iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Montessori Okulu Nedir ? Montessori Sınıfı ve Materyalleri

Montessori Okulu Nedir ? Montessori Sınıfı ve Materyalleri

Maria Montessori Okulu Nedir?

Maria Montessori okulu , Maria Montessori yöntemlerinin uygulandığı okullara denilmektedir. Maria montessori çocuklara, açtığı okullarda kendine özgü metotlarla çocuğun özgürlüğünü merkeze alarak eğitim programları uygulamıştır.

Maria Montessori Okulu Özellikleri Nelerdir?

Maria montessori metodu, her çocuğu bireysel kişilik kabul edip, kendine özgü gelişime sahip olduklarını ve öğrenmelerinin de kendine özgü doğrultuda olduğunu savunur. Montessori eğitimi, bilginin her yaşta çocuğun kavrayabileceği düzeyde somutlaştırır. Ezbercilikten tamamen uzakta olan montessori eğitimi, bu somut bilgileri bir bütün dizisi şeklinde ele alıp yöntem ve materyaller geliştirmiştir.

Çocuğun bağımsız olmasını temeline alan montessori eğitimi, çocuğun hem duygusal hem de sosyal gelişimlerini destekler. Kendine ve topluma saygılı, uyum içerisinde yaşayan, erdemli ve sabırlı bireyler yetişmesini sağlar. Montessori Okulu

Montessori Yaklaşımının Temel Özellikleri Nelerdir?

Montessori eğitimi ile çocuklar deneyimlerini, kendisi yaparak, tecrübe ederek ve yaşayarak kazanır. Bu sayede montessori eğitimi çocuklara doğal bir sorumluluk hissi vermiş olur. Montessori eğitiminde çocuklar uyarıya gerek kalmadan kendi hatalarını kendileri düzeltirler.

Montessori yaklaşımında çocuklarda toplumsal bilincin ve kendine güvenin gelişmesi için büyüklerin ve küçüklerin bir arada yer alması önemlidir. Bireysel öğrenme, çevre içerisinde gerçekleşir. Her bir çocuk farklı adımda büyür ve çocuğun gelişimini destekler. Montessori Okulu

Çocukların kavramları birebir deneyimleyerek yaşayarak öğrenmesi için soyut yerine somut öğrenme teknikleri üzerinde durulur. Montessori eğitiminde ezbercilik ve soyut öğrenme yerine gerçek hayatla ilişki kurulur. Çocuğun motivesi kendi gelişim ihtiyaçları tarafından doğal olarak gerçekleşir.

Montessori okullarında montessori sınıfları oluşturulur. Bu sınıflarda bütün materyaller çocukların kolaylıkla erişebileceği ve ulaşabileceği yerlerde bulunur. Bütün materyaller çocuklara göre oluşturulur. Masa ve sandalyeler çocuklara uygun boyutta yapılır. Odalarda duvara asılan resimler çocukların göz hizasında olacak şekildedir.

Montessori metodu uygulanırken çevre tamamen çocuklara göre hazırlanır ve dizayn edilir. Odada bulunan her eşyanın özel bir yeri ve alanı olmalıdır. Montessori okullarında oluşturulan montessori sınıflarında materyaller, çocukların erişebileceği dolaplarda bulunacağından çocuk istediği materyali seçer. Böylece çocuklarda seçme özgürlüğü ve duyu hassasiyeti gelişir ve öğrenilir. Materyaller özenle hazırlanır. Materyallerin temizliği, renk uyumu, bütünlüğü, albenisi ve çekici olmasına dikkat edilir.

Montessori yöntemlerinde çocukların eğlenerek öğrenme ve araştırma arzusu ile çalışması sağlanır.

Montessori Okulu Sınıfları Nasıldır?

Montessori sınıflarında çocuklar için tamamen özgürlük hakimdir. Çocuklar sınıfta istedikleri gibi dolaşır, istediği etkinliği kendisi seçer. İstediği etkinlikleri seçmesi için gerekli ortamlar sağlanır. Okuldaki diğer alanları da istedikleri gibi kullanma özgürlüğü sağlanır.

Montessori sınıflarında gerçeklik ve doğallık çok önemlidir. Seçilen materyallerin gerçek yaşamda kullanılan araç ve gereçler olması büyük önem arz eder. Montessori sınıfında çocukların başkalarının haklarına saygı göstermesi ve sabırlı olması için her materyalden sadece birer tane bulundurulur. Çocuk kullanmak istediği materyali başkası kullanıyorsa işinin bitmesini sabırla beklemeyi öğrenir.

Montessori mobilyaları ve materyallerinin seçimleri önemlidir. Materyaller, çocukların fiziksel özelliklerine uydun şekilde tasarlanıp yerleştirilmelidir. Çocukların güçlerine boylarına uygun olmalıdır. Montessori Okulu

Montessori sınıflarında mobilyalar hareket edebilen şekilde olmalıdır. Dolaplar çocukların boylarına uygun, kilitler kolaylıkla kullanabileceği şekilde olmalıdır. Çekmecelerin kolaylık açılıp kapanması, kıyafet askılarının çocukların kendilerini asabileceği yükseklikte olması önemlidir. Montessori sınıfları oluşturulurken materyaller çocuklara uygun şekilde tasarlanıp kullanıma sunulmuştur.

Montessori Sınıfı Materyalleri Nelerdir?

Montessori okulu dizayn edilirken, montessori materyalleri, somuttan soyuta, basitten zora, aşamalı biçimde düzenlenmeli ve çocuğun hata kontrolü yapmasına imkan sağlayacak şekilde tasarlanmasına dikkat edilmelidir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın