Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri Nelerdir

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri Nelerdir

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Satranç oyunu çocuğun kişisel gelişimine doğrudan etki eder. Özellikle özgüven eksikliği yaşayan çocuklar için satranç oldukça faydalıdır. Planlı hareket etme, doğru ve sistemli düşünme yeteneği çocuğa ileri ki yaşantısı için çok fayda sağlayacaktır. Çocuğun kişisel gelişiminde ve zeka düzeyinde büyük önem taşıyan satrancın her çocuk tarafından öğrenilmesi gereklidir. Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Çocuğun okulda öğrendiği satrancın evde de pratiklerle desteklenmesi önemlidir. Aile bireylerinde en az birinin satranç oyununun mantığını bilmesi çocuğa katkı sağlayacaktır. Eğer aile bireyi satranç oyununu iyi biliyorsa, çocuğuyla oynarken onu yenmeyi değil de daha çok hamle yapmasını sağlayacak oyun planı çizmelidir.

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Satranç oyunu rekabet ve savaş oyunu değildir. Amaç kazanmak olsa da oyunun doğasını ve büyüsünü bozmamak gerekir. Oyunu sevmek, kaybederken tecrübe kazanmak önemlidir. Oyun sırasında önde olan tarafın bir anda oyunu kaybetmesi çocuğa hayatta garanti olmadığı hissiyatını verir. Hata yapma ve kaybetme şansının her zaman olduğunu öğretir. Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Satrancın sadece yarışmalarda başarı kazanmak için değil gerçek hayatımıza da etkisi vardır. Hamlelerin sırayla ve sabırla yapılması, beklemeyi, dinlemeyi ve planlamayı, umutsuzluğa kapılmamayı, yenilgiye tahammül etmeyi ve rakibi takdir etmeyi de öğretir.

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Yaşamda da satranç oyununda da esas olan mücadeledir. Satranç bir mücadele yönetimidir. Yönetim becerisidir. Yönetim sanatıdır. Hatta bazen bir kriz yönetimidir. Satranç bizlere oyunda olduğu gibi yaşamda da kısa ve uzun vadeli hedeflerin olması gerektiğini, amacı olmayan oyununda yaşamın da bir şey ifade etmeyeceğini anlatır. Hedefe ulaşmak için bir plan yapılması bu plan doğrultusunda eldeki olanakların en akılcı,en ekonomik kullanımını öğretir. Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Hedefe ulaşan yolda, gelebilecek tüm olumsuzluklara karşın tedbirli olmayı,ayrıntılar hesaplansa bile yapılan tüm hamlelerin asıl amaca hizmet etmesi gerektiğini ortaya koyar.

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri

Satranç insanların ruhsal dünyasında oluşan boşlukları doldurabilecek eşsiz bir oyundur. Çünkü tek başına bile çalışılabilen, problemleri çözülebilen, analizleri yapılabilen, monotonluktan uzak, içinde pek çok güzelliği barındıran ve hayranlık duygusu uyandıran bir oyundur. Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Satrancın çocukların kişisel gelişimini de olumlu yönde etkiler. Özgüven eksikliği yaşayan çocukların, rakibinin bir hamlesi durumunda oyunu bitmiş kabul eder, günlük yaşamında düzensiz ve plansız olan çocukların, oyunu bir anda kaybettiği gözlemlendi.

Satrancın Kişisel Gelişime Etkileri. Satrancın, planlı hareket etmenin önemini kavratarak, süratli ve doğru düşünebilmeye yardımcı olmaktadır. Satranç oynamaya başlayan çocuklar daha düzenli ve sistemli düşünmeye başlıyor. Özgüven eksikliği yaşayan çocuklar ise kendine güven duygusunu aşılayarak başarısızlık karşısında kaçmıyor

Örnek Ders Videosu İzlemek İçin Tıklayınız

SATRANÇ EĞİTMEN EĞİTİMİ Sertifika Programına Katılmak İster misiniz? Başvurmak ve Ayrıntılı Bilgi Almak İçin TIKLAYINIZ

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat