Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Psikolojik Açıdan Çocuk Resimlerinin Yorumlanması

Online Çocuk Resimleri Yorumlama EğitimiPsikolojik Açıdan Çocuk Resimlerinin Yorumlanması

Psikolojik Açıdan Çocuk Resimlerinin Yorumlanması. Çocuk Resimlerinin Yorumlanması çocukların yaşadıkları ortama, bulundukları çevreye ve yaşlarına göre çeşitlilik gösterebilir. Benzer resimlerin her çocuk için anlamı farklı olabilir. Yorumlama yaparken pek çok etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuğun Psikolojik Özelliklerini Yansıtan Resimler

Psikolojik açıdan çocuk resimlerinin yorumlanması ve çocuğun psikolojik özelliklerini yansıtan resimleri;

Üstün Yetenekli Çocuklar: Üstün yetenekli çocuklar yaşıtlarından ileri düzeyde resim yaparlar. Yaptığı resimler o dönemde ilgilendikleri ve üzerinde düşündükleri konuları kapsayabilir. Planlayarak resmederler, detayları önemserler.

Öğrenme Güçlüğü: Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar resimlerini ters çizebilirler. Mekan ifadesinde yetersizlik gösterebilirler.

Zihinsel Yetersizlik: Zihinsel yetersizliği olan çocuklar çizimlerini planlamadan yaparlar. Herhangi bir konu düşünmezler ve çizimleri basittir. Belirli bir objeyi resmediyorsa resmettiği objeyi garip şekilde yapar.

Okul Korkusu-Fobisi: Resimlerinde çoğunlukla ev ve aile ortamını konu alırlar. Okulla ilgili konularda resimler yapmaktan hoşlanmazlar.

Özgüven eksikliği: Güven problemi yaşayan çocukların resimlerinde kağıdın tümünün kullanılmadığını görürüz. Boş alanlar çoğunlukta olur ve resimleri eksiktir. Kesik çizgiler, hafif çizgiler, figürlerde vücut parçalarının çizilmemiş olması onların içe kapanıklığını, uyum problemlerini veya bencilliklerini gösteriyor olabilir.

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği: Hiperaktif çocukların çizimlerinde hareket vardır. Coşkulu ve bol renkli resimler, hızlı bir şekilde yapıldığı için karalamanın fazla olduğunu ve çabuk sıkıldıklarından dolayı da resimlerini eksik kaldığı görülür.

Aile içi problemler: Aile bireylerinin çizilme şekline bakılarak çocuğun aile içinde yaşadığı problem hakkında fikir sahibi olunabilir. Bunda önemli nokta hangi bireyi nasıl resmettiğidir.. Bireylerin birisini çizmemesi veya uzakta çizmesi o bireye olan uzaklığı gösterebilir. Bir bireyin büyük çizilmesi,bir diğerinin küçük çizilmesi bir bireyin diğeri üzerinde olan etkisini, o bireyin dominantlığını gösteren bir gösterge olabilir. Bireyler arasında obje olması bu birey arasındaki kopukluğu ifade edebilir.

Özgürlük ihtiyacı-Baskı: Kuş resimleri bu konuda belirleyici olabilir.

Çocuk Resimlerini Yorumlama Eğitimi artık Türkiye’nin her yerinde. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde Türkiye’nin her yerinden katılabilirsiniz.

Kamu Üniversitesi onaylı Uluslararası geçerli Çocuk Resimlerini Yorumlama Eğitimi Sertifikası Almak İster misiniz? Çocuk Resimleri Analizi Sertifika Programına hemen başvurup, Çocuk Resimlerini Yorumlama Eğitimi sertifikanızı alabilirsiniz. Eğitimlerimiz uzaktan eğitim ile gerçekleşmektedir. Örnek Ders Videosu İzlemek İçin Tıklayınız

” ÇOCUK RESİMLERİ YORUMLAMA EĞİTİMİ ” Sertifikası Almak İster misiniz? Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat