iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Stanford Binet Zeka Testi Nedir?

Stanford Binet Zeka Testi Nedir?

Stanford Binet zeka testi, zihinsel engelli ve üstün yetenekli olan çocukların tespit edilmesi için yapılan bir testtir. Theodore Simon ve Alfred Binet tarafından hazırlanmış zeka testidir. Aynı zamanda resmi olarak ilk defa verilen zeka testidir. Zorluk seviyesi testi yapan çocuğa göre artmaktadır. Çocuk zeka testini yapamadığında eğitmen testi sonlandırmaktadır. 2 yaşından itibaren yapılan test ortalama yarım saat sürer. Testin amacı 5 farklı bilişsel yetenek faktörünün test edilmesinden oluşur. Dolayısıyla test aşamasında ölçümlenen zeka testine göre sayısal veriler ortaya çıkarılır. Bu nedenle Stanford Binet testi içerisinde yer alan beş faktörler sırasıyla şu şekildedir.

  • Ölçümlenebilir akıl yürütme
  • Akıcı akıl yürütme
  • Bilgi
  • Çalışma belleği
  • Görsel ve uzaysal işleme
  • Bu faktörlere göre hazırlanan zeka testine göre çocukların zeka seviyesi ortaya çıkarılır.

Stanford Binet Zeka Testi Nasıl Yapılır?

Stanford Binet zeka testi çocuklarda iki yaşından itibaren yetişkinlik dönemine kadar yapılabilir. Çocukların zihinsel performanslarını değerlendirmek amacıyla yapılan ve bireysel olarak uygulanan zeka testidir. Testin sonucunda çocuğun zeka bölümü ve zeka yaşı belirlenir. Stanford Binet testi bireysel olarak yapılan bir test olduğu için oturumda yalnızca bir kişi değerlendirilir. Eğitmen tarafından çocuğa ya da kişiye teste uygun sorular sorularak çocuğun cevaplaması beklenir. Zeka testi belirlenecek olan çocuğun takvim yaşına göre sorular sorulmaktadır. Eğer çocuk sorulan sorulara doğru cevap veremiyorsa, altta yer alan yaşa uygun sorular sorularak teste devam edilir. Çocuk test sürecinde hiçbirisini bilemediğinde zeka testi sonlandırılır. Ardında çocuğun temel yaşı ile testten aldığı puan   hesaplanarak çocuğun zeka yaşı bulunur. Daha sonra çocuğun takvim yaşı ile zeka yaşı bölünerek çocuğun zeka yaş ortalaması bulunur.

Stanford Binet Zeka Testi Nasıl Uygulanır?

Stanford Binet zeka testi uygulama esnasında çocuk veya büyük kişiler yalnız teste tabi tutulur. Çocukların zeka test uygulaması 30 dakika sürmektedir. Büyük bireylerde zeka testi bir saat ya da bir buçuk saat sürebilir. Stanford Binet testi uygulamasında standart olarak uygulanacak testte çocuğun yaş ortalamasının altından başlanarak çocuk teste tabi tutulur. Çocuk bu testte başarısız olursa, bir alttaki teste tabi tutularak testte başarılı olduğu noktaya kadar teste devam edilir. Böylece çocuğun temel yaş ortalaması çıkarılır. Temel yaş belirlendiğinde uygulayıcı eğitmen çocuğu daha yüksek aşamalarda teste tabi tutmaktadır. Zeka testinde çocuk tamamen başarısız olana kadar deney devam eder. Böylece çocuğun zeka yaşı ortaya çıkarılır. Test puanlama esnasında uygulayıcı eğitmen tarafından çocuk her testten aldığı başarı notunu puanlamaya ekler. Böylece çocuğun zeka yaşı ortaya çıkarılır.

Stanford Binet Zeka Testi Kaç Yaşında Yapılır?

Stanford Binet testi, çocuklarda iki yaşından itibaren uygulanmaktadır. Büyük bireylere zeka yaş ortalamasına kadar belirlenen bir test uygulamasıdır.

Zeka Testi Kimlere Uygulanır?

Stanford Binet zeka testi 2 yaşından itibaren yetişkin bireylere kadar uygulana geniş bir skalaya sahiptir. Her yaş aralığının test uygulaması farklıdır. Dolayısıyla çocuklarda uygulanan zeka testi ile yetişkinler üzerinde uygulana zeka testi farklı olarak yapılmaktadır.

Stanford Binet Testi Eğitimi sertifika programına katılarak e devlette sorgulanan üniversite onaylı Stanford Binet Zeka Ölçeği Uygulayıcı Eğitimi sertifikası sahibi olabilirsiniz. Kayıt formunu doldurarak hemen başvuru yapabilirsiniz. eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın