Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir?, Ne İşe Yarar?

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir?, Ne İşe Yarar?

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir. Eğitim alanında son dönemde ön plana çıkmış yeni bir uygulama var. Öğrenci  Koçluğu… Eğitim sürecinde öğrencilerin ders başarılarına ve hayata entegrasyonuna yardımcı olan uygulama, öğrenci velilerini de kapsıyor.

Eğitim alanında revaçta olan Öğrenci Koçluğu ile ilgili “Öğrenci ve Veli Koçu kimdir? Öğrenci ve Veli Koçluğu nedir? Ne zaman ihtiyaç duyulur ve Hangi alanlarda işe yarar?” sorularının yanıtları yazımızda

Öğrenci Koçluğu Nedir, Kimdir?

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir; çocuğun ailede başlayan, örgün eğitim ve