Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Masal Terapisi Nedir

Masal Terapisi Nedir

Masal terapisi nedir ? masal terapisini kaç kısımda inceleyebiliriz ? sorularına yanıtlar aramaktayız.

Masal Terapisi Nedir ?

Masallar ve hikayeler aracı olarak kullanılarak, çocukların içinde bulundukları durumu ve kendilerini ifade etmeleri üzerinde yoğunlaşan özel terapi türüne “masal terapisi” denir. Masal terapisi, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini gösterdikleri ile ortaya koymalarını amaçlar. Masal terapisti ise çocuğun ortaya koyduğu masal dünyasına onunla birlikte girerek, çocuğun masal dilini konuşur. Masal Terapi yapılırken asıl amaç çocukların yaşadıkları problemlerin ve duygusal sıkıntılarını gidermeleri ve daha sağlıklı bir gelişim sürecini yaşamaları hedeflenir. 

Masal terapisi eğitimi, terbiye, motivasyon, psikolojik gelişim ve bir psikoterapi aracı olarak kullanılabilmektedir.

Masal terapisini dört kısımda özetleyebiliriz;

  1. Deneyimin kulaktan kulağa aktarılması: Çocuğun içinde bulunduğu sosyal çevre içinde dünya ile doğru ilişki kurabilmesi eğitimini kapsar. Masal terapisi bireylere, genellikle çocuklara gerekli ahlaki normları ve kuralları aktarma yöntemidir. Bu bilgi masallar destanlar ve atasözlerinde gizlidir. Bilinen en eski sosyal çalışmadır. Burada asıl amaç deneyim ve tecrübenin nesilden nesile aktarılma şeklidir. Masal terapisi nedir ?
  2. Gelişim aracı olarak masal terapisi: Masal dinleme, masal uydurma ve masalı yorumlama süreci çocukta varoluşun en temel ögelerinden olan fantezi ve yaratıcılık kısmını geliştirmektedir. Temel karar verme mekanizmasının oluşumunu da destekler. Aynı mekanizmalar yetişkinlerde de işlemektedir. Birçok terapi yapanlar, eğitmenler, yaşam koçları, danışanlarına karşılaştıkları problemleri daha etkin ve hızlı biçimde çözmeye yardımcı olması için masalları kullanmaktadır.
  3. Öykü olarak masal terapisi: İnsan masalları dinlerken onları kendi hayat senaryosunun içine yerleştirmekte ve içselleştirmektedir. Çocuklarda bu süreç daha renkli ve aktif işlemektedir. Masallar bitse bile çocukların masalın tekrar tekrar okunması için ısrar etmeleri ile çok karşılaşılır. Öyküsel psikoterapi ve Jung’un yaklaşımlarında çocuk masallarına özel önem verilmiştir. 
  4. Psikoterapi olarak masal terapisi: Burada amaç masalların doğrudan psikolojik destek ve tedavi amaçlı kullanılmasıdır. Masal terapisini uygulayanlar, yardımcı olduğu gruba masal okurken, anlatırken, anlattırırken, oynatırken bilinç dışına daha kolay ulaşarak psikolojik sorunlara çözüm bulma olanağı sağlamaktadır. Masal terapileri hem bireysel hem grup çalışmalarında uygulanabilmektedir. Masal terapisi nedir ?

Masal Terapisi Sertifika Programı Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz şekilde uzaktan eğitim olarak hazırladık. Masal Terapisi eğitimi içeriğinde, Masal terapisi nedir ? nasıl yapılır ? nasıl uygulanır ? Masal terapisi eğitimi programına katılarak Masal Terapisi Sertifikası alabilirsiniz. Eğitim programına buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp