iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Kum Terapisi Eğitimi ve Sertifikası

Kum Terapisi Eğitimi ve Sertifikası

Kum terapisi eğitimi, uzaktan eğitim şeklinde üniversite iş birliği ile hazırlanan ve eğitim sonunda kum terapisi sertifikası alınacak programdır. Kum terapisi eğitimi sonunda e devletten sorgulanabilen üniversite onaylı kum terapisi sertifikası alabilirsiniz.

Kum Terapisi Eğitimi Sertifika Kursu Nedir?

Kum oyunu terapisi, çocuklarla yapılan çalışmalarda kullanılan bir oyun terapisi tekniğidir. 2 yaşından büyük tüm bireylerde kullanılabilir. Kum terapisine katılan bireylere, iç dünyalarını yansıtabilecekleri aynı zamanda onarabilecekleri kumdan oluşan bir dünya oluşturma fırsatı verilir. Çocukların duygusal ve ilişkisel zorluklarını aşmalarında yaşadıkları travmaların tedavisinde önemli sonuçlar vermektedir.

Kum oyunu ( sandplay ) , Lowenfeld’in ‘Dünya Tekniği’ çalışması ve Klein’in çocuk terapisinde kullandığı minik figürler uygulamasının sentezlemesi oluşan tekniğe denir.

Kum Terapisi Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

– Psikologlar,

– Psikolojik danışmanlar,

– Aile danışmanları,

– Sosyologlar,

– Özel eğitimciler

– Çocuk gelişimciler,

– Okul öncesi öğretmenleri

– Sınıf öğretmenleri,

– Edebiyat öğretmenleri,

– Türkçe öğretmenleri ve diğer tüm öğretmenler ve alana ilgi duyan herkes başvuruda bulunabilir.

Kum Terapisi Nedir?

Kum terapisi bir çeşit oyun terapisi tekniğidir. Sözel olmayan bir terapi çeşididir. Çocuklarda ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılmaktadır. Kumun terapötik etkisinden faydalanılır. Bu teknik uygulanırken kum, su, yüzlerce minyatür oyuncak ve kum tepsisi kullanılır.

Kum tepsisi terapisi, projektif bir terapi yöntemi olarak da ifade edilir. Bireyler iç dünyalarını güvenli bir şekilde dışarıya yansıtır ve ruhsal sıkıntılarına çözümler bulur. Travmalarda, davranış sorunlarında, kaygılarda, aile içi ve bireyler arasındaki çatışmalarda, birçok sorunun çözümünde kullanılır.

Daha çok çocuklar olmak üzere ergenler, yetişkinler, çiftler ve gruplar için uygun bir yöntemdir. Problemleri hakkında konuşmayan ve konuşmak istemeyenler için çok faydası olan bir terapidir.

Kum terapisinin temelleri Jung’un terapisine dayanır ve onun ilke ve teknikleri kullanılır. Danışanlar küçük minyatürler ile kum üzerine çatışmalarını ve bilinçdışı süreçlerini yansıtır. Bilinçdışının yüzeye çıkması ile bilinç aktive, bilinçdışı ile bilinç arasında köprü kurulur. Bu durum iyileşmeye ve değişime yol açar.

Kum Terapisi Nasıl Yapılır?

Kum terapi yapılırken terapist danışanına kuru kum ve ıslak kumdan oluşan iki adet kum tepsisi sunar. Burada danışan hangi tepsiyi kullanacağına karar verir. Tepsilerin boyutları bir bakışta insanın görebileceği büyüklükte olmalıdır. Tepsilerin içi maviye boyalıdır. Bu mavilik denizi nehri yada suyu temsil eder. Danışana yüzlerce belki binlerce minyatür oyuncaklar verilir. Verilen minyatürler oyuncaklar, tarihi mekanlar, taş, deniz kabuğu gibi gerçek objelerden oluşmaktadır. Danışan kendisine sunulan minyatürlerden istediğini seçerek, seçtiği tepside dilediği sahneyi oluşturur.

Bu terapi türü çocuklarda daha çok kullanılmaktadır. Ancak yetişkinlere, gençlere, çiftlere, ailelere ve gruplara da uygulanabilmektedir. Birey kum terapisi oyuncakları ve kumu kullanarak kendi içindeki dünyasını yapar. Oluşturulan sahne, tamamen kişinin iç dünyasının bir yansıması olarak işlev yapar ve çatışmalarını çözme, engellerini kaldırma ve kendini olduğu gibi kabul etme fırsatları verir.

Terapiye katılan kişi yaşadığı anlık duygularını vurgular. Terapistler o anlarda farkındalıklarını ve gelişim ile ilgili deneyimlerini yansıtmasına aktif olarak katılırlar. Tedavi esnasında bireylerin duygusal olarak açılmaları gerekir. En derin düşüncelerini , duygularını olduğu gibi paylaşmaları sağlanır.

Yapılan çalışmalarda, kum terapisinin özellikle küçük çocuklarda sözel travma ile ilgili yardımcı olabileceğini ve travmatik deneyimlerinden bahsetmek için çok küçük olan çocuklar için iyi bir strateji haline getirilebileceğini savunuyorlar.

