Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Okul Öncesinde Kodlama Eğitimine Başlamak

Okul Öncesinde Kodlama Eğitimine Başlamak

Çocuklara okul öncesi döneminde kodlama öğretilebilir. Çocukların erken yaşta kodlama öğrenmeleri gelecekleri adına önemli ve değerli deneyim ve beceri kazandırır. Peki okul öncesinde robotik kodlama eğitimine başlamak neden önemli?

Dijital çağın en temel dili kodlamadır. Kodlama ile bir bilgisayar programının çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu ve anladığı talimatlar adım adım oluşturulur. Günlük hayatta karşımıza çıkan tüm elektronik sistemlerin doğru çalışabilmesi için kodlamaya ihtiyaç vardır. Kodlama çocukların iletişim kurma, problem çözme ve eleştirisel düşünme becerilerini bir araya getiren deneyimler sunar. Bu beceriler, dijital çağda çocukların gelecekteki başarısı için değerli olan becerileridir.

Okul Öncesinde Kodlama Eğitimine Başlamanın Yararları

Kodlama çocuklar için eğlenceli ve heyecan verici olduğu kadar kodlamanın temellerinin erken yaşlarda keşfedilmesi, çocukların daha sonraki hayatlarında kodlamayı daha kolay öğrenebilmelerini, anlayabilmelerini ve uygulayabilmelerini sağlar. Bunun yanında okul öncesi dönemde kodlama öğrenmeye başlamanın çocukların gelişimine de pek çok yararı vardır.

Okul Öncesi Robotik Kodlama Eğitmenlik Sertifika Programını Buraya Tıklayarak İnceleyebilirsiniz.

Çocukların Mantıksal Düşünme ve Alan Farkındalığını Becerilerini Arttırır

Kodlama yaparken çocuklar hareket etmeleri gereken alan sayısını saymaya, nesneleri ve konumları birbirleriyle ilişkilendirmeye ve hangi yönde ilerlediklerini belirtmeye başlarlar. Bu çalışmalar çocukların yön, yer ve hareket hakkında düşünmelerine yardımcı olur ve matematik becerilerini güçlendirir.

Çocukların Problem Çözme Becerilerini Geliştirir

Okul öncesinde kodlama etkinlikleri çocuklar için birçok zorluk içermektedir; doğru planlama yapmak başarılı olmak için önemlidir. Problemin çözümünde tek yol olmadığı gösterildiğinde, çocuklar çözüm üretebilmek için birçok yol düşünmeye başlayarak en etkili olanı seçebilir. Bu çalışmalar çocukların problem çözme becerilerinin artmasına sebep olur. Analitik düşünme becerileri gelişir.

Çocukların İletişim Becerilerinin Gelişmesini Sağlar

Okul öncesinde kodlama çalışması yapılırken çocukların en etkili yolu bulabilmesi için fikirlerini karşılıklı olarak paylaşmaları gerekir. Bu şekilde yapılan çalışmalarla çocukların kendi düşüncelerini paylaşma ve karşısındakini etkin dinleme becerileri de gelişir. Çocukların sosyalleşmelerinde önemli etki sağlar.

Çocukların Dil Becerilerinin Gelişimine Katkı Yapar

Kodlama oyunları genellikle içerisinde bir hikâye barındırır. Bu öyküler çocukların kelime hazinelerini geliştirir ve metinleri daha iyi kavramalarını sağlar. Ayrıca kodlama içerisindeki her simgenin farklı anlama geldiğini fark etmeleri yazı farkındalığının oluşmasına da yardımcı olur.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın