iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Yaratıcı Drama Etkinlikleri ve Uygulamaları

Yaratıcı Drama Etkinlikleri ve Uygulamaları

Yaratıcı drama etkinlikleri, dramanın öğrenilmesi benimsenmesi açısından önemlidir. Yazımızda yapılabilecek pratik etkinlik örnekleri bulunmaktadır.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri – Atom Oyunu

Açıklamalar : Tüm çevremiz karma karışıktır. Her şey küçücük moleküllerden oluşmuştur. Her molekülde atomlardan oluşur. Atomlar moleküller arasında değişik hızlar ve yollarla geçiş yaparlar.

Oyundaki tüm katılımcılar birer atomdur. Atomlar belirlenmiş bir alanda olabildiğince birbirlerinden uzağa gideceklerdir. Bir süre sonra oyun lideri bir numara söyler. Söz gelimi 5 dediyse, 5 atom bir araya gelerek bir molekül oluşturmalıdır. Buradaki temel görev herkesin bir molekülün elemanı olmasıdır. Şayet açıkta kalan olursa oyundan çıkacak ve lidere molekülerin oluşumundaki atom sayılarının tespitinde yardımcı olacaktır.

Oyunun devamında atomlar moleküllerden ayrılır ve lider başka bir numara söyler. Lider, oyuncu sayısına bakarak numara söylemelidir. Genellikle oyunda 2 atomdan oluşan 1 molekülü oluşturabilmek için 2 kazanan olacaktır.

Farklılıklar :

Bir moleküle dâhil olamayıp ta oyunu bırakmak zorunda kalacakları oyundan çıkartmayıp ceza puanı verilebilir. Liderce belirlenen süre sonunda en çok ceza puanını alandan bir şeyler yapması istenebilir.

Bir molekül oluşturulduğunda, insanlar birlikte kalabilir ve bu grupla başka bir görevi yerine getirebilirler. Bu yerlerinde zıplamak, her beraber bir şekilde bağırmak ya da çömelmek olabilir.

İlk moleküller oluştuktan sonra moleküller ayrılmayabilirler ve el ele tutuşmuş bu moleküller liderin belirlediği sayıda moleküllerle birleşerek yeni moleküller oluşturabilirler. Böylece oyun büyük tek bir molekül oluşuncaya kadar devam eder.

Atomların hareket hızı verilebilir. Derece değerlerini kullanılabilir. 0 derece verildiğinde her yerin donduğu anlaşılır 100 derece ise yapabildikleri en hızlı şekilde koşmaları gereken kaynama derecesidir. Lider atom sayısı ile birlikte atom hızını kontrol edecek sıcaklık değerini de söyleyebilir. Örneğin 40 derece yavaş bir yürüme olur. Hız müzik ile de verilebilir.

Güvenlik: Oyunda düz bir alana ihtiyaç vardır. Ayrıca katılımcıların oyunun barışçıl bir oyun olmadığını düşünüp bir moleküle katılmak için kavga etmesinin önüne geçmek gerekir.

Flamingolar ve Penguenler Oyunu

Amaç : Isınma, hareket etme ve eğlence

Sayı : en az 10 kişi

Süre : 10–15 dakika

Katılımcılardan bir gönüllü seçilir ve bir “flamingo” olarak diğer katılımcıları “penguenler”i yakalaması istenir. Flamingo çabuk hareket edemez fakat zarif ve yavaş adımlar atar, her bir adımında kanatlarını aşağıya-yukarıya doğru hareket ettirir. Penguenler çabuk hareket ederler fakat küçük adımlarını atarlarken kuyruklarını sallarlar (ellerini arkada kavuştururlar). Eğer bir penguen yakalanırsa o artik bir flamingodur! Tek bir penguen kaldığında bu sefer penguen flamingoları yakalamaya çalışır. Tüm flamingolar penguene dönüştüğü zaman oyun sona erer.

Not : Bu oyun sınırları belirlenmiş bir alanda oynanmalıdır.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri – Düğüm Oyunu

Amaç : Grup içi iletişim, birlikte çalışma

Sayı : 10–20 kişi

Süre : 5–15 dakika

Katılımcılar omuz omuza halka şekilde dururlar. Herkes gözlerini kapatır ve ellerini halkanın merkezine doğru uzatıp yürür ve iki el yakalarlar (aynı kişinin iki elini ya da yanında duran kişinin elini yakalamamasına oyunu yöneten kişinin dikkat etmesi gerekir). Herkes iki el yakaladıktan sonra gözlerini açar ve elleri bırakmadan tekrardan düzgün bir halka olabilmek için harekete geçerler.

Mööö… Oyunu

Amaç : Eğlence ve iletişim,

Sayı : Herhangi

Süre : 10 dakika

Katılımcılardan gözlerini kapatarak emekler gibi durmaları istenir. Artık onlar birer inektirler! Gözlerini açmamaları gerekir! Katılımcılar odanın içerisinde inek sesi çıkartarak emeklemeye başlarlar. Onlar odanın içerisinde dolaşırken aralarından bir “boğa” seçeceğinizi ve seçtiğiniz kişinin artık ses çıkarmayacağını ve hareket etmeyeceğini söyleyin. Artık tüm inekler boğayı bulmak zorundalar! Boğayı bulan inek, boğanın yanında sessizce durur ve gözlerini açabilir.

Not : İnekler boğayı dokunarak bulacaklardır. Önemli olan katılımcıların kendi tarzlarını yaratıp dokundukları kişinin boğa olup olmadığını anlamalarıdır.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri – Dalgakıran Oyunu

Amaç : Hareket, gevşemek, ısınmak ve eğlence

Sayı : en az 10 kişi

Süre : 5–10 dakika

Katılımcılar halka halinde sandalyelerinde otururlar. O gün kendini en hızlı hisseden kişi “dalgakıran” olacaktır… O kişi ayağa kalkar ve halkanın ortasında durur. Dalgakıran boş sandalyeye oturmak isterken diğerleri onu engellemek için boş sandalyeye doğru kayarlar. Her zaman boş bir sandalye vardır fakat boş sandalyeye doğru kayan dalga sayesinde anında dolar. Eğer dalgakıran kendisine oturacak bir sandalye bulursa o sandalyeyi dolduramayan ve ayakta kalan kişi yeni dalkıran olur.

Not : Oyun herkes tarafından iyice öğrenildikten sonra, dalgakıran katılımcıların hangi yöne doğru kayacaklarını “sağ” ya da “sol” diyerek belirleyebilir.

Karo, Kupa, Sinek ve Maça Oyunu

Amaç : Ortamı gevşetmek, eğlence, bilgi alışverişi

Sayı : 10–15 kişi

Süre : 20–30 dakika

Malzemeler : Bir deste oyun kâğıdı

Katılımcılar halka halinde sandalyelerinde otururlar ve desteden bir kâğıt çekerler. Oyunu yöneten kişi kalan deste içerisinden bir kâğıt çeker ve kupa, karo, sinek veya maça olduğunu söyler. Söylenen seriden kâğıda sahip olanlar bir yana kayarlar. Eğer katılımcılardan birinin kucağına bir başkası oturmak zorunda kalmışsa seriden kâğıda sahip olsa bile hareket edemez. Oyun katılımcılardan biri halkayı tamamladığında biter.

Varyasyon : Oyun kâğıtlar yerine “evet-hayır” sorularıyla da oynanabilir. Örneğin: Evcil hayvanınız var mı? Evet, cevabı verenler hareket edebilirler. Herkes sırayla soru sorar.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri – İnsan Makinası Oyunu

Amaç : Tartışma, takım çalışması, eğlence.

Sayı : Herhangi

Süre : 30–45 dakika

Grup büyüklüğüne göre 5–6 kişilik takımlara bölünür. Her takımdan kendi bedenlerini kullanarak bir makineyi, eşyayı oluşturması istenir. Her gruptan istenen kendi aralarında tartışarak bir eşyaya karar vermesi ve kendi bedenlerini kullanarak diğer arkadaşları anlayacak şekilde sunmalarıdır. Gruptaki her kişinin makinenin bir parçası olarak yer alması çok önemlidir. Grupların çalışması, karar vermesi ve prova etmeleri için 15–25 dakika zaman tanınır. Daha sonra hazır olduklarında kendi makinelerini herkese sunarlar. Seyreden katılımcılardan da makineyi bilmeleri istenir. Eğlenmenin yanında katılımcıların beraber çalışmalarına olanak sağlayan ve birilerine daha da yakınlaşmalarını sağlayan bir oyun. Sunumlar sonunda bir tartışma ortamı da oluşturulabilir. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Sessiz Ortam Oyunu

Yaratıcı drama kullanılan örnek oyunları – Sessiz Ortam Oyunu ;

Amaç : Katılımcıların bitirdikleri günü, projeyi, süreci, eğitimleri kendi başlarına değerlendirmeleri

Sayı : Herhangi

Süre : 15 dakika

Malzemeler : CD ya da kasetçalar

Oyunu yönlendiren kişi yumuşak bir müzik eşliğinde katılımcılardan rahatlamalarını, en rahat oldukları şekilde oturmalarını ya da yere uzanmalarını ve gözlerini kapatmalarını ister. Daha sonra yumuşak bir sesle geçmişe dönmelerini, ilk defa şu an katılmakta oldukları etkinliği duydukları zamanı ve hazırlık aşamasını, buraya gelirken ne tür hazırlıklar yaptıklarını, yolculuğu ve geldikleri anı, etkinlik sırasında yaptıklarını ve sonrasını, düşünmelerini ister. Böylece katılımcılar içsel bir yolculuğa çıkarak etkinliği başından sonuna kendi başlarına değerlendirmiş olacaklardır.

Not : Yaptığınız etkinliğin türüne göre yukarıdaki metinde değişiklikler yaparak katılımcıları farklı yönlendirebilirsiniz. Aynı egzersizi bir etkinliğin bitiminde kapanıştan hemen önce, katılımcıların kendi içlerinde etkinliği sona erdirmelerini sağlamak amacıyla da uygulayabilirsiniz.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri – Hedef Tahtaları Oyunu

Amaç : Değerlendirme, katılımcıların fikirlerini öğrenme

Sayı : Herhangi

Süre : 20–30 dakika

Malzemeler : karton, kalem, boya kalemi, raptiye, yapışkan, vb

Etkinlik süresince kullanılan veya yapılan her bir şey için kartonlara hedef tahtaları çizilir. Örneğin: konaklama, boş zaman, grup, programın belirli bir bölümü, liderler, “benim katkılarım” gibi. Katılımcılar gruplara bölünürler ve başlıklar hakkındaki düşüncelerini hedef tahtası üzerine çarpılar koyarak belirtirler. Hedefin ortasına en yakın konan çarpı işareti koyan kişinin o konuda ne kadar fazla tatmin olduğunu gösterir. Son olarak sorular sorulabilir ve en uç noktalardaki fikirlerin açıklanması istenebilir. (açıklamalar için zorlamayınız!) Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Köşe Kapmaca Oyunu

Yaratıcı drama kullanılan örnek oyunlar – köşe kapmaca oyunu ;

Amaç : Belirli bir konu üzerinde fikirlerin alınması

Sayı : 25 katılımcıya kadar

Süre : 10–15 dakika

Oyunu yöneten kişi değerlendirilmesini istediği soruyu sorar (örneğin: … hoşunuza gitti mi?). Odanın tam orta noktasında toplanan katılımcılar sorunun ardından kendi fikirlerine göre odanın değişik yerlerine dağılırlar. Odanın orta noktasına ne kadar yakın ve ne kadar dik dururlarsa fikirleri o kadar olumludur, odanın orta noktasından ne kadar uzaklaşır ve kendilerini ne kadar bükerlerse fikirleri o kadar olumsuzdur.

Not: Bu teknik ara zamanlı bir değerlendirme için de kullanılabilir. Örneğin yapılan bir günlük gezinin ardından veya bir aktivitenin bitiminden sonra. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Hava Durumu Oyunu

Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar – Hava Durumu Oyunu ;

Amaç: Katılımcıların ruh halini öğrenmek

Sayı: 10–15 katılımcı

Süre: 5–10 dakika

“Hava Durumu” daha çok güne ilk başlarken kullanmaya uygun bir tekniktir. Böylelikle katılımcılar diğerleriyle o gün içinde bulundukları ruh halini paylaşabilirler. Her bir katılımcı diğerlerine hava durumu terimlerini kullanarak ruh halini anlatır. Örneğin: Bugün güneş benim için parlıyor. Kara bulutlar belirmeye başladı. Bugün çok yağmurluyum. Fikrim yok gibi…

Not: Katılımcılar eğer istemiyorlarsa kendilerini hava durumu terimleri kullanarak anlatmak zorunda değillerdir.

Yaratıcı Drama Etkinlikleri – Görünmez Arkadaş Oyunu

Etkinliğin lideri tüm katılımcıları bir araya toplar ve onlardan kendi isimlerini küçük kâğıtlara yazmalarını ister. Herkes adlarını yazdıktan sonra görünmeyecek şekilde katlayarak tekrar lidere verir. Lider tüm isimlerin yazılı olduğu kâğıtları karıştırarak her katılımcının bir kâğıt çekmesini ister. Her katılımcı çektiği kâğıtta ismi yazılı olan kişinin “görünmez arkadaşı” olur. Eğer kendi ismini çeken olursa onlara yeni kâğıt çektirilir. Oyun boyunca kimsenin kimseye hangi ismi çektiğini söylememesi gerekmektedir. Oyunun en önemli özelliği tüm etkinlik boyunca uygulanabilir olması ve kaynaşmayı sağlamasıdır. Herkes çektiği kişinin hayatını kolaylaştıracak ya da zorlaştıracak oyunlar düzenler. O kişiye hediyeler verebilir, eşyalarını saklayarak ve ona belirli mesajlar göndererek hayatını zorlaştırabilir. Bütün bunlar katılımcıların yaratıcılığına bağlıdır. Etkinlik bitiminde lider katılımcıları tekrar toplar ve herkes kendi “görünmez arkadaşını” tahmin etmeye çalışır, bilemeyenlere cezalar verilerek daha eğlenceli hale getirilebilir. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Hazine Avcılığı Oyunu

En az 1–2 saat sürebilecek bir oyun. Lider katılımcıları kura ile sayılarına göre 2 veya 3 gruba ayrılır ve her grubun kendisine bir isim vermesini ister. Belirlenen isimler tahtaya yazılır. Ancak lider bu oyunun oynanması için daha önceden hazırlık yapmalıdır. Bu hazırlık dönemini katılımcıların görmemesi oyunun oynanabilmesi için önemlidir. Lider katılımcıları kaç gruba ayırdıysa, her grup için ayrı ayrı mesajlar hazırlar. Bu mesajlar bilmece veya tekerleme niteliğinde olmalı ve katılımcılara (gruba) bir yön bildirmeli, bir şey yapmalarını veya getirmelerini sağlayacak şekilde düzenlenmelidir. Bu oyun katılımcıların bildiği ve çalışma yaptıkları geniş bir alanda düzenlenirse çok daha eğlenceli olur. Her mesaj grupları başka bir alana ve başka bir mesaja taşımalıdır. Oyunun sonunda tüm mesajların yerini bulan ve istenilenleri yapan veya getiren grup kazanır ve diğer gruplarca kararlaştırılacak hediyelerle ödüllendirilir. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Öykü Oluşturma Oyunu

Lider katılımcıları bir daire etrafında toplar ve bir cümle kurarak öyküyü başlatır. Sırayla tüm katılımcılar birer cümle ile anlamlı bir öykü oluşturmaya çalışırlar. Örneğin lider etkinlik ortamı ile ilgili bir cümleyle öyküyü başlatarak katılımcıların etkinlik hakkındaki düşünce ve beklentilerini öğrenebilir. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

İçimizden Biri Oyunu

Yaratıcı drama kullanılan örnek oyunlar – içimizden biri oyunu ;

Lider katılımcıları bir araya toplar ve 1 kişi “ebe” seçilir. Ebe bir süreliğine gruptan uzaklaştırılır ve grup ortak kararla birini seçer. Ebe tekrar gruba çağrılır, sırayla herkese sorarak bu kişinin kim olduğunu tahmin etmeye çalışır. Fakat sorulan sorular dolaylı olmalıdır yani “erkek mi kız mı?” ya da “sarışın mı esmer mi?” gibi değil “bu kişi bir çiçek olsaydı ne olabilirdi?” ya da “bu kişi bir renk olsaydı hangi renk olurdu?” gibi sorular olmalıdır. Kısaca bu oyunda sorulacak soru kalıbı şudur: “Bu kişi bir……olsaydı ne olabilirdi/nasıl olabilirdi?”. Bilemeyen kişi ebe olmaya devam eder bilen kişinin yerine yeni ebe seçilir. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Yaratıcı Drama Etkinlikleri Hırsız – Polis Oyunu

Katılımcılar ikişer ikişer eşleşirler. Yere çömelirler ve arkalı önlü otururlar. Bir kişi ebe olur ve eşsiz kalır. Ebenin amacı eşli olanlardan önde olanlara göz kırparak, kendine eş bulmaktır. Arkada bulunan eş ise ebenin kendi eşini almak istediğini anladığı zaman onu belinden yakalayarak gitmesini engellemeye çalışır. Ebe herhangi birini kendine eş yapabildiği zaman, yalnız kalan kişi ebe olur. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Müzik Eşliğinde Farklı Selamlaşmalar Oyunu

Çocuklar müzik eşliğinde odada serbestçe dolaşırlar. Lider müziği kestiğinde hemen yanındakiyle farklı şekilde selamlaşılır. Tokalaşma, el içlerini birbirine vurma, burnunu birbirine sürtme, ayakları, dizleri, sırtı birbirine dokundurma vs şeklinde olabilir. Drama çalışması bitince değişik selamlaşma çalışmaları beraberce hatırlanır, ne hissedildiği hakkında konuşulur. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Ayna Ol Oyunu

Yaratıcı drama kullanılan örnek oyunlar – ayna ol oyunu ;

Hafif bir müzik açılır ve karşılıklı durulur. Lider ne yaparsa diğeri de aynı hareketi yapmaya çalışır. Belli bir süre sonra lider değiştirilerek çocuğun lider olmasına olanak sağlanır.

Sırt Sırta Dans Oyunu

Sırt sırta gelecek şekilde grup olunur ve müzik eşliğinde temas kaybetmeden dans edilmeye çalışılır. Müziğin temposu değişken olursa daha zevkli olur. Drama çalışması sonunda çocuğa ne hissettiği sorulur, hangi tempoda zorlandığı ve hangi tempodan zevk aldığı  hakkında görüşleri alınabilir. Yaratıcı Drama Kullanılan Örnek Oyunlar

Yaratıcı Drama Etkinlikleri El Aynası Oyunu

Lider grup üyelerinin ikişer ikişer eşleşmelerini ister. Eşleşen üyeler ayakta oldukları halde bir üyenin sağ ya da sol eli tıpkı bir ayna vazifesi görür. Diğer eş yüzünü uzaktan aynada görüyor muşçasına tutar. Ayna olan eş aynasını istediği biçimde hareket etmeye başlar, diğer eş ise yüzünün aynadaki görüntüsünü kaybetmemek için uğraşır. Bir süre sonra üyeler yer değiştirerek tekrar oynanır.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır ?

Uzaktan Eğitim ile Katılabileceğiniz Üniversite Onaylı Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimine Başvurmak İçin Tıklayın

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp