iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Duyusal Oyun Nedir?

Duyusal Oyun Nedir?

Duyusal oyun nedir? Duyusal oyun eğitimi nasıl olur? Ebeveynler, çocuklarının gelişimine önem vermekte ve daha çok vakit ayırmaya çalışmaktadırlar. Çocuklarla geçirdikleri zamanları doğru yöntemlerle değerlendirmeleri, çocuklarının zekâ gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Bu durum aynı zamanda çocukları ile daha güçlü bağlar kurmasını sağlıyor. Çocukların gelişimini sağlayacak ve duyularını harekete geçirecek oyunlar çocuklar için çok faydalıdır. Evde hazırlanabilen duyusal oyunlar için duyusal oyun nedir yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Çocuk Gelişimini Duyusal Oyunlar Nasıl Etkiler?

Duyusal oyun, çocukların duyularını harekete geçirmek için oynanan oyunlardır. Beceri oyunları değildir. Evde hazırlanabilen beş duyuya hitap eden oyunlarla çocukların duyuları harekete geçirilebilmektedir.

Duyusal oyun sayesinde çocukların aşağıdaki becerileri gelişmektedir;

– Dikkat ve odaklanmaları

– Vücut farkındalıkları

– Sosyalleşmeleri

– Dil ve konuşma becerileri

– Sesleri görselleri ve dokuları ayırt etmeleri

– El-göz, göz ayak koordinasyonu

– Çevreleri ile iletişim kurma

Çocukların duyularını harekete geçiren duyusal oyunlar sayesinde çocuklarla çok güzel eğlenceli vakit geçirilmektedir.

Duyusal Oyun Örnekleri Nedir?

Çevrenizde kolayca ulaşabileceğiniz malzemelerden oluşan duyusal örneklerini inceleyebilirsiniz.

Doğal Bilezik Oyunu

Doğal bilezik oyunu 2 yaş ve üzeri çocuklarla oynayabileceğiniz bir oyundur. Bu oyun sayesinde çocuklarda bilezik takma, dokunma, yapışkanlı yüzey dokunma, bilezik takma ve yapışkanlı bileziğe yapışabilen materyalleri fark etme gibi duyuları gelişmiş olacaktır.

Doğal bilezik oyununda, koli bandı gibi yapışkan yüzeyi dışarda kalacak şekilde materyali bilezik gibi çocuğun koluna yerleştirin. Bu bileziğe dışarda bulduğu doğal malzemeleri yapıştırmasını isteyin. Bu malzemeler yapraklar, çiçekler, otlar, küçük taşlar olabilir. Bilezik tamamen doldurulup eve dönüldüğünde bileziği evinize asabilirsiniz.

Uçurtma

Uçurtma oyunu 3 yaş ve üzeri çocuklarla oynayabileceğiniz bir oyundur. Çocuğunuzla birlikte beraber uçurtma yapmayı deneyebilirsiniz. Uçurtma yaparken çocuğunuzun hem el becerilerinin geliştirmesine yardımcı olmuş hem de duyuşa eğitimine katkı sağlamış olursunuz. Yaptığınız uçurtmayı dışarıda uçurarak çocuğunuzla birlikte keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Duyusal oyun nedir?

Alışveriş Oyunu

Alışveriş oyunu 3 yaş ve üzeri çocuklarla oynayabileceğiniz bir oyundur. Alışveriş oyunu sayesinde çocuğunuz istenilen şeyi sepette bulabilmesi ve ürünlerin yüzeylerini öğrenmesidir.

Bir sepet içerisine evde bulunan meyve, sebze, ambalajlı ürünler, kitap gibi kolayca ulaşabileceğiniz materyalleri koyarak bir alışveriş sepeti oluşturabilirsiniz. Daha sonra da kâğıttan para yaparak çocuğunuzda bunları satın alabilirsiniz.

Fış Fış Kayıkçı Oyunu

Fış fış kayıkçı oyunu 8 ay ve üzeri çocuklarla oynayabileceğiniz bir oyundur. Bu oyun sayesinde çocuğunuzun ritmik olarak sallanmayı, denge kurmasını, farklı yönlere hareket etmesini ve kaslarını kasıp gevşetmesini öğretebilirsiniz.

Çocuğunuzu kucağınıza alıp yere oturun. Fış fış kayıkçı şarkısını söylerken çocuğunuzu yere bir yatırıp kaldırın. Şarkı sonunda çocuğunuzu gıdıklayarak eğlenceli bir vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz. Duyusal oyun nedir?

Müzik Çemberi Oyunu

Müzik çember oyunu her yaşta çocukların oynayabileceği oyundur. Çocuğun yaşına göre oyun esnasında destek gerekebilir.

Müzik çember oyunu çocukların, sesleri ayırt etme ve işitsel farkındalığını arttırır. Hareket etmek görsel-uzaysal ayırt etmede fayda sağlar. Aynı zamanda daire çevresinde dönmesi ile de denge motor planlama becerilerinin gelişimine katkı sağlar.

Müzik çember oyunu, yere her çocuğa bir tane düşecek ve bir çember oluşturacak şekilde hula hooplar konur. Çocukların müzikle birlikte hula hooplara geçmeleri sağlanır müziğin durdurulması ile de hula hoopların dışına çıkmaları sağlanır. Oyunun ilerleyen zamanlarında bir hula hoop eksilterek devam müziği başlatarak hula hooplara geçmesi sağlanır. Sandalye kapmaca oyunu gibi müziğin kapatılmasından sonra çocuklarının bazılarının hula hoopları paylaşmak zorunda kaldıkları gözlemlenir.

Baloncukları Patlatma Oyunu

Pek çok duyguya hitap eden baloncukları patlatma oyunu çok kolay ve çift yönlü koordinasyon oyunlarındandır. Baloncukları patlatma oyunu 2 yaş ve üzeri çocuklarla oynanan oyundur. Bu oyun çocuklarda denge, kaba motor becerilerini kontrol etme ve motor planlamayı sağlamada etkilidir. Oyun esnasında hareketli balonlara odaklanma, görsel algılama ve farkındalığı geliştirmede etkili olur.

Bir tahteravallinin yerdeki bacağının üzerinde ayakta duran çocuğun, çıkarılan baloncukları patlatmaya çalışması şeklinde oynanır. Çocuklar baloncukları el çırparak, yumruk atarak yada işaret parmağı ile patlatabilir. Burada çocuğun dengeyi sağlamaya çalışması ve düşmemesi önemlidir.

Sizler için üniversite iş birliği ile hazırladığımız duyusal oyun eğitimi sertifika programına katılarak e devletten sorgulanabilen üniversite onaylı sertifika alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın