Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir?

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir?

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları Nelerdir

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları. Her eğitimci öğrencisinin bedensel, zihinsel ve duygusal olarak sağlıklı gelişmesini ister. Bu nedenle çocuklarını, çeşitli spor veya sosyal etkinliklere, kurslara ve aktivitelere gönderir. Satranç sporunun da çocuk gelişiminde farklı ve çok önemli katkıları vardır. Çocukların küçük yaşlarda satranç öğrenmesini ve sevmesini sağlamak,  onların matematikselduygusal ve sosyal zekaları için son derece yararlıdır.

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları. Çocuklarda zeka gelişiminin en yoğun olduğu dönem 3–11 yaş aralığı olup bu dönemlerde beyin gelişimine çok dikkat edilmelidir. Ancak çocukların çok küçük olduğu bu yaş grubunda yapabileceği zihinsel aktiviteler bir hayli kısıtlıdır. Genel tavsiyeler lego yapımı, eğitici oyuncaklar, çizgi filmler vs. çocukların beyinlerini geliştirmede çok da etkili değildir. Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları. Zihin gelişimi için beyni zorlamak gerekir, işte satrancın önemi burada ortaya çıkar. Matematik bilimi de zeka gelişimine destek olan kıymetli bir eğitimdir ancak bu eğitim için çocuğun belli bir yaşa gelmesi gerekmektedir.

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları. Matematik biliminin en büyük amacı insanlara analitik düşünmeyi öğretmesi ve problem çözümünü belirli tekniklerle sistematiğe dönüştürmesidir. Genellikle matematiği seven ve başaran çocuklar, satrancı da severler. Küçük yaşlarda satranç öğrenip seven çocuklarda ise bu sıra yer değiştirmektedir. Matematik eğitiminin ileriki yaşlarda kazandırdığı olumlu özellikleri çocukların küçük yaşlarda satranç sayesinde kazanmaları da mümkündür.

Beynin çalışması konusunda yapılan önemli araştırmaların sonuçları bir hayli endişe vericidir. İnsanların büyük bir bölümü beyin potansiyelinin ancak % 6-7’sini kullanabilmektedir. Kullanılmayan hücreler, 6–7 ay gibi kısa bir sürede ölürler. Satranç her şeyden önce oyundur. Sadece çocuklar değil, yetişkinler de oyun oynamayı severler. Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları. Burada dikkat edilmesi gereken durum satranç hiç de kolay bir oyun değildir. İlköğretim sırasında özen gösterilmezse çocuğun cesareti kırılıp bu oyundan tamamen uzaklaşabilir.

Satrancın Çocuk Gelişimine Faydaları. Çocuklarda moda olan dikkat dağınıklığı için satranç çok faydalı olup, dikkat toplamayı satranç, oyun havasında çocuğa öğretmektedir. Çocukların satrancı sevmesi için özel bilgisayar programları da hızla artmaktadır.7–8 yaşına kadar satrancın genel ilkeleri öğrenilebilir. Satranca özel yeteneği olan pek çok çocuk  ise daha 5- 6–7 yaşında iken hatırı sayılır düzeyde oyuncu olabilmiştir.

Peki satrancın çocuk gelişimine faydaları nelerdir?

  1. Planlı olmanın önemini ve gerekliliğini kavratır,
  2. Doğru ve çabuk düşünebilmeyi geliştirir,
  3. Özgüven duygusunu geliştirir,
  4. Dikkatini, dağılmadan tek bir konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırır,
  5. Araştırandüşünen ve yargılayan bir birey olma yolunda yardım eder,
  6. Sistemli ve disiplinli bir çalışmanın başarıyı getireceğini gösterir,
  7. Kurallara uymayı, kaybetmeyi kabullenmeyi ve kazanma hırsını öğretir,
  8. Kötü alışkanlıklar edinilmesini önler

Örnek Ders Videosu İzlemek İçin Tıklayınız

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat