Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Yaratıcı Drama Tarihi Nedir?

Yaratıcı Drama Tarihi Nedir?

Yaratıcı Drama Tarihi Gelişimi Nasıldır?

Yaratıcı drama tarihi , dramanın tarihsel gelişimi , dramanın tarihçesi , dramanın öncüleri , yaratıcı dramanın dünyada ilk öncüsü hakkında yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan çıkan sonuçlar yazımızda paylaşılmıştır.

Yaratıcı drama tarihi ve dramanın tarihsel gelişimi hakkında bir çok araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarla dramanın dünyadaki öncüleri, dramanın dünyadaki tarihsel gelişimi hakkında birçok bilgiler elde edilmiştir. Dramanın tarihsel gelişimi ve dramanın dünyadaki öncüleri kronolojik olarak yazımızda sıralanmıştır.

Yaratıcı drama teknikleri , yaratıcı drama oyunları ve yaratıcı drama örnekleri verilen yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Dünyada Yaratıcı Drama Tarihi

Yaratıcı dramanın dünyada ilk öncüsü , drama alanında ilk uygulamaları yapan , eğitimde dramanın başlatıcısı Harriet – Finlay JOHNSON (1871-1956) olmuştur. 1897’de başöğretmen olduktan sonra programında doğa gezileri , eğitsel ziyaretler , kütüphane günleri , açık havada dersler , yemek yapımı , el işleri , sanat ve drama ile dersleri hayata geçirdi ve öğrencilerine o güne kadar Viktoryen okullarda duyulmamış bir özgürlük ve bağımsızlık tanımıştır. Sonraki yıllarda diğer eğitmenlerin dikkatini çeker ve programlarına alırlar. Bu etkin yöntem İngiltere’ de eğitim müfredatına girer.

Yaratıcı Drama Tarihi Gelişimi

Sonraki yıllarda, aşağıda ismi geçen kişiler dramanın gelişmesine yönelik çok önemli ve farklı katkılar sağlamıştır.

– Caldwell COOK : Eğitim ve öğretimde , sınıfların kendini yönetmesi teorisi ve öğrenmeye neden gerek duyduklarını fark etmelerini sağlamak için oyunu araç olarak kullanmıştır.

– Peter SLADE : Eğitsel drama , Drama terapi ile iyileştirme ve çocuk draması çalışmaları ile farklılık yarattı.

– Winifred WARD : Yaratıcı drama ve çocuk tiyatrosu çalışmaları ile eğitime destek sağladı.

– Viola SPOLIN : Tiyatro oyunlarını , kişilerde farkındalık kazandırarak geliştirme amaçlı kullandı.

– Dorothy HEATHCOTE : Dramayı güçlü bir öğretme yöntemi olarak gördü ve eğitimde dramada çalışmalar yaptı.

– Brian Francis WAY : Okullarda öğretici tiyatro hareketini başlatmıştır.

– Gavin BOLTON : Eğitimde dramanın gelişimine katkı sağlamış, öğretmenin katılımcılığını savunmuştur.

– Cecily O’NEILL : Eğitimde drama ve tiyatronun kullanılması alanında uluslararası bir otoritedir. Süreçsel dramanın oluşumunu sağlamıştır.

Yaratıcı drama tarihi gelişimi sonucunda drama ,  İngiltere’de “ eğitimde drama ”, Almanya’da “ oyun ve tiyatro eğitbilimi ”, Amerika’da da “ yaratıcı drama ” olarak ünlenen, yaratıcı drama ya da eğitimde drama alanına yakın zamanda süreç drama da denilmektedir. Dramanın yayılırken bilimsel , eğitsel , sanatsal ve kültürel boyutlarının ya da niteliklerinin göz ardı edilmemesi önemlidir. Dramayı çekici kılan, çok yönlülüğü ve oynamaya/canlandırmaya dayalı etkili dilidir. Ancak, tüm diğer bilimsel alanlar gibi, drama eğitimi de uzun bir süreç içinde öğrenilir.

Bu yazımızda, yaratıcı drama tarihi , dramanın tarihçesi , dramanın tarihsel gelişimi  hakkında önemli bilgiler paylaştık ve yaratıcı dramanın dünyadaki ilk öncüsü kimdir sorusuna cevap aradık.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır ?

Gri danışmanlık – üniversiteler işbirliği ile hazırlanan yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde yaratıcı drama eğitmeni olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve yaratıcı drama eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın