iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur

Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur

Yazımızda yaratıcı drama eğitmeni nasıl olunur? Nasıl drama eğitmeni olunur? Nasıl drama lideri olunur? anlatılacak. Ayrıca Yaratıcı drama liderliği sertifikası nasıl alınır? yaratıcı drama eğitmenliği sertifikası nasıl alınır?

Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur?

Yaratıcı drama üniversitelerde bir bölüm olarak açılmadı ancak Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinde yüksek lisans programları var. Şu anda eğitim fakültelerinin bütün bölümlerinde drama dersi bir yöntem olarak veriliyor.

Yaratıcı drama etkinlikleri , yaratıcı drama oyunları ve yaratıcı drama örnekleri verilen yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Yaratıcı drama eğitmeni nasıl olunur ? Yaratıcı drama liderliği eğitimi beş farklı aşamadan oluşuyor. Her aşama 48 saat sürüyor. Her aşamada tıpkı bir yüksek lisans programı gibi yapmanız gereken ödevler ve grup sunumları bulunuyor. Her bir aşamaya devam zorunluluğu var ve her 48 saat için 6 saatten fazla devamsızlık yapan adayın belgesi verilmiyor ve bu eksik kalan süreleri yeniden tamamlamaları gerekiyor.

Bütün aşamalar tamamlandıktan sonra bir proje konusu seçmeniz gerekiyor. Danışman gözetiminde hazırladığınız projenizi, çeşitli kurumlarda 20 saat süreyle uyguluyorsunuz ve uygulama sonuçlarını da katarak projenizi tamamlıyorsunuz. Bu, aynı zamanda liderlik diplomanızı almanız için gerekli olan gönüllü çalışma yerine de geçiyor

Projenizi tamamladığınızda tıpkı yüksek lisans tezi sunar gibi bir jüri önünde projenizi sunuyorsunuz.  Projeniz kabul edilirse Millî Eğitim Bakanlığının açtığı drama eğitmenliği sınavına giriyorsanız, bu sınavda başarılı olursanız Millî Eğitim Bakanlığı onaylı drama eğitmeni oluyorsunuz.

Yaratıcı Drama Eğitmeni Nasıl Olunur? Süreçleri Nelerdir?

Yaratıcı drama liderliği eğitimi uzun ve emek isteyen bir süreç. Lider adaylarının büyük bir çoğunluğu proje aşamasına geldiklerinde süreci yarım bırakıyorlar. Bu nedenle drama eğitmeni bulmak çok zor. Çoğu okulda bu dersin yapılamamasının ana sebeplerinden biri bu.

Resmi ya da çoğu özel kurumlarda çalışan drama öğretmeni ya da liderlerinin çoğunun özellikle alan eğitimlerinin eksik oluşu, Türkiye açısından çok zararlı sonuçları doğuran drama kirliliğine yol açmaktadır. Bir ya da iki seminere katılmak, tiyatro ile uzak yakın bir ilgisi olmak ya da sadece tiyatrocu olmak, edebiyat öğretmeni olup tiyatroya ilgi duymak yeterli değildir. Ayrıca bazen de çocuk gelişimcisi olup oyun derslerini almış olmak drama liderliği yapmak için yeter görünmektedir. Bu durumun en belirgin nedeni elbette akademik düzeyde bir eğitim programının olmayışıdır.

Yaratıcı drama eğitmeni / lideri nasıl olunur ? Drama çalışmalarını her yaş için yürütebilecek olan bir liderin mesleki formasyonunu; eğitim bilimleri, felsefe, sosyoloji, psikoloji, estetik, gelişim psikolojisi, tiyatro (reji, sahne bilgisi, ses, nefes, ışık, oyunculuk, rol, diksiyon, doğaçlama, dramaturji vd.), müzik, plastik sanatlar, edebiyat (elbette çocuk ve gençlik edebiyatı dahil), dil, dans, kültür bilimi, tarih, eğitim, sanat ve tiyatro, tarihi, mitoloji, oyun ve tiyatro pedagojisi gibi alanlarda tamamlaması,  disiplinler arası bir ilişkide kendini yetiştirmesi gerektiğini söylüyor.

Özellikle özel okulların vizyon ve misyonlarında ifadesini bulan düşünen, sorgulayan, yaratıcı, kendini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilen öz güvenli nesiller yetiştirmekte en büyük paylardan biri drama dersine aittir. Dramayı başlı başına öğrenciye eğitimsel anlamda çok şey katan hem de diğer derslerde bir yöntem olarak kullanılmalıdır. Ayrıca öğrenilenlerin kalıcı olmasını sağlayan önemli bir alan olarak bakmak ve  bu alana hak ettiği değeri vermek gerekiyor.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Gri danışmanlık – üniversiteler işbirliği ile hazırlanan yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde yaratıcı drama eğitmeni olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve yaratıcı drama eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın