iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Okul Öncesi Drama Örnekleri Nelerdir?

Okul Öncesi Drama Örnekleri Nelerdir?

Drama örnekleri ; drama örnekleri lise , drama örnekleri okul öncesi , drama örnekleri ortaokul , drama etkinlik örnekleri gibi karşımıza çok farklı sınıflamalarla çıkıyor.

Okul Öncesi Drama Teknikleri ve Örnekleri Nelerdir?

Okul öncesi drama teknikleri ve örnekleri sizler için derledik. Okul öncesi drama teknikleri ile öğrencilere daha eğlenceli ve kalıcı etkinlikler düzenleyebilir gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Okul öncesi drama tekniklerini etkili biçimde kullanmanız için paylaşılan okul öncesi drama örnekleri sizlere çok yardımcı olacaktır.

Okul öncesi drama teknikleri nedir ? okul öncesi drama teknikleri örnekleri nelerdir ? okul öncesi drama örnekleri nelerdir ? okul öncesi drama tekniklerinde hangi oyunlar ve etkinlikler yapılmaktadır ? gibi sorularınıza bu yazımızda yanıt bulacaksınız.

Yaratıcı drama teknikleri , yaratıcı drama oyunları ve yaratıcı drama örnekleri verilen yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayarak eğitimin içeriğine bakabilirsiniz.

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Isınma Çalışmaları

Okul öncesi drama teknikleri ısınma çalışmaları ; Halka şeklinde durulur ve ayaklar birbirine yaklaştırılarak kapatılır daha sonrasında ; Ayak ucunda yükselme, diz çekme, hareketleri yapılır. Sonrasında ayakları omuz hizasına kadar açıp, baş öne arkaya sağa ve sola hareket ettirilir. Bu hareketleri dik durma sağa ve sola eğilme yapılması takip eder. Ellerin ayak ucuna dokundurulması belde dairesel hareketler yapılarak tamamlanır.

Isınma hareketlerinin ikinci aşamasında tek sıra oluşturulup hafif hafif koşma yapılır. Drama liderin elini bir kez çırpma hareketi ile koşu ters yöne dönülerek devam eder. İki kez çırpma hareketi ile de kendi etrafında iki kez dönülüp koşulan yöne koşmaya devam edilir. Bu hareket ellerin kalçaya vurularak koşması şeklinde devam eder. Koşma yerini yavaş adımlarla yürümeye bırakır. Yürüme tamamlandıktan sonra önce sağ ayak sonra da sol ayak karına çekilip indirilir. Bu hareketi yaparken yere basmamak önemlidir. Derin nefes alma çalışması yapılara hareketler tamamlanır.

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Tanışma Topu Oyunu

Tanışma topu oyununda gruptakiler yere oturur. Okul öncesi drama tekniği içinde olan tanışma oyununda bir top ya da top şekli verilen kağıt oyunun temel aracıdır. Top elinde olan oyuncu ismini söylerken diğer oyunculardan birine bakarak topu ona atar. Bu şekilde gruptaki tüm öğrenciler oyuna dahil edilir. Son olarak ta o an ismi akla gelen öğrenciye top atılır.

Bu oyunda oyuncular kendini tanıtırlarken farklı mimikler ve jestler yaparlar. Daha sonra ikili eşleşmeler yapılır. Basit eğlenceli ifadelerle eşine kendini tanıtırlar. İlerleyen zaman da dörtlü gruplar oluşturulup eşler karşılıklı değiştirilir. Daha önceki eşinden duyduklarını kendi bilgileri gibi diğer eşlere anlatır.

Duyduklarını Hatırlama

Grup üyelerinin en son duyduğu kişinin özelliklerini kendi gibi anlatmasıdır. Duyduklarını hatırlama oyunu dikkatti geliştirme,  doğru algılama ve hatırlama için önemli bir çalışmadır.

Resim Çekelim

Bulunduğu mekana uyum sağlama, dikkat ve güven gelişmesi açısında önemli bir çalışmadır. Bu oyunda bulunduğu mekana ait 3 resim çekmesi istenir. Resmi çeken oturur ve neden fotoğrafı çektiğini ve mekana ait hatırladıklarını dipnotlar halinde açıklar.

İnsan Resimleri Çekelim

Gruptakiler aya kalkar ve grupta bulunan 3 kişinin resmini çeker. Burada dikkat edilmesi gereken fotoğrafı çekenlerin kimin resmini çektikleri anlaşılmaması gerekmektedir. Daha sonra o kişinin neden resmini çekildiği fotoğrafı çekenler tarafından açıklanır.

Kaynaşma Çalışması

Kaynaşma çalışmasında bir ebe seçimi yapılır. Bulunulan mekana dağılınır. Ebe bir kişiyi ebelemek istediğinde, kişi en yakınındaki kişi ile sırt sırta verir. Eler ve kollar kenetlenir. Bu duruma gelince ebe onu yakalayıp ebeleyemez. Okul öncesi drama örnekleri olan kaynaşma çalışması, bireylerin birbirine yakınlaşmasına yardımcı olur.

Nefes Çalışması

Ritimli, derin derin nefes alınıp verilir. Hayali olarak çiçek koklar gibi nefes alını doğum günü pastasının mumlarını söndürür gibi nefes vermesi istenir. Nefes verilirken belden öne eğilerek nefes verilmesi istenir.

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Paylaşma, Bireyi İkna Etme Çalışması

İkişerli grup olunur. Gruptaki eşlerden biri eline para alır. Diğeri ise o parayı elde etmeye çalışır. Eşin paraya ihtiyacı vardır ve farklı yollar kullanarak parayı almaya çalışacaktır. Eşler rol değişimi yapabilirler. Bu oyunda değerlendirme önemlidir. Eşlere ne hissettiklerini ve parayı elde etmek için hangi yolları denediğini değerlendirmesi istenir.

Okul Öncesi Drama Teknikleri Rahatlama Çalışması

Rahatlatıcı bir müzikle doğal şekilde dans edilir. Sonrasında eşleşilerek dansa devam edilir. Son aşamada ise ritm eşliğinde dans edilir. Sırt üstü yere yatılır. Klasik müzik eşliğinde küçük yaşlarda etkisinde kalınılan bir hikayenin düşünülmesi istenir. Yavaşça oturularak müzik kapatılır.. kişilerden sırası ile hikaye ve hikayenin neden iz bırakmış olacağı açıklanması istenir.

Kurt – Kuzu Oyunu

Okul Öncesi Drama Tekniği  –  Kurt – Kuzu Oyunu : el ele tutuşularak halka oluşturulur. Kuzu halkanın içinde kurt halkanın dışında bırakılır. Kuzu halka dışına çıkarsa yakalanır. Kuzunun halka dışına çıkmaması sağlanır. Oyunun sonunda kuzunun durumu tartışılır. Yakalansa neler olabilirdi yada yakalanmaması için neler yapılabilecekler tartışılır.

Neler Gördüm

Okul Öncesi Drama Tekniği  Neler Gördüm : Ekiptekilerin bir süre dışarı bakıp gördüklerini not tutmaları yada akılda tutmaları istenir. En fazla not tutan araştırılarak notlarını okuması istenir. Diğer üyelerin söylenenden neleri farklı söylediği araştırılır. Bu yüzden diğer üyeler aynı şeyleri söylememeye çalışır. Bu çalışma aynı nesneye bakılarak fark edebilme ve ayrıntı bulma çalışmasıdır.

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Nesneyi Dokunarak Tanıma Oyunu

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Nesneyi Dokunarak Tanıma Oyunu ; Kapalı bir torbaya herkesin bir şeyler koyması istenir. Konulan nesnelerin diğer üyeler tarafından görülmemesi önemlidir. Oyuncular gözlerini kapatarak, çember halinde otururlar. Oyuncuların ellerine nesneler konur. Oyuncu nesneyi dokunarak tanımaya çalıştıktan sonra sağ yanındaki arkadaşına verir. Bu şekilde son oyuncuya kadar nesne el değiştirir ve sonunda torbaya atılır. Oyunculara kaç tane nesneye dokundukları ve nesneleri tarif etmeleri istenir. Sonrada torbadan nesneler çıkartılır tahminlerin doğruluğu araştırılır.

 Yeni Bir Öykü Oluşturma

Üçlü gruplar oluşturulup, her gruptan yerdeki nesnelerden birini alıp, nesne ile ilgili hikaye oluşturmaları istenir. Öykü için roller paylaştırılır ve nesnenin diğer insanlar tarafından tanınmasını sağlayacak öykü dramatize edilir.

Rahatlama Çalışmaları

Sırt sırta eşli gruplar oluşturulur. Müzikle birlikte sırtlar ayrılmadan özgün dans edilir. Dans esnasında eller tutulmaz konuşulmaz.

Isınma Çalışmaları

3 kez derin nefes alınıp verilir. Baştan başlanılarak omuza kadar sağa sola ve yanlara hareket edilir.

Ayak ucuna dokunma, zıplayarak bacakları açma yapılır. Sonunda derin nefes alınıp verilerek vücudun normale dönmesi sağlanır.

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Mendil Kimde ?

Dizler hafif bükülerek yan yana oturulur. Seçilen ebe çemberin ortasına geçer ve gözlerini kapatır. Drama lideri mendili oyunculardan birine verir ve elden ele dolaşmasını ister. Ebe gözünü açarak mendili bulmaya çalışır. Mendili yakalatan yeni ebe olur.

Ellerimden Beni Tanı

Algı geliştirme olarak bilinen Ellerimden beni tanı oyununda, eşler birbirlerinin ellerine dokunup inceleme yaparlar.  Ebe ortaya geçer ve gözlerini kapatır. Bu esnada oyuncular yer değiştirir. Ebeden oyuncuların ellerine dokunarak eşini bulması istenir.

Ev – Kiracı Oyunu

Okul Öncesi Drama Örnekleri – Ev – Kiracı Oyunu ; Üçlü gruplar halinde yapılan çalışmada iki çocuk el ele tutuşup evi oluştururlar. Gruptaki diğer çocuk iki çocuğun oluşturduğu evin ortasına geçerek kiracıyı oluşturur. Burada diğer çocuklar evsizdir ve ebedir. Liderin 1,2,3  kiracılar ev değiştir demesinden sonra ebeler boşalan evlere girmeye çalışır. Açıkta kalan yeni ebe olur.

Yaratıcı Drama Eğitmen Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Gri danışmanlık – üniversiteler işbirliği ile hazırlanan yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programına katılarak sertifikanızı alabilirsiniz. Türkiye’nin her yerinden katılabileceğiniz uzaktan eğitim ile yapılan, yaratıcı drama eğitmen eğitimi sertifika programı ile sizde yaratıcı drama eğitmeni olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak ve yaratıcı drama eğitmenlik sertifika programına katılmak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın