Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Kum Terapisi Eğitimi ve Sertifikası

Ürün Fiyatı:
1199 TL 899 TL
Kampanya
Kum Terapisi Eğitimi ve Sertifikası

Kum terapisi eğitimi , üniversiteler iş birliği ile hazırlanan eğitim programıdır. Kum terapisi eğitimi sertifika programına katılarak kum terapisi sertifikası alabilirsiniz. Kum terapisi eğitimi uzaktan eğitim şeklinde yapılmakta olup İnternet’in olduğu her yerden katılabilirsiniz. Kum terapisi eğitimi 2020 yılı güncel eğitimdir. Kum oyunu terapisi sertifikası devlet üniversite onaylı olup ıslak imza ve mühürlü olarak sizlere ulaştırılmaktadır.

SON BAŞVURU 24 EKİM 2020 SAAT 23:59

devlet-universitesi-onayliusluslararaiı-gecerli-sertifika

Kum Terapisi Eğitimi Nedir ?

Kum oyunu terapisi , 2 yaş ve üzeri çocuklarla çalışılırken kullanılan bir oyun terapisi tekniğidir. Kum terapisine katılan bireyler, iç dünyasını yansıtabileceği ve onarabilecekleri kumdan oluşan bir dünya oluşturma fırsatı verilir. Kum terapisi ile yapılan çalışmalar,  çocukların duygusal ve ilişkisel zorlukların ve yaşadıkları travmaların tedavisinde olumlu sonuçlar oluşturmuştur.

Bu terapi türü çocuklarda sıklıkla kullanılır, ancak yetişkinlere, gençlere, çiftlere, ailelere ve gruplara da uygulanabilir. Kum terapisini bireyin küçük oyuncaklar ve kumları kullanarak kendi içindeki dünyasını yapmasını sağlar. Yarattığı sahne, kişinin kendi yaşamının bir yansıması olarak işlev görür ve ona çatışmaları çözme, engelleri kaldırma ve kendini kabul etme fırsatı verir.

Yapılan çalışmalarda, kum terapisinin özellikle küçük çocuklarda sözel travma ile ilgili yardımcı olabileceğini ve travmatik deneyimlerinden bahsetmek için çok küçük olan çocuklar için iyi bir strateji haline getirilebileceğini savunuyorlar.

Kum terapisine katılan kişinin terapi, o anda yaşadıklarını vurgular ve terapistler için o zaman dilimindeki farkındalıklarını ve gelişim ile ilgili deneyimlerini kolaylaştırmaya aktif olarak katılırlar. Tedavi esnasında bireylerin duygusal olarak açmaları gerekir – en derin düşüncelerini ve duygularını olduğu gibi paylaşırlar

Kum terapisinin bu günlere gelmesinde iki isim ön plana çıkmaktadır. Margaret Lowenfeld ve Dora Kalff. Kalff, Lowenfeld’in ‘Dünya Tekniği’ çalışmasıyla, Klein’in çocuk terapisinde – daha kolay çağrışımlar uyandırması nedeniyle- kullandığı minik figürler uygulamasını sentezler. Ve süreç içinde gelişen bu tekniğe ‘ kum oyunu ’( sandplay ) adını verir.

Kum Terapisinin Özellikleri Nelerdir ?

Kum terapisi malzemeleri nelerdir ?

Kum, minik nesneler, su ve kum tepsisi veya kum masasından oluşmaktadır. Bu kum tepsisi, terapi odasının minyatür hali olarak düşünülebilir; çocuğa zemini olan ve güvenilir sınırlarla çevrili bir kapsa(n)ma alanı sağlar.

Kumun ilgi çekici yanı nedir ?

Çocuğun kendi iç dünyasıyla iletişim kurmasını kolaylaştırır ve hızlandırır. Böylece kum, hem yumuşak ve kinetik yapısıyla sakinleştirici ve duyusal bir uyaran olur, hem de çocuğu söze dökemediklerini üç boyutlu olarak ifade etmesi konusunda teşvik eder.

Kum oyununun özelliği nedir ?

Oyuncakların küçüklüğü ve çeşitliliği, bu dilin kullanımını kolaylaştırır. Çocuk kum alanını yapılandırdıktan sonra figürleri oynatarak konuşturur ve oyuncaklar oyunun dili olur.

Kumla oynarken çocuk önce dağıtır ve dağılır.

Böylece içindeki kaosu ve tolere edilemeyen duyguları herhangi birine zarar vermeden deneyimlemiş olur. Weinrib, bu sürece ‘iyileşme’ adını verir. Zaman içinde çocuk kaosu oluşturan parçaların ne anlama geldiğini anlatmaya başlar ve çözümler üretir. Çocuğun davranışlarının ve duygularının daha fazla farkında olduğu bu sürece ‘bilincin genişlemesi’ veya ‘kişisel büyüme’ denir.

Kum oyunu çocuğa deneyim kazandırır 

Kumla yapılan terapisi, çocuğa kendi başına olduğunda da bir şeyleri nasıl yapılandırabileceği konusunda deneyim kazandırır. Çocuk kum tepsisindeki nesneler üzerinde kontrol kazandığında ve oluşan problemlere çözümler getirebildiğini gördüğünde, kendine güveni gelişecek ve kendiliği güçlenecektir.

Kum terapisi, kendine has özellikleriyle temel konuların çalışılmasını sağlar.

Çocuğun kumu veya oyuncakları bıraktığı şekilde bulamaması üzerinden kardeş kıskançlığı, dış dünyayı kontrol etme, çıkan duyguları düzenleyebilme konuları sıklıkla çalışılmaktadır.

Kum terapisinde, özellikle de yapılandırılmamış kum terapisinde, terapist çocuğa müdahale etmez.

Terapist bazen oyunu anlamaya yönelik ucu açık sorular sorar: “Bu sahnede neler oluyor?”, “Buradaki kişileri tanıtır mısın? ” gibi. Buna karşın çoğunlukla çocuğu gözlemler; çocuğu, figür tercihlerini, çocukla-kum arasındaki etkileşimi izler. Bu durum, kum terapisindeki terapötik mesafenin korunması açısından oldukça önemlidir.

Kum Terapisi Eğitimi ‘ne Kimler Katılabilir ?

Psikologlar,

Psikolojik danışmanlar,

Aile danışmanları,

Sosyologlar,

Özel eğitimciler

Çocuk gelişimciler,

Okul öncesi öğretmenleri

Sınıf öğretmenleri,

Edebiyat öğretmenleri,

Türkçe öğretmenleri ve diğer tüm öğretmenler,

Alana ilgi duyan herkes başvuruda bulunabilir.

Örnek Dersimizi Buraya Tıklayarak İzleyebilirsiniz.

Eğitim Süresi ve Şekli

Kum terapisi eğitimi sertifika programı , internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitim süresi 30 gündür. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olacaktır. Katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi ve Saati: 30 Gün / 80 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli : Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders ( A-Senkron)

Katılımcı Sayısı : 15 kişi

Sınav Tarihi : Sınav tarihi eğitimin görüleceği uzaktan eğitim sistemi üzerinden duyurulacaktır.

Sınav Şekli ve Türü : Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sınav Soru Sayısı : 10

Sertifika Sınav Hakkı : 4

Sertifika Sınavı Başarı Puanı : Minimum 50 puan

Belgelendirme : Kamu üniversitesi onaylı sertifika

Eğitmenler : Şengül İnan Gülpınar

Uzaktan Eğitim Nasıl Alınacak ?

– Kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyere kullanıcı adı ve şifreleri sms ve mail yoluyla gönderilir.

– Kullanıcı adı ve şifreniz ile uzaktan eğitim platformuna giriş yapılır.

– Eğitim videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.

– Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleyebilirsiniz.

– Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olursunuz.

Kum Terapisi Eğitimi Fiyatları

Kum Terapi Eğitimi Ücretleri : Kampanya 1199 TL Yerine 899 TL

Ödeme Seçenekleri : Havale / Eft/ Atm

Eğitim Bilgi Formu

Bu Eğitim Programı Hakkında Detaylı Bilgi Almak İster misiniz?. İletişim Bilgilerinizi Bırakın. Eğitim Danışmanlarımız En Kısa Sürede Sizi Arasın. 

Adınız ve Soyadınız (Gerekli)

Telefon Numaranız (Gerekli)

E-Posta Adresiniz (Gerekli)

Yaşadığınız Şehir (Gerekli)

Referans (Bize Nasıl Ulaştınız) (Gerekli)

İletmek İstedikleriniz

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp İletişim