlanması ile birlikte sizlere tanımlanan eğitimleri başarı ile takip etmelisiniz.  Eğitimin değerlendirilmesi amacı ile eğitim sonunda sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlarda başarılı olmanız sertifika almanız açısından çok önemlidir. Eğitim ve sınavı başarı ile tamamladığınızda e devlette sorgulanan üniversite onaylı robotik kodlama eğitmenlik sertifikası alırsınız.

Alınan robotik kodlama eğitmenlik sertifikası MEB’de geçerli, robotik kodlama eğitmeni veya robotik kodlama öğretmeni olarak çalışmanız için gerekli bir sertifikadır. Robotik kodlama eğitmeni olarak iş bulmak için sertifikanız olması gerekmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın