iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

İşaret Dili Eğitimi & Sertifikası

İşaret Dili Eğitimi & Sertifikası

İşaret dili eğitimi, işitme engellilerin birbirleriyle ve işitme engelli olmayan kişilerle iletişim kurmak için kullanacakları işaret dili sistemini öğretmeyi amaçlayan bir eğitimdir. Temel işaret dili kursu uzaktan online eğitim şeklide yapılmaktadır. Eğitim sonunda e devletten sorgulanan üniversite onaylı temel işaret dili kursu sertifikası alınmaktadır.

İşaret Dili Eğitimi Nedir?

İşaret dili eğitimi, işitme engelli olan veya işitme engelli bireylerle etkileşim halinde olan kişilerin, işaret dili kullanmayı öğrenmelerini sağlayan bir eğitim programıdır. İşaret dili eğitimi, işitme engellilerle iletişim kurmanın yanı sıra, işitme engelli bireylerin sosyal hayata katılmasını ve toplumsal hayatta aktif rol almasını da sağlar.

İşaret dili eğitimi, işaret dilinin temel kuralları, sözcüklerin işaretleri, mimikler ve vücut dilinin kullanımı hakkında eğitim verirken, işaret dilinin dilbilgisi ve yapısal özellikleri de dahil olmak üzere daha detaylı bilgi sunulmaktadır.

İşitme engelliler dili kursu, sadece işaret dili kullanmayı öğretmekle kalmaz, aynı zamanda işitme engellilerle nasıl iletişim kurulacağına dair de ipuçları verir. İşitme engelli kişilerle iletişim kurmak, işaret dilinin yanı sıra, mimiklerin ve beden dilinin kullanımını da gerektirir.

İşaret dili eğitimi, işitme engelli bireylerin eğitim, iş hayatı, sosyal hayatı ve diğer faaliyetlerinde iletişim kurabilmelerini sağlar ve aynı zamanda işitme engelli olmayan bireylerin de işitme engelli bireylerle daha kolay iletişim kurmalarına yardımcı olur.

Sertifika almak için, MEB onaylı işaret dil kursu programlarına ya da üniversite onaylı programlara katılarak alabilirsiniz. Alınan sertifikaların kullanım ve geçerlilikleri arasında fark yoktur. Alınacak işaret dili sertifikası MEB, Halk Eğitim Merkezleri, kamu ve özel kurumlarda geçerlidir.

İşaret Dili Nedir?

İşaret dili, işitme engellilerin birbirleriyle ve işitme engelli olmayan kişilerle iletişim kurmak için kullandıkları bir dildir. İşaret dili, sözcüklerin işaretler, mimikler ve vücut dilinin kullanımı ile iletişim kurmayı sağlayan bir sistemdir.

İşaret dili, dünya genelinde farklı çeşitleri olan dillerdir ve ülkelerin resmi dillerinden biri olarak kabul edilir. Her ülkede farklı bir işaret dili kullanılır ve işaret dili, o ülkenin kültürüne ve diline bağlı olarak farklılık gösterir.

İşaret dili, işitme engellilerin hayatlarında önemli bir rol oynar ve onların eğitim, iş hayatı, sosyal hayatı ve diğer faaliyetlerinde iletişim kurmalarını sağlar. Aynı zamanda işaret dili, işitme engellilerin özgürlük, bağımsızlık ve insan haklarına erişimlerini sağlayan bir araçtır.

İşaret Dili Eğitimi Kimler Alabilir?

İşaret dili eğitimi, herkes tarafından alınabilir. İşitme engelli bireylerin yanı sıra, işitme engelli olmayan kişiler de eğitim programına katılabilirler. Eğitim programı, işitme engellilerle iletişim kurmak isteyen sağlık çalışanları, eğitmenler, aile üyeleri, arkadaşlar ve diğer ilgilenen kişiler için de faydalıdır.

İstihdam Alanları Nelerdir?

İşitme engelliler dili sertifikası, işitme engelli bireylerin yanı sıra işitme engelli olmayan kişiler için de birçok istihdam alanı sunar. İşaret dili eğitimi alan kişiler, aşağıdaki alanlarda çalışabilirler:

İşitme engelli bireylerle çalışan sağlık hizmetleri: İşitme engelli hastalarla çalışan sağlık çalışanları, işaret dili kursu sertifikası alarak hastalarla daha iyi iletişim kurabilir ve tedavi sürecinde işitme engelli bireylere daha iyi hizmet verebilir.

Eğitim: İşaret dili sertifikası alanlar, okullarda veya özel eğitim merkezlerinde işitme engelli öğrencilerin eğitimine yardımcı olabilir.

Danışmanlık: İşaret dili eğitimi alanlar, işitme engelli bireylerle çalışan danışmanlık merkezlerinde, işitme engelli bireylere rehberlik ve destek hizmeti sağlayabilir.

Toplum hizmetleri: İşitme engelliler dili sertifikası alanlar, işitme engelli bireylerin dahil olduğu toplum hizmetleri kuruluşlarında çalışabilir ve bu bireylerin günlük yaşamda ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilir.

Çevirmenlik: İşaret dili kursu sertifikası alanlar, işitme engelli bireylerin işitme engelli olmayan kişilerle iletişim kurmasına yardımcı olabilirler ve çeviri hizmeti sağlayabilirler.

Sanat: İşaret dili eğitimi alanlar, işaret dili ile tiyatro, sinema veya televizyon gibi sanat dallarında çalışabilirler.

Bu alanların yanı sıra, işitme engelliler dili sertifikası alanlar, işitme engelli olmayan kişilerin işitme engelli bireylerle daha iyi iletişim kurmalarına yardımcı olacak çeşitli işlerde de çalışabilirler.

Eğitim İçeriği Nasıldır?

 • Parmak Alfabesi
 • Günlük hayatta kullandığımız bazı kelimeler
 • Rakamlar
 • Aile
 • Renkler
 • Zaman
 • Gıdalar
 • Eşyalar
 • Hayvanlar
 • Ülkeler
 • İller
 • Duygular
 • Zıt Anlamlılar
 • Spor
 • Sağlık
 • Okul ve Eğitim
 • Meslekler

Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Temel işaret dili kursu sertifika eğitimi, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitimi süresi 30 gündür. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 120 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders ( A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Eğitim derslerini kısa sürede tamamlayarak, sınava belirlenen tarihten daha önce girebilirsiniz. Sertifika işlemleriniz de daha kısa sürede tamamlanır.

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Temel işaret dili eğitimi sertifika kursu hakkında eğitim danışmanlarından bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için Whatsapp ve iletişim numaramızdan iletişime geçebilir ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız en kısa süre de detaylı bilgi vermek için geri dönüş sağlayacaklardır. Kurs programına katılmak ve İşitme engelliler dili sertifikası almak için kayıt formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın