Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Projektif Testler Eğitimi

Projektif Testler Eğitimi

Projektif testler eğitimi ile çocukların iç dünyaları hakkında daha iyi fikirler edinmek üzere yapılacak testlerin uygulanması, değerlendirilmesi ve raporlaması hakkında ayrıntılı bilgi paylaşılacaktır. Bu testler çocukların kendileri, duyguları, aile ve çevresini nasıl algıladıkları hakkında fikir verir.

Projektif Testler Eğitimi Nedir?

Projektif testler Eğitimi yapılırken katılımcılara öncelikle testlerin tanıtımı, anlatılması, nasıl yapıldığı, nasıl raporlandığı bilgileri aktarılacak daha sonra raporlama örnekleri gösterilecektir

Projektif Testler Eğitimi yapılırken, projektif testlerin uygulamaları konusunda bilgiler verilir. Bu testlerde çocuğa yönlendirme soruları sorulmadığından, çocuk zihnindeki oluşumları ve duygularını onu yönlendirdiği şekilde hareketlerini yani içindekileri çalışmasına yansıtır. Sorunlarının çözümleri adına nasıl hareket ettiği, neler yaptığı, nasıl destek almaya çalıştığı, çevresini güven olarak nasıl algıladığı bulguları elde edilir

Projektif testlerin genel özellikleri şunlardır;

  • Dolaylı bir yöntemdir. Birey verdiği cevabın önemini bilmez.
  • Cevap özgürlüğü vardır. Objektif testlerin tersine “”evet””, “”hayır”” şeklinde kısıtlı cevaplar yerine projektif testlerde tam bir özgürlük vardır. Birey uyarıcıları kendine göre cevaplandırır.
  • Projektif testlerde uyarıcı tam olarak belirlenmemiştir. Böylece bireyin, uyarıcıyı kendine göre değerlendirip, kendi duygu ve düşüncelerini yansıtacağı düşünülmüştür.

Projektif Testler Eğitimi Programındaki Testler

Projektif testlerden en etkin ve yaygın olarak kulanılan testler Rorschach ve Tematik Algı Testidir.

Rorschach Testi

İsviçreli Psikiyatrist Herman Rorschach tarafından geliştirilmiştir. Mürekkep lekelerini, algılamayı incelemek için kullanırken birçok değişik tanılı hastaların değişik cevaplar verdiğini görmüş ve lekeleri tanı & kişilik dinamiğini açıklamak için kullanmaya başlamıştır.

Tematik Algı Testi

Tematik Algı Testi (T.A.T.) üzerinde hikaye anlatmaya teşvik edici kartların bireye sorulmasıyla uygulanır. Bu testte toplam 30 kart vardır ve beklenen, bireyin hikaye anlatırken, hikaye kahramanıyla özdeşim yapacağı ve kahramana atfettiği duygu ve düşüncelerin kendi duygu ve düşüncelerini yansıtacağıdır.

CAT (Çocuklar için Algı Testi)
CAT (Çocuklar için Algı Testi) projektif bir test olup, 3-10 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Testte, çocukların kendilerini hayvan figürleri vasıtasıyla ifade etmeleri amaçlanmaktadır.

Louisa Düss Psikanalitik Hikayeler Testi
Louisa Düss Psikanalitik Hikayeler Testi çocuklara uygulanır. Çocuğun kişilik komplekslerinin saptanmasını amaçlamaktadır. Projektif bir test olduğundan yorumlama sonuçları çocuğun anlattıklarıyla doğru orantılıdır.

Projektif testler eğitimi sonunda katılımcılar üniversite onaylı ‘’Projektif Testler Uygulayıcısı’’ sertifikasını alacaklardır. Bu sertifika ile kamu ve özel kurumlarda projektif testler uygulayıcı unvanı ile çalışabileceklerdir.

Projektif testler eğitimine buraya tıklayarak katılabilir ve eğitim danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp