Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Sertifikası

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Sertifikası

Adli psikoloji uzmanlığı eğitimi, adli sistem içerisinde psikolojik hizmetlerin etkin ve etkili bir şekilde verilmesi için gereken bilgi, beceri ve yetenekleri kazandırmayı amaçlayan bir eğitimdir. Üniversite iş birliği ile hazırlanan eğitim programı uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. Eğitim sonunda üniversite onaylı e devlette sorgulanabilen Adli Psikoloji Uzmanlığı Sertifikası alınacaktır.

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Nedir?

Adli psikoloji uzmanlığı eğitimi, adli psikoloji alanında uzmanlaşmak isteyenlerin eğitimini sağlamayı amaçlamaktadır. Eğitim katılımcıların, adli sistem içindeki rollerini ve konularının kapsamını öğrenmesine izin veren bir eğitim programıdır. Eğitimin başarıyla tamamlanmasının ardından, adli psikoloji uzmanlığı sertifikası alınır. Sertifika, adli psikoloji alanında çalışmak isteyen kişilerin deneyim kazanmasını kolaylaştırır.

Adli psikoloji uzmanlığı eğitimi, psikolojik ve adli bilimlerin kombinasyonu olan çok disiplinli bir alandır. Adli psikoloji uzmanlığı, özellikle mahkemelerin, kolluk kuvvetlerinin, avukatların ve başka kamu kurumlarının, özellikle de hakimlerin psikolojik konular hakkında kararlar vermek için ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlamak için tasarlanmış bir uzmanlıktır.

 Adli psikoloji uzmanlığı eğitimi, öncelikle psikolojik olayların ve insanların davranışlarının anlaşılması için gerekli olan psikolojik bilgiyi kapsamaktadır. Psikolojik olayların ve insanların hareketlerinin nedenlerinin anlaşılmasına yardımcı olmak için, psikolojik incelemeler ve araştırmalar yapılır. Psikolojik incelemeler yapmak için, özellikle adli kurumların kendi ihtiyaçları doğrultusunda, adli psikoloji alanında özel beceriler kazanılır.

Gri Danışmanlık üniversite iş birliği ile hazırlanan Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Sertifika programını başarıyla bitiren kursiyerlere “üniversite onaylı adli psikoloji uzmanlığı sertifikası” verilecektir.

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Kimler Alabilir?

Adli psikoloji uzmanlığı eğitimini almak isteyen kişilerin öncelikle meslek alanında bir lisans derecesine sahip olması gerekmektedir. Eğitimin kapsamında kursiyerler, psikolojik testlerin yapılması, teknik raporların hazırlanması, adli danışmanlık ve adli süreçlerin yönetimi gibi konulara hâkim olacaklar.

 • Psikoloji Bölümü Mezunları,
 • Sosyal Hizmet Bölümü Mezunları,
 • Avukatlar ve Hukukçular,
 • Aile Danışmanları,
 • Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık mezunları,
 • Adli Alanda Çalışan / Çalışmak İsteyen Psikologlar,
 • Çocuk gelişim uzmanları,
 • Sosyologlar,
 • Öğretmenler

Adli Psikoloji Uzmanlığı Çalışma Alanları Nelerdir?

 • Adalet Bakanlığı’na bağlı Çocuk Mahkemelerinde ve Aile Mahkemelerinde çalışabilirler.
 • Bilirkişilik Daire Başkanlığının istediği standartları yerine getirerek bilirkişilik yapabilirler.
 • Devlet memuru olan ve adli psikoloji eğitimini alan psikologlar Ceza Tevkif evleri Genel Müdürlüğüne bağlı ceza infaz kurumlarında ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde çalışabilir,
 • Emniyet Genel Müdürlüklerine bağlı birimlerde uzman olarak çalışabilir, tutuklu-hükümlü eğitimi, salıverilme sonrası psikososyal müdahale çalışmaları ve tutuklu- hükümlülere yönelik rehabilitasyon çalışmalarında yetkinlik kazanıp bu çalışmalarda uzmanlaşabilirler.
 • Suça sürüklenen çocuk ya da mağdur çocukların emniyetteki ifade alımlarında uzman bilirkişi olarak katılabilir, görüş bildirirler.
 • Kendi danışmanlık merkezlerini açarak adli popülasyonda madde bağımlılığı, krize müdahale ve intihar vakalarına yönelik psikososyal müdahale çalışmalarını yapabilirler.
 • Uzmanlaşmış bir adli psikoloji eğitimiyle alanlarına yönelik bilimsel araştırma yapma yetkinliği kazanırlar, üniversitelerin adli psikoloji yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilme şanslarını arttırabilirler.
 • Devlette çalışan adli psikolog eksikliğinden kaynaklı özel sektörde çalışan adli psikologlar devlet kurumlarıyla çeşitli anlaşmalar yaparak, devlet memuru olan psikologların verdiği hizmeti danışmanlık hizmeti gibi verebilirler.

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Sertifikası Nasıl Alınır?

Adli psikoloji uzmanlık eğitimi çeşitli üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri tarafından düzenlenmektedir. Bu eğitimler uzaktan online eğitim şeklinde yapılabileceği gibi örgün eğitim olarak ta yapılmaktadır. Sertifika alabilmek için düzenlenen bu programlara katılım sağlamanız ve eğitim sürecini başarı ile tamamlamanız gerekmektedir. Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olma durumunda üniversite onaylı e devlette sorgulanan adli psikoloji uzmanlık sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Adli psikoloji uzmanlığı eğitim sertifikasını çeşitli üniversitelerin psikoloji bölümlerinden veya sürekli eğitim merkezlerinin düzenlediği programlara katılarak alabilirsiniz. Bazı üniversiteler, adli psikoloji uzmanlığı derslerini örgün olarak erebilecekleri gibi uzaktan eğitim olarak düzenleyebilmektedir.

Kurumumuz, üniversite iş birliği ile alanında uzman ve tecrübeli eğitmenlerle Adli Psikoloji Uzmanlığı sertifika programı düzenlemektedir. Uzaktan online eğitim olarak hazırlanan eğitim programına katılarak üniversite onaylı e devlette sorgulanabilen Adli Psikoloji Uzmanlık sertifikası alabilirsiniz.

Adli Psikoloji Eğitimi Ücreti Nasıldır?

Adli psikoloji eğitiminin ücreti, ödeme koşulları hakkında iletişim bilgilerimizden eğitim danışmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Adli psikoloji eğitimi ücretleri, ödeme koşulları hakkında detaylı bilgi vermek için en kısa sürede sizlere ulaşım sağlayacaklardır.

Adli Psikoloji Uzmanlığı Eğitimi Sertifika Programı İçeriği Nasıldır?

 • Adli psikoloji nedir?
 • Adli psikolojinin tarihi
 • Adli psikoloji ile bağlantılı alanlar
 • İnsanın duygusal, zihinsel ve ahlaki gelişimi
 • Suç işleme psikolojisi, suç ve bilinç
 • Suçluların sınıflandırılması, suçlu profili çıkarabilmenin esasları
 • Yargıcın psikolojisi ve karar verme süreçleri
 • Sanık psikolojisi ve görüşme teknikleri
 • Tanık psikolojisi ve görüşme teknikleri
 • Mağdur psikolojisi ve görüşme teknikleri
 • Ceza evlerinin tarihçesi, ortam ve rehabilitasyon
 • Adli psikolojide etik

Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Adli psikoloji uzmanlığı eğitimi sertifika kursu, uzaktan eğitim yöntemiyle internet ortamında verilmektedir. Eğitim 30 Gün sürmektedir. Eğitime ait ders videoları ve dokümanları uzaktan eğitim sistemine yüklenmiştir. Katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 80 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden video ders (A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan eğitim sistemiyle, çoktan seçmeli test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite onaylı sertifika

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Adli psikoloji uzmanlığı eğitimi sertifika kursu hakkında eğitim danışmanlarından bilgi almak ve tüm sorularınıza cevap bulmak için Whatsapp ve iletişim numaramızdan iletişime geçebilir ya da Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız en kısa süre de detaylı bilgi vermek için geri dönüş sağlayacaklardır. Adli psikoloji uzmanlık eğitimi sertifikası almak ve kurs programına katılmak için kayıt formunu doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın