Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Nedir?

Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Nedir?

Bilgisayara, elektronik ve mekanik devrelerden oluşan sistemlere bir işlemi yaptırmak için yazılan konuların bütününe kodlama denir. Robot biliminde çalışmak için geliştirilmesi gerekli temel beceridir. Robotik kodlama ise programlama ve teknolojik yazılımlarla yapılan ve robotların hareketlerini kontrol etmek için duyu verilerinin işlenmesi işlemidir. Peki robotik kodlama eğitmen eğitimi nedir, nasıl alınır, ne işe yarar inceleyelim.

Teknolojik gelişmelerin hızla geliştiği günümüzde üretim odaklı yenilikçi teknolojilere de ihtiyaç artmaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için erken yaşta çocuklara yönelik kodlama ve robotik eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Düşünme ve teknolojik becerileri geliştiren robotik kodlama en ihtiyaç duyulan eğitim haline gelmiştir. Bu eğitimlerle çocuklar erken yaşta kodlama öğrenerek temel anlamda robotik alanlarla ilgili bilgi sahibi olmaya başlamışlardır.

Kodlama bir problemi çözebilmek için farklı bilişsel becerilerin bir arada kullanılma sürecine de denir. Problem çözüm üretebilmek için öncelikle problemin net anlaşılması ve analiz edilmesi gerekir. Robotik kodlama eğitimi bireylere, problemlere çok yönlü çözümler sunma, sistematik düşünme, olaylara arasındaki bağı ilişkilendirme özellikleri kazandırır. Kişiler, farklı ve analitik düşünme, problem çözme odaklı, takım çalışması, eleştirel düşünebilme gibi becerilerde kazanır.

Robotik Kodlama Eğitmeni Nedir?

Robotik kodlama alanında çocukları geleceğe hazır hale getirebilecek bilgi ve donanıma sahip kişilere robotik kodlama eğitmeni denir. Robotik kodlama eğitmeni, çocukların analiz yeteneklerini, bakış açılarını değiştirme yeteneklerini ve problemlere farklı çözümler üretebilme yetkinliği kazandırır.

Kimler Robotik ve Kodlama Eğitmen Eğitimi Programına Katılabilir?

Kodlama ve robotik eğitmenlik eğitimi programına katılacaklar şu şekilde sıralanır.

  • Okul öncesi öğretmenleri,
  • İlkokul, Ortaokul ve Lise öğretmenleri
  • Etüt merkezlerinde kodlama ve robotik üzerine çalışmak isteyenler
  • Fen bilimleri, Matematik, Bilgisayar Öğretim Teknolojileri branşlarından alana ilgi duyan üniversite öğrencileri
  • Kodlama ve robotiğe ilgi duyanlar

Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Nasıl Alınır?

Robotik kodlama eğitmeni olmak için MEB’e veya üniversiteler ve üniversitelere bağlı kurumlar tarafından düzenlenen eğitim programlarına katılmak gerekir. Uzaktan online eğitim veya örgün şeklinde yapılan bu eğitimlere devam edilerek sınava girmeye hak kazanmak gerekir. Eğitim sonunda yapılacak sınavı başarı ile tamamlayarak katılım sağladığınız kuruma göre MEB onaylı veya üniversite onaylı robotik kodlama eğitmen eğitimi sertifikası alınmaktadır. Alınan bu sertifika ile robotik kodlama öğretmeni olarak çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilirsiniz.

Üniversite iş birliği ile hazırlanan robotik kodlama eğitmenlik eğitimi sertifika programına katılarak sertifika alabilirsiniz. Eğitim uzaktan eğitim şeklinde yapılmaktadır. E devletten sorgulanan üniversite onaylı robotik kodlama eğitmen eğitimi sertifikası almak için kayıt formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Eğitim programı hakkında Whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Robotik ve kodlama eğitmenlik sertifikasını alıp gerekli yetkinliği sağlayanların çalışabileceği alanları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • MEB’de Robotik ve Kodlama Eğitmenliği için kurs ve egzersiz açabilirsiniz.
  • Halk eğitimlerde Robotik ve Kodlama Eğitmenliği kursu açabilirsiniz
  • Özel okullarda Robotik ve Kodlama Eğitmenliği yapabilirsiniz
  • Etüt merkezlerinde, Robotik ve Kodlama Eğitmenliği yapabilirsiniz.
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın