Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

P4C Nedir?

P4C Nedir?

Çocuklar için Felsefe, Felsefe Profesörü Matthev Lipman tarafından soruşturma temelli eğitimin bir parçası olarak tasarlanmıştır. Geleneksel eğitim modellerinde uygulanan yöntemler sorgulayan, araştıran bireyler oluşturmada yeterince başarılı olamamıştır. Araştıran, sorgulayan, özgürce düşüncelerini ifade eden akla uygun hareket eden bireyler yetiştirecek eğitim modeline ihtiyaç duyulmuştur. Peki P4C nedir?

P4c Ne Demek?

Çocuklar için Felsefe kısaca P4C, çocuklara sorular sorarak çocuğun düşünmesini sağlayan, felsefi araştırmayı eğitimi merkezine koyarak öğretme ve öğrenmeyi esas alan bir metottur.

Felsefeye erken yaşlarda başlamak çocukların zihinsel ve duygusal açıdan gelişmelerine önemli katkı sağlar. Bu eğitimin erken başlaması, zihnin yargıları nasıl işleyeceğine dair yeterli donanıma sahip olmasını sağlar. Çünkü ilerleyen yaşlarda çocukların zihinleri yargılarla dolmaya başlar.

P4C açılımı nedir diye merak edebilirsiniz. P4C, İngilizce de “Philosopy 4 Children” kelimelerinin baş harflerinden oluşan Matthev Lipman tarafından geliştirilen bir pedagojidir.

 P4C Yöntemi Nedir?

P4c felsefi sorgulamalar yoluyla çocuklarda ve gençlerde bilişsel ve sosyal becerileri destekleyen bir yaklaşımdır. İşbirlikçi diyaloglar ve yansımalar şeklinde yapılmaktadır. P4C yöntemi, düşünce ve iletişim becerilerini geliştiren, akademik kazanımları destekleyen bir eğitim anlayışı olarak kabul edilir.

P4c uzmanı tarafından çocuklara, bilişsel ve sosyal becerilerinin kazandırılması ile felsefe yapmayı ve felsefenin içeriği öğretilir. P4C eğitimi ile felsefi soruları, kavramları ve tartışmaları daha iyi anlaşılması sağlanır.

P4C amacı argüman oluşturmak için mantıklı hamleler yaparak kritik öneme sahip düşünceyi geliştirmektir. Burada fikirlerin paylaşılması, 4C işbirlikçi (collaborative), yaratıcı (creative) , özenli (caring), eleştirel (critical ) temeline dayanır.

P4C Nedir? P4C eğitimi tüm disiplinler kullanılmak üzere tasarlanan, çocukların ve gençlerin bakış açılarına ve deneyimlerine önem veren diyalog odaklı bir pedagojidir.

Lipman tarafından geliştirilen Çocuklar için Felsefe (P4C), teorik çerçeveye uygun okullarda kullanılacak içerik ve yöntem yaygınlaşmıştır. Çocuklar için felsefenin temelini Sokratik Yöntem oluşturur. Temel ritüei çocukların filozofça sorular sorup felsefe yapabileceğidir.

P4C Eğitmen Eğitimi Sertifika Programına katılarak E Devlette sorgulanan üniversite onaylı P4C Eğitmenlik Sertifikası alabilirsiniz. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan eğitime internetin olduğu her yerden katılım sağlayabilirsiniz. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın