Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi Hakkında

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Eğitimi Hakkında

Manevi rehberlik ve danışmanlık eğitimi, Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün Diyanet işleri Başkanlığı ile imzaladığı proje kapsamında geçtiğimiz Mart ayında 43 ildeki 83 yurtta pilot uygulama olarak başlatılan “KYK Yurtlarında Manevi Rehberlik” projesi genişliyor. Pilot projeden olumlu sonuçlar alınması üzerine harekete geçen KYK, manevi rehberlik projesini yaygınlaştırma kararı aldı. 

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık İçin Diyanet İşleri Başkanlığının Açıklaması

Manevi rehberlik ve danışmanlık için diyanet işleri başkanlığı;

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada manevi rehberlik için; 

“Başkanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde yürütülen çalışmalar bağlamında 2017- 2018 eğitim öğretim yılında da Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında gençlere manevi rehberlikte bulunmak üzere sürekli personel görevlendirmesi yapılacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılında da Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında manevi rehberlik ve danışmanlıklar çerçevesi aşağıda belirtildiği şekilde görevlendirmeler yapılacak. Buna göre;

  • Manevi Rehberlik ve danışmanlıkta Görevlendirmeler herhangi bir unvan sınırlaması olmaksızın beşerî münasebetleri ve sosyal ilişkileri güçlü, gençlerle iletişimi iyi, dini danışmanlık/rehberlik yapacak düzeyde birikim ve donanımda ayrıca alana yönelik özel eğitim ve çalışması olan personel arasından yapılacaktır.
  • Manevi Rehber olarak görev almak isteyen personelin yüksek öğrenim düzeyinde eğitim görmüş olması esas olmakla birlikte lisansüstü eğitimi haiz ya da alana özgü özel çalışması olanlar öncelikle tercih edilecektir.
  • Manevi Rehberlik yapacak İlgili personel halen görev yaptığı il sınırları içerisinde durumuna uygun KYK yurdunda manevi rehber olarak görevlendirilecektir.
  • Manevi rehberlik Görevlendirmeleri altı aylık periyotlar şeklinde yapılacak ve ilgili personelin verimliliğine göre süreklilik arz edecektir.
  • Manevi Rehberlik Görevlendirmeleri süreleri içerisinde görevden ayrılma istekleri dikkate alınmayacak ancak ilgili periyot bittikten sonra talepler değerlendirilecektir.
  • Manevi rehberlik görevlisi, cuma günleri müftülük bünyesinde görev yapacak; görev yaptığı yurtta mescit/cami varsa ve aynı gün için burada da ihtiyaç olursa cuma günü de aynı yurtta görevine devam edecektir.
  • Manevi Rehberlik Kapsamında Görevlendirilen personelin asli görev yerine vekil/fahri görevlendirme yapılabilecektir.
  • Manevi Rehberlikte Halen görevlendirmesi devam eden personel yeni bir müracaatta bulunmayacaktır.

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Kapsamında Kimler Çalışabilir?

Herhangi bir unvan sınırlaması olmaksızın beşerî münasebetleri ve sosyal ilişkileri güçlü, gençlerle iletişimi iyi, dini danışmanlık/rehberlik yapacak düzeyde birikim ve donanımda ayrıca alana yönelik özel eğitim ve çalışması olan personel arasından yapılacaktır.

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Kapsamında Görevlendirmelerde Öncelik Sıralaması Var mıdır?

Manevi Rehber olarak görev almak isteyen personelin yüksek öğrenim düzeyinde eğitim görmüş olması esas olmakla birlikte lisansüstü eğitimi haiz ya da alana özgü özel çalışması olanlar öncelikle tercih edilecektir.

Manevi Rehberlik ve Danışmanlık Kapsamında Diyanet İşleri Görevlendirme Yapacak mı?

Manevi Rehberlik yapacak İlgili personel halen görev yaptığı il sınırları içerisinde durumuna uygun KYK yurdunda manevi rehber olarak görevlendirilecektir.

Manevi Rehberler Nerelerde Çalışacaklar?

Diyanet İşleri Başkanlığımız ile Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde yürütülen çalışmalar bağlamında ilgili kurumların uygun göreceği her yerde çalışabilecekler. (KYK yurtları, özel yurtlar vakıflar, camiler vb.)

Manevi Rehberlik Kapsamında Görevlendirmeler Nasıl Olacak?

Manevi rehberlik Görevlendirmeleri altı aylık periyotlar şeklinde yapılacak ve ilgili personelin verimliliğine göre süreklilik arz edecektir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın