Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Oyun Terapisi Türleri & Çeşitleri Nelerdir?

Oyun Terapisi Türleri & Çeşitleri Nelerdir?

Oyun terapisi türleri, oyun terapisi uygulanırken kullanılacak oyun terapisi çeşitleri nelerdir? Oyun terapisi yapılırken hangileri kullanılmalıdır? sorularının yanıtları yazımızda.

Oyun Terapisi Türleri Nelerdir?

Bilindiği gibi çocuklar yaşadıkları sorunları büyüklerde olduğu gibi soru cevap şeklinde yapılan seanslarda tam olarak yansıtamayabilirler. Çocuklar yaşadıkları ve etkilendiği olaylardaki duygusal tepkilerini kelimeleri kullanmak yerine, oyunlar ve oyuncaklar aracılığı ile açığa çıkarırlar. Değişik sorunları olan çocukların iç dünyasına ulaşıp yaşadığı sorunlara çözüm üretmek için oyun terapisi yöntemi kullanılır.

Oyun terapisi uygulanırken özel olarak oluşturulan oyun odalarında, etkisinde kaldığı olayı tanımlamak ve çözüm bulmak adına çocuğa en uygun oyun terapisi türleri uygulanır. Oyun terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir.

Oyun terapisi yapılarken kullanılacak oyun terapisi çeşitleri, non-direktif (yönlendirilmemiş), kognitif (bilişsel davranışçı) ve Filial Terapidir (anne-baba da dâhil olur). Oyun terapi uygulanırken çocuğun yaşadıklarına göre oyun terapisi türleri arasından en uygunu seçilmelidir.

Deneyimsel oyun terapisi hakkında hazırlanan kapsamlı yazımıza deneyimsel oyun terapisi nedir? bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Oyun terapi seansları kaç dakika sürmektedir ve oyun terapisi ortalama kaç seans yapılması gerekir sorularınız olabilir. Oyun terapisi seansı süreleri genel olarak 50 dakika sürmektedir. Ancak Filial terapi de durum biraz daha farklıdır. Filial Terapi seansları için 30 dakika yeterli olabilir. Oyun terapisi 15-20 seans sürmektedir.

Oyun terapisi türleri çocuğun yaşadığı problemlere uygun olarak kullanılırken, oyun terapisinden ne kadar zamanda sonuç alınır denilebilir. Bu süre çocuktan çocuğa değişmekle birlikte, çocuğun yaşadığı travmanın ciddiyetine ve olayları nasıl algıladığına göre farklılık gösterir. Problemli davranış ne kadar yeniyse bunun aşılması o kadar kolay olacaktır. Bireysel danışma da 4 haftada bir, gruplarda 8 haftada bir aile görüşmesi ile anne-baba bilgilendirilir.

Oyun terapisi hangi problemlerin çözümünde daha etkilidir? Merak ediyorsanız oyun terapisi hangi problemlerde etkilidir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizler için Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz kapsamlı oyun terapisi uygulayıcı sertifika programı hazırladık. Uzaktan eğitim olarak gerçekleşecek oyun terapisi eğitimine internetin olduğu her yerden katılarak siz de oyun terapisi uygulayıcısı sertifikası sahibi olabilirsiniz. Eğitim programına buraya tıklayarak katılabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp