Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Oyun Terapisti Eğitimi Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyun Terapisti Eğitimi Nedir, Ne İşe Yarar?

Oyun terapisti olmak isteyen kişilerin alması gereken eğitime oyun terapisti eğitimi denir. Sertifikalı eğitimler şeklinde düzenlenen bu eğitimler belirli kurumlar tarafından verilmektedir. Eğitimi başarı ile tamamlayanlar eğitim sonunda sertifika almaktadırlar.

Oyun terapisi eğitimi veren devlet ve vakıf üniversiteleri, üniversite onaylı kurumlar, sağlık merkezleri, psikoloji alanında uzman kurumlar bulunmaktadır. En önemlisi kurs alacağınız kurumun ve sertifikanın devlet veya üniversite tarafından kabul görmesidir. Eğitimi başarı ile tamamlayıp sertifikasını alanlar oyun terapisti olarak iş başvuruları yapamaya başlayabilir.

Oyun Terapisti Nedir?

Çocuklarda görülen ruhsal problemlerin ve davranış sorunlarını oyun ve oyuncaklar aracılığı ile tedavi eden, çocukların davranışlarını inceleyen, çocuklarla çalışan oyun terapisti, oyun ile çocukların psikolojik problemlerini tespitini yapar. Çocuklara güven sağlayıcı bir oyun alanı oluşturur. Oyun, çocuğun içinde yaşadığı psikolojik pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sağlar. Oyun esnasında çocuk tüm duygularını yansıtır.

Çocuklarla ilgilenen oyun terapisti, öncelikle çocukların davranışlarını inceler. Çocuklarla güvenli ve etkili iletişim kurar. Oynama şekline göre bakış açısına dikkat eder ve sorunları bulmaya çalışır. Psikolojik probleme göre yeni bir oyun alanı oluşturur. Çocukları cesaretlendirerek, güvenini arttırarak yaşadığı sorunların baskısını azaltacak çalışmalar yaparak terapi yapar. Peki oyun terapisti eğitimi nedir?

Oyun terapisi yöntemini uygulayan terapistleri, çocuğun yaşadığı psikolojik problemleri çözüme kavuşturmak isterler. Çocuğun iç dünyasını çok iyi anlayarak seans planını yapar ve problemi ortadan kaldırılması için adım atar.

Oyun terapisti olacak kişiler çocuklarla iyi anlaşması ve bu alanda iyi bir oyun terapisi eğitimi almış olması gerekir. Oldukça hassas yapıya sahip çocuklarla ilgilenecek kişiler için bu eğitim oldukça önemlidir. Gri Danışmanlık tarafından sunulan kapsamlı oyun terapisi eğitimi ile sonunda sertifika alacağınız eğitime katılım sağlayabilirsiniz.

Kimler Oyun Terapisti Olabilir?

Oyun terapisti olmak isteyen kişiler, etkili iletişim ve dinleme becerilerine sahip olmalıdır. Ayrıca ön yargılı olmayan, farklılıkları kabul eden ve empati beceriye sahip olan bireyler olmalıdır. Psikolojik danışma prensiplerine hâkim olan, mesleğin etik kurallarına bağlı bulunan Psikoloji veya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nü bitirip oyun terapisi eğitimi alan herkes oyun terapisti olabilir.

Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun terapisti olmak için öncelikle Psikoloji veya Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunu olunmalıdır. Daha sonra iyi bir oyun terapisi eğitimi alınmalıdır. Oyun terapisi eğitimi Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde, üniversiteye onaylı kurumlar ve Milli eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı kurumlarda verilmektedir.

Üniversite iş birliği ile deneyimli, alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan oyun terapisti eğitimi sertifika programına katılabilirsiniz. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan eğitim sonunda e devlette sorgulanan üniversite onaylı oyun terapisi sertifikası alarak oyun terapisti olabilirsiniz. Eğitime katılmak ve sertifika almak için kayıt formunu doldurmanız yeterlidir. Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Maaşları Ne Kadar Olur?

Meraka edilen sorulardan bir tanesi de oyun terapisti ne kadar kazanır? Oyun terapisti maaşı çalışanın görev yaptığı kuruma, alanındaki tecrübesine, çalışma süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Oyun terapisti en az asgari ücret düzeyinde maaş ile işe başlar. Çalışma süresi ve mesleki tecrübesi arttıkça maaşı da artış gösterir.

Oyun Terapisi İş İlanları?

Oyun terapistleri, rehabilitasyon merkezlerinde, psikolojik danışma merkezlerinde okul öncesi eğitim kurumlarında çalışabilmektedir. Oyun terapisti iş ilanları çok olan bir meslek grubudur. Devamlı güncellenen oyun terapisti iş ilanları takip edilerek ve aranan şartları sağlayarak iş başvurularında bulunulabilir. Kurumun aradığı diğer şartları ve mesleki yeterliği sağlayanlar kolaylıkla iş bulabilmektedir.

Oyun terapisti eğitimi alan oyun terapistleri kreşlerde, çocuk bakım evlerinde, sosyal hizmetlerde, anaokullarında ilkokullarda, psikiyatri hastaneleri ve kliniklerinde çalışma imkanına sahiptir. 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın