Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Robotik Kodlama Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

Çocuklara Robotik ve kodlama eğitiminin faydaları oldukça fazladır. Bu faydanın sağlanması için çocuklara kod yazmayı teşvik etmek gerekir. Kod yazma için programlama yapma ya da bilgisayar kullanıcısı olmamız gerekmez. Çocuklar kodlama programları ile eğlenerek kodlama yapmayı öğrenmesi sağlanabilir. Kodlama alanında kendinizi geliştirerek çocuklarınızla eğlenebilir onlara ilham kaynağı olabilirsiniz.

Robotik ve Kodlama eğitimi çocukların, öğrenme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve problem çözme, iletişim ve iş birliği gibi birçok becerilerinin gelişmesini sağlar.

Robotik kodlama sadece verilen materyalin kodlanması değildir. Bu materyaller ile çalışan bir ürün çıkarmak fikirlerin çalışmaya dönüşmesidir. Robotik kodlama da hayal edilen ürünün tasarlanıp kodlanarak çalışır hale getirilmesi yeni ve girişimci düşüncenin oluşmasına fayda sağlar.

Kodlanan ürünün çalışmaması, kodlarda ki hata, ürün tasarımında ki sorun gibi ürün çıkarma sürecinde ki problemler ve hatalarla karşılaşabiliriz. Çocukların karşılarına çıkan bu durumda kazandıkları ve geliştirdikleri problem çözme becerisi ile sorunların üstesinden gelmeleri kolaylaşmaktadır. Çocukların önlerine çıkan sorunlarda çözüm üretebilme becerisi kazanmasına neden olacaktır. Sorunlar karşısında daha hızlı çözüm üretme sürecine gireceklerdir.

Robotik kodlama eğitimi çocuklarda robot yapma fikrini çağrıştırır. Robot yapmak için yapılan programlamalar ile çocuklar mekanik aletlerin elektronik devrelerin kodlanması sayesinde hareket ve yönlendirme becerisi kazanır.

Bir işin projenin başlanması, projenin takip edilmesi ve sonuçta ürünün çalışabilir hale getirilmesi projenin sorumluluğunun yerine getirilmesi ile alakalıdır. Robotik kodlama projesine katılıp robot yapan çocukların sorumluk becerileri kazanırlar.

Belirgin olarak robotik ve kodlama eğitimi çocuklarda yaratıcılık, problem çözme, sorumluluk becerilerinin kazanılmasında etkili olsa da bunlarla sınırlı değildir. Çocuklarda araştırma yapmayı sağlayarak bilgi okuryazarlığı, bir ürünü baştan sona kendi bağımsız fikirleri ve yaratıcılığı ile yaparak öz-yönelim, doğrusunda ve yanlışında eleştirel düşünme, yapılan grup çalışmaları ve projeleri ile işbirlikçi çalışma becerilerini de kazanması hedeflenmektedir.

Robotik Kodlama Öğrenmenin Çocuklara Faydaları

  • Analitik düşünme becerileri kazandırır.
  • Olay veya durumlar arasındaki ilişkileri görebilmesini sağlar.
  • Yaratıcı düşünmesine yardımcı olur.
  • Problem çözme yeteneğini artırır.
  • Sistematik düşünmesini sağlar.
  • Makinelerin çalışma mantığını kavramasına yardımcı olur.

Robotik ve kodlama eğitiminin faydaları şu şekilde de ifade edilir. Çocukların kod yazmayı öğrenmesi, yaşamlarının her alanında fark oluşturmalarını sağlar. Çözümler üreten, projeler geliştiren, analitik düşünen bireyler haline gelmesine neden olur. Kod yazmayı öğrenmek yaşam kalitesinin artmasında bireylere yol gösterir. Çocuklar işlerini daha iyi yapmayı öğrenir. Ayrıca problem çözmek, düşünme becerileri geliştirmek ve analitik düşünmek kod yazmayı öğrenerek gerçekleşir.

Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Sertifika Programına katılarak üniversite onaylı sertifika alabilirsiniz. E devletten sorgulan robotik kodlama eğitmenlik sertifikası ile robotik kodlama eğitmeni olabilirsiniz.. Eğitim içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın