Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Yaratıcı Drama Örnekleri

Yaratıcı Drama Örnekleri

Yaratıcı drama örnekleri , yaratıcı drama oyunları , yaratıcı drama oyun örnekleri  ve yaratıcı drama doğaçlama örnekleri bulacağımız yazımızda en çok kullanılan örnekler paylaşılmıştır.

Yaratıcı Drama Örnekleri ve Oyunlar

Yaratıcı drama etkinlikleri, yaratıcı drama oyunları ve yaratıcı drama örnekleri verilen yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Anlat Bize, Neler Hissediyorsun?

Öğrencilerden oluşan grup halka ya da u şeklinde oturtulur. Gruptaki her öğrenciye farklı soru sorulur ve soru sormaya gönüllü olanlardan başlanılması etkinliğin başarısı adına önemlidir. Örnek birkaç soru ;

 • Sen küçük bir kedisin. Anlat bize neler hissediyorsun?
 • Sen küçük bir çocuksun ve parkta anneni kaybettin. Anlat bize neler hissediyorsun?
 • Sen bir kırmızı kalemsin. Anlat bize neler hissediyorsun?
 • Sen bir patates cipsisin. Anlat bize neler hissediyorsun?
 • Sen bir fırtınaya yakalanan uçurtmasın. Anlat bize neler hissediyorsun?

Öğrencilerin konuşmalarına yardımcı olmak ve rahatlatmak için sorular sorabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken sorulan soruların problemli bir durumu yansıtan sorular olmamasıdır.

Yaratıcı Drama Örnekleri – Bir yer- Bir nesne- Bir fiil

Öğrencilerden bir fiil, bir yer ismi ve nesne yazmaları istenen oyunda doğaçlama kısa bir hikaye üretmeleri istenmektedir.

1.Aşamada öğrencilere kendilerine verilen kâğıtlara almak, acıkmak, unutmak gibi bir fiil yazmaları istenir. Yazılan kâğıtlar toplanır masaya konur.

 1. Aşamada öğrencilere kendilerinde verilen kâğıtlara tiyatro, mutfak, okul bahçesi gibi yerler yazması istenir. Yazılan kağıtlar toplanır ve masada başka bir yere konur.
 2. Aşamada öğrencilere kendilerine verilen kâğıtlara elma, telefon, yastık gibi nesne isimleri yazması istenir. Yazılan kağıtlar toplanır ve masada başka bir kısma konur Yaratıcı Drama Örnekleri

Sırası ile öğrenciye her gruptan bir kağıt seçmesi istenir ve yüksek sesle okunması istenir. Ardından çıkan nesne, fiil ve yerden oluşan doğaçlama kısa bir hikaye üretmesi istenir.

Öğrencilerden sırası ile , her öbekten bir kâğıt seçmesini ve yüksek sesle çıkan kâğıtları okumasını söyleyin. Ardından kağıtlardan çıkan fiil, nesne ve yer ile  ilgili doğaçlama kısa bir hikâye oluşturmasını isteyin.

Bir hayvan dua etse…

Oluşturulacak 2-3 kişilik küçük gruplardan her birinin bir hayvan seçmesi ve bu hayvanın dua etse neler isteyebileceğini tartışmaları için 15-20 dakika süre verin. Daha sonra hayvanın duasını ortak bir metin haline getirip okumalarını isteyin. Karşılıklı sorular sorarak tartışma ortamı oluşmasını sağlayın.

Senaryo yazma

Öğrencilerden 2-4 kişilik grup oluşturmaları ve bir senaryo yazmaları istenir. Senaryonun konusu, olayın geçtiği yer ve sorun söylenir. Grupların bu bilgiler ışığında tartışarak bir paragraflık ortak bir senaryo yazmaları istenir. Senaryo yazmaları için 20-25 dakikalık süre yeterlidir. Gruplardan yazılan senaryonun okunması istenir ve sorularla tartışılır.

Yaratıcı Drama Örnekleri – Elini koy

Gruptan gönüllü öğrenciler seçili ve grup karşısında ayakta durmaları ve verilen komutları yapmaları istenir. Komutlar şunlar olabilir;

 • Sol elini sağ kulağına koy
 • Sağ elinle burnunu tut
 • Sağ ayağını havaya kaldır
 • Sol ayağını öne getir

Küçük yaş grubu çocuklarda müzik eşliğinde yapılarak eğlenceli hale getirilebilir ve yapamayan elenir ve son kalan kazanır.

Kâğıt Top

Grup öğrencileri halka veya u şeklinde oturup kağıttan oluşturulan topu bir öğrenciye fırlatıp oyunu başlatabilirsiniz. Top kime gelirse o kişi kimsenin bilmediği bir yeteneğini ve özelliğini söyleyip topu bir başkasına fırlatmasını söylersiniz. Burada öğrencinin kendisi ile ilgili arkadaşlarının bilemeyeceği özellikleri paylaşması önemlidir.

Yaratıcı Drama Örnekleri – Burası senin

Öğrencilerde aidiyet duygusunun gelişmesine yönelik oyunda çalışmanın yapıldığı ortamda öğrenci sayısına göre 30X30 boyutunda duvara kareler çizilir. Bu karelerin kendilerine ait olduğu ve içlerine şiir güzel sözler, şarkı sözleri yazmaları istenir. Bu çalışma belirli aralıklarla ( ayda bir gibi ) tekrar edilir.

Boş sandalye

Öğrencilere öğretmen sandalyesinde ünlü birinin oturduğunu hayal etmeleri istenir. Öğrenciler yaklaşık bir dakika sandalyeye bakıp düşünürler.

Bu ünlü ile sohbet etme imkânı olsa size ne söylemiş olurdu gibi soru sorulup öğrencilerin 1-2 dakika daha düşünmesi sağlanır.

Gruptaki her öğrenciye ‘’ az önce sandalyede kim vardı ve sana ne dedi? ‘’ diye sorulmalıdır. Bu oyundan sonra öğrencilere 4 gün içerisinde bulundukları çevrede 4 kişiye dört ayrı yardımda bulunmaları istenir. Öğrencilerden 5.gün kime ne yardımda bulundukları ve o kişinin ne söylediğini sınıfta anlatmaları istenir.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır ?

Gri danışmanlık – üniversiteler işbirliği ile hazırlanan yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde yaratıcı drama eğitmeni olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve yaratıcı drama eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın