Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Wisc-R Zeka Testi Hakkında Merak Edilenler

Wisc-R Zeka Testi Hakkında Merak Edilenler

Wisc-R Zeka Testi Hakkında merak edilenler bu yazımızda.

Wisc-R Zeka Testi Nedir?

Wisc-R Zeka Testi Hakkında. Wisc-R zeka testi 6-16 yaş grubuna yönelik uygulanan bir zeka testidir. Bu test bireysel olarak   uygulanan bir testtir. Uygulaması 1 – 1,5 saat sürmektedir.

Her alt testin soruları test yönergesine makul bir biçimde çocuğa yöneltilir ve çocuktan sorulan soruları cevaplaması istenir.

WISC – R zeka testi 1939 da yetişkinler için hazırlanmıştır (Wechsler-Bellevue) olarak adlandırılan bu ölçek 1955 yılında güncellenmiş ve adı WAIS (Wechsler Yetişkinler Zeka Ölçeği) olarak değiştirilmiştir. Wisc-R Zeka Testi Hakkında

Wisc-R Zeka Testi Hakkında. 1949 yılında David Wecsler tarafından tasarlanmış, 6-16 yaşlarındaki çocuklar için WISC’i ( Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği) hazırlanmıştır. Bu ölçek 1974 yılında gözden geçirilmiş ve standardizasyonu yapılmış böylelikle WISC- R (Revize Edilmiş Versiyonu) ortaya çıkmıştır. Wechsler daha sonra 4-6 ve 2 yaşlarındaki okul öncesi çocuklar için WPPSI’i (Wechsler Okul Öncesi Çocuklar İçin Zeka Ölçeği ) hazırlamıştır. Wisc-R Zeka Testi Hakkında. Wechsler’in getirdiği yeni sistemin en önemli faydası, çocuğun yerini kendi yaşıtları içerisinde görebilmek ve zaman içerisinde bazı karşılaştırmalara gidebilmektir.

Wisc-r Zeka Testinin Üstün Yönleri Nelerdir?

  • Wisc-r zeka testi ülkemizde kullanılan yetenek ve zeka testleri arasında geçerlik ve güvenirliği en yüksek olanıdır.  Alt testlerinde değişik yetenek alanlarından örnekler bulunması, yorum ve puanlama ölçütlerinin netliği, sonuçlarının açık, anlaşılır ve tatmin edici olması bu zeka testinin daha çok tercih edilmesine neden olmaktadır.
  • Wisc-r zekayı çeşitli boyutlardan oluşan bir genel yetenek olarak kabul etmektedir. Wisc-r zeka testinde her alt test farklı bir yeteneği ölçebilmek amacıyla tasarlanmıştır. Bütün alt testlerde kendini gösteren bir genel zekanın varlığı kabul edildiği için alt testler arasında anlamlı ilişkiler bulunması beklenmektedir. Alt testlerden alınan standart puanlar arasındaki belirgin sapmalar klinik veri niteliği taşır ve tecrübeli bir wisc-r uygulayıcısı öğrenme güçlüğü, disleksi gibi olası sorun alanlarını bu testin yorumlanması esnasında belirleme edebilir.
  • Üstün yetenekli çocuklara yönelik akademik çalışmalar yürüten bütün kurumlar ve okullar Wisc-r zeka testi sonuçlarına göre değerlendirme yapmaktadırlar.
  • Wisc-r zeka testi ile çocuğunuzun zihinsel gelişimini bilimsel sonuçlarla izleyebilme imkanına sahip olarak gerekli eğitim desteğini erken yaşlarda verme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Wisc-R Zeka Testini Kimler Uygulayabilir?

Zeka testleri sağlık ve özel eğitim alanlarında oldukça önemli ve vazgeçilmez katkılar sunan bir ölçüm aracıdır. Wisc-r testi ve diğer zeka testi programlarında Ölçme Aracını Uygulayanlarda Aşağıdaki niteliklerin Bulunması Beklenir;

Psikolojik danışma ve rehberlik,

Eğitimde psikolojik hizmetler,

Wisc-R Zeka Testi Hakkında. Psikoloji,  lisans mezunu olmalı bunun yanı sıra bu ölçme aracıyla ile ilgili resmi ve özel kuruluşlar veya meslek örgütleri tarafından verilen eğitim yaşantısına katılarak uygulayıcı yeterlilik sertifikasına sahip olması gereklidirler.

Wisc-R Zeka Testini Tanıyalım

Wisc-r bireylerin zihinsel performanslarını saptamak amacıyla uygulanan bireysel bir zeka testidir.

Wisc-r testi, sözel ve performans olmak suretiyle iki bölümden, her bölümde bir yedek, 5 ana test olmak suretiyle altı alt testten oluşmaktadır.

Herhangi bir alt testin bozulması halinde bozulan alt testin bulunduğu bölüme ait yedek test uygulanır.

Wisc-r testi sonucunda bireye ait sözel, performans ve genel olmak suretiyle üç zeka bölümü elde edilir. Wisc-r testinin bazı alt testleri süreye dayalı olarak uygulanır.

Wiscar İle İlgili Temel Bilgiler

Wisc-R Zeka Testi Hakkında temel bilgiler,

Wisc-r Testinin Türü: Yetenek (zeka) testidir.

Wisc-r Testi Uygulanacak Yaş Grubu: 6-16 yaş grubuna yönelik bir testtir.

Wisc-r Testi Uygulanacak Kişi Sayısı: Bireysel bir test olup bir oturumda bir şahsa uygulanır.

Wisc-r Testi Uygulama Şekli: Her alt testin sorularını yönergeye makul bir biçimde çocuğa yöneltilir ve çocuktan bu soruları cevaplaması istenir.

Uzaktan Eğitim İle Katılabileceğiniz Üniversite Onaylı Wisc-r Zeka Testi Eğitim Programına Başvurmak İçin Tıklayınız

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp İletişim