Kum Terapisi Kullanım Alanları Nedir?

Kum terapi çocuklarda ergenlerde ve yetişkinlerde kullanılabilir. Arketipler, bilinçaltı süreçler üzerinden işleyen derin bir terapi çeşidi olduğu için psikoterapide psikotik durumlar hariç tüm sorun alanlarında rahatlıkla kullanılabilir. Bu terapi diğer terapi yöntemleri ile aynı zamanlı olarak da kullanılabilir. Danışana bilişsel davranışçı terapi yapılırken kum terapisi de yapılabilir.

Kum Terapisinin Özellikleri Nelerdir?

Kum terapisi malzemeleri Nelerdir?
Kum terapisi kumu, kum terapisi oyuncakları, su ve kum tepsisi veya kum masasından oluşmaktadır. Kum tepsisi, terapi yapılan odanın minyatür halidir; çocuğa zemini olan ve güvenilir sınırlarla çevrili bir kapsama alanı sağlar.

Kumun ilgi çekici yanı Nedir?
Kum çocuğun kendi iç dünyasıyla hızlı şekilde iletişim kurmasını kolaylaştırır. Bu durumu kumun yumuşak ve kinetik yapısıyla sakinleştiren ve duyusal bir uyarıcı olmasına ve çocuğun kelimelerle ifade edemediklerini üç boyutlu olarak ifade etmesi konusunda teşvik eder.

Kum oyununun özelliği Nedir?
Oyuncakların küçüklüğü ve çeşitliliği, bu dilin kullanımını kolaylaştırır. Çocuklar kum alanını yapılandırır. Kum alanındaki oyuncakları ve figürleri oynatır konuşturur ve oyunlardan bir dil oluşturur.

Kumla oynarken çocuk önce dağıtır ve dağılır.
Böylece içindeki kaosu ve tolere edilemeyen duyguları herhangi birine zarar vermeden deneyimlemiş olur. Weinrib, bu sürece ‘iyileşme’ adını verir. Zaman içinde çocuk kaosu oluşturan parçaların ne anlama geldiğini anlatmaya başlar ve çözümler üretir. Burada çocuk davranışlarının ve duygularının farkındadır. Bu sürece ‘bilincin genişlemesi’ veya ‘kişisel büyüme’ denir.

Kum oyunu çocuğa deneyim kazandırır
Kumla yapılan terapi, çocuğa kendi başına olduğunda da bir şeyleri nasıl yapılandırabileceği konusunda deneyim kazandırır. Çocuk kum tepsisindeki nesneler üzerinde kontrol kazandığında ve oluşan problemlere çözümler getirebildiğini gördüğünde, kendine güveni gelişecek ve kendiliği güçlenecektir.

Kum terapisi, temel konuların çalışılmasında çok önemlidir
Çocuğun kumu veya oyuncakları bıraktığı şekilde bulamaması üzerinden kardeş kıskançlığı, dış dünyayı kontrol etme, çıkan duyguları düzenleyebilme konuları sıklıkla çalışılmaktadır.

Kum terapisinde, özellikle de yapılandırılmamış kum terapisinde, terapist çocuğa müdahale etmez.
Terapistler çocuğun oynadığı oyunu anlamaya yönelik “Bu sahnede neler oluyor? ”Buradaki kişileri tanıtır mısın? ” ucu açık sorular sorar. Ama genelde çocuğu, çocuğun hangi figürleri seçtiği, çocukla kum arasındaki etkileşimi izler ve gözlemler. Bu terapide mesafenin korunması açısından çok önemlidir.

Kum Tepsisi Terapi Sertifika Eğitimi Uzaktan Eğitim Olarak Nasıl Alınacak?

– Kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyere kullanıcı adı ve şifreleri sms ve mail yoluyla gönderilir.
– Kullanıcı adı ve şifreniz ile uzaktan eğitim platformuna giriş yapılır.
– Eğitim videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
– Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleyebilirsiniz.
– Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olursunuz.

Demo Dersi Buraya Tıklayarak İzleyebilirsiniz.

Kum Terapisi Eğitimi Sertifika Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Kum tepsisi terapisi eğitimi, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitim süresi 30 gündür. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olacaktır. Katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler. Eğitimi tamamlayan katılımcılar üniversite onaylı 80 saatlik kum terapisi sertifikası almaktadır.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 80 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan Eğitim Sistemi İle İnternet Üzerinden Video Ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan Eğitim Sistemiyle, Çoktan Seçmeli Test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim derslerini kısa sürede tamamlayarak, sınava belirlenen tarihten daha önce girebilirsiniz. Sertifika işlemleriniz de daha kısa sürede tamamlanır.

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Kum terapisi eğitimi sertifika kursu hakkında eğitim danışmanlarından bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için Whatsapp ve iletişim numaramızdan iletişime geçebilir ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız en kısa süre de detaylı bilgi vermek için geri dönüş sağlayacaklardır. Sertifikası almak ve kurs programına katılmak için kayıt formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın