Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Kum Terapisi Nedir ? Kum Tepsisi Terapisi Nasıl Yapılır ?

Kum Terapisi Nedir ? Kum Tepsisi Terapisi Nasıl Yapılır ?

Kum Terapisi Nedir ?

Kum terapisi nedir ? Kum terapisi bir çeşit oyun terapisi tekniğidir. Sözel olmayan bir terapi çeşididir. Çocuklarda ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılmaktadır. Kumun terapötik etkisinden faydalanılır. Bu teknik uygulanırken kum, su, yüzlerce minyatür oyuncak ve kum tepsisi kullanılır.

Kum tepsisi terapisi, projektif bir terapi yöntemi olarak da ifade edilir. Bireyler iç dünyalarını güvenli bir şekilde dışarıya yansıtır ve ruhsal sıkıntılarına çözümler bulur. Travmalarda, davranış sorunlarında, kaygılarda, aile içi ve bireyler arasındaki çatışmalarda, birçok sorunun çözümünde kullanılır.

Daha çok çocuklar olmak üzere ergenler, yetişkinler, çiftler ve gruplar için uygun bir yöntemdir. Problemleri hakkında konuşmayan ve konuşmak istemeyenler için çok faydası olan bir terapidir.

Kum terapisinin temelleri Jung’un terapisine dayanır ve onun ilke ve teknikleri kullanılır. Danışanlar küçük minyatürler ile kum üzerine çatışmalarını ve bilinçdışı süreçlerini yansıtır. Bilinçdışının yüzeye çıkması ile bilinç aktive, bilinçdışı ile bilinç arasında köprü kurulur. Bu durum iyileşmeye ve değişime yol açar.

Kum Terapisi Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Kum terapisi yapılırken terapist danışanına kuru kum ve ıslak kumdan oluşan iki adet kum tepsisi sunar. Burada danışan hangi tepsiyi kullanacağına karar verir. Tepsilerin boyutları bir bakışta insanın görebileceği büyüklükte olmalıdır. Tepsilerin içi maviye boyalıdır. Bu mavilik denizi nehri yada suyu temsil eder. Danışana yüzlerce belki binlerce minyatür oyuncaklar verilir. Verilen minyatürler oyuncaklar, tarihi mekanlar, taş, deniz kabuğu gibi gerçek objelerden oluşmaktadır. Danışan kendisine sunulan minyatürlerden istediğini seçerek, seçtiği tepside dilediği sahneyi oluşturur.

Kum Terapisi Kullanım Alanları Nedir ?

Kum terapisi çocuklarda ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılabilir. Arketipler, bilinçaltı süreçler üzerinden işleyen derin bir terapi çeşidi olduğu için psikoterapide psikotik durumlar hariç tüm sorun alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Bu terapi diğer terapi yöntemleri ile aynı zamanlı olarak da kullanılabilir. Danışana bilişsel davranışçı terapi yapılırken kum terapisi de yapılabilir.

Kum Terapisi Sertifikası Nasıl Alınır ?

Kum terapisi nedir ve kum terapisi sertifikası nasıl alınır. Üniversiteler iş birliği ile hazırlanan kum terapisi eğitimi sertifika programlarına katılarak kum terapisi sertifikası alabilirsiniz. Buraya tıklayarak sertifika eğitimi içeriğine bakabilir ve eğitime katılabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp İletişim