Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Zeka Oyunları Dersi Meb

Zeka Oyunları Dersi Meb

Çocuklarda en iyi öğrenme yöntemi olarak oyun gösterilmektedir. Oyunla öğrenilen bilgiler daha eğlenceli ve akılda kalıcıdır. Oyunun öğrenmeye katkıları göz önüne alınarak Milli eğitim bakanlığı 2013-2014 öğretim döneminden itibaren zeka oyunları dersi ,  seçmeli ders olarak müfredata eklemiştir. Meb zeka oyunları dersi ile çocukların akıl yürütme becerilerinin ve zihinsel becerilerinin gelişmesi amaçlanmıştır.

Zeka Oyunları Dersi ‘nin Faydaları Nelerdir?

Meb zeka oyunları dersinin işleyişi ve hangi oyunlardan oluşacağı çalışmalarla belirlenmiştir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında meb akıl oyunları dersi için belirlenen oyunlar açıklanacaktır.

Akıl zeka oyunları etkinlikleri , akıl zeka oyunları ve akıl zeka oyunları örnekleri verilen akıl zeka oyunları eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Eğitim sistemi genel olarak ezbere dayalı olması dolayısı ile öğrenmenin çok çalışıp akılda kalmasını sağlamak, en iyi yöntem gibi algılanabiliyor. Çok ödevler verilerek çok çalışmanın ve ezberlemenin iyi olacağı düşünülüyor. Oysa çocuklar ezberlemekten ziyade akıl yürüterek yapılan öğrenmeleri daha çok seviyor. Zeka oyunları öğrenciyi hem derste aktif tutuyor hem de daha severek öğrenmesini sağlıyor.

Zeka Oyunları Dersi ile Akıl Yürütme Becerisi Kazanmak

Karşılaşılan problemlere çözüm odaklı yaklaşıp, çok yönlü değerlendirip ve farklı çözüm yolları düşünmeyi akıl yürütme olarak tanımlayabiliriz.

Akıl yürütme becerileri geliştirmek için ;

  • Analitik düşünme becerisi
  • Problem çözme becerisi
  • Özgün ve irdeleyici yorumlama becerisi kazanılması gerekir.

Akıl yürütme becerilerin geliştirilmesinde zeka oyunları çok önemli yere sahiptir.  Zeka oyunları sayesinde çocukların akıl yürütme becerileri gelişir. Ezberleyerek değil de anlayarak, yorumlayarak ve çözümler üreterek öğrenmeye çalışır. Bu şekilde yetişen çocuklar yaşamlarında karşılaştıkları problemlere karşı daha başarılı çözümler üretir. Zeka oyunları dersi ile aynı zamanda çocukların anlama, öğrenme ve zeka potansiyelini geliştirilmektedir.

Meb Zeka Oyunları Dersi Hangi Oyunlardan Oluşur?

Milli eğitim oyunları farklı kategorilere ayırmıştır. Zeka geliştirici oyunlar arasında seçilen ve en çok tercih edilen oyunları 6 farklı kategori altında toplamıştır. Seçmeli ders müfredatına eklenen bu oyunlar şu şekildedir ;

  1. Akıl Oyunları ; Sudoku , Bölgesel Sudoku , Sihirli Piramit , ABC Bağlamaca , Apartmanlar , Çit Oyunu
  2. İşlem Oyunları : Kendoku , İşlem Karalama , İşlem Karesi , Çarpmaca , Kapsül , Kakuro , Sütun İşlem
  3. Strateji Oyunları :  Nim , Tactix  , 4×4 Dama , Tic Tac Toe , Üç Taş , Dokuz Taş , Sayı Bulmaca , Hex
  4. Karma Zeka Oyunları : Kap Aktarma , Kibrit Oyunları , Nehir Geçme , Şapa Soruları
  5. Sözcük ve Mantık Oyunları : Sözcük Merdiveni , Şifreler , Kare Bulmaca , 3-4 Değişkenli Mantık Oyunları , Mantık Karesi
  6. Mekanik Zeka Oyunları : Tangram , T-Puzzle , Tetromino , Pentomino , Küp Sayma , Şekil Oluşturma

Zeka oyunları , her okul ve her yaş için farklılıklar göstereceğinden Meb zeka oyunları dersi müfredata seçmeli ders olarak eklenmiştir. Çocukların okul öncesi yaş gruplarından itibaren kendi yaş grubuna uygun oyunları oynaması tavsiye edilmiştir.   Ancak Meb zeka oyunları ders programı 5. 6. 7. ve 8. sınıflar için uygulamaya konulmuştur.

Bu yazımızda zeka oyunları etkinlik örnekleri ile birlikte merak edilen konular paylaşıldı. Seçmeli zeka oyunları kitabı pdf formatında bulunabilmektedir. Meb zeka oyunları dersi yıllık planı ve zeka oyunları kitabı pdf formatlı olarak bir çok kaynaktan temin edilebilir.

Akıl ve Zeka Oyunları Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Akıl zeka oyunları öğretmenliği yapabilmeniz için gerekli akıl zeka oyunları eğitmen eğitimi ve sertifikasını Gri Danışmanlık’tan alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, akıl ve zeka oyunları eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde akıl zeka oyunları eğitmeni olabilirsiniz. Hem ek gelir elde edersiniz hem de geleceğimizin teminatı olan çocukların gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve akıl ve zeka oyunları eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın