iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Stanford Binet Zeka Testini Kimler Uygulayabilir?

Stanford Binet Zeka Testini Kimler Uygulayabilir?

Stanford Binet zeka testini kimler uygulayabilir? Stanford Binet zeka testini uygulayabilmek için, bireylerin Stanford Binet zeka testi eğitimine katılıp, sertifika alması gerekir. Bu durumda zeka testi belgesini almak isteyen kişilerin en az lisans mezunu olması gerekir. Fakat lisans mezunu olmak Stanford Binet zeka testinin uygulanabilmesi için yeterli olmayacağı için, kurumumuzdan uzaktan eğitim kursuna kayıt olup belgenizi alabilirsiniz. Stanford Binet zeka testi belgesi almak isteyen kişiler;

  • Psikologlar, Aile danışmanları, PDR
  • Sosyal uzmanlar, Çocuk gelişim uzmanları
  • Özel eğitim mezunu olan bireyler ile hala öğrenci olan kişiler, Stanford Binet zeka testi uygulayabilir.

Stanford Binet Zeka Testini Kim Buldu?

Stanford Binet zeka testini ilk defa, Alfred Binet ve arkadaşı Theodore Simon bulmuştur. Tarihin ilk zeka belirleme testi olarak bilinir. Paris’te ilk defa zeka testi uygulanarak, kaç çocukta zeka geriliği olduğu ve kaç çocukta ileri zeka olduğunu tespit etmek amaçlanır. Ayrıca ilk Stanford Binet zeka testi 1905 tarihinde yapılmıştır.

Stanford Binet Zeka Testinin Özellikleri Nelerdir?

Stanford Binet zeka testi, zihinsel engelli ve zeka seviyesi yüksek çocukların belirlenmesi için yapılmıştır. Her türlü yaş grubuna göre hazırlanmış olan sorular yer alır. Buna göre çocukların akıl yürütme becerileri, okuma ve yazma becerileri ile kelime bilgileri ile sayı bilgileri belirli bir olgunluğu erişmiş olmalıdır. Çocuklara ve yetişkin bireylere farklı standart sorular soruluyor olsa da, amaç çocuğun zeka seviyesini belirlemektir.

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Yeteneği Ölçmek İçin Kullanılır?

Stanford Binet zeka testi ile ölçülen yetenekler türleri 4 adet olarak belirlenmiştir. Bunlara göre;

  • Sözel yargılama
  • Niceliksel yargılama
  • Soyut ve görsel yargılama
  • Kısa süreli bellek

Zeka Testi Kaç Yaşa Uygulanır?

Stanford Binet zeka testi, yaş grupları arasında ilk iki yaş grubu gelmektedir. Bütün yaş gruplarına göre uygulanan zeka testi, en fazla yetişkin yaş grubuna kadar uygulanabilir. Yaş grupları arasında en çok tercih edilen yaş grubu, çocukluk dönemi ile 25 yaşına kadar uygulanması daha çok kabul görür.

Stanford Binet Testi Eğitimi sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Eğitimi sertifikası sahibi olabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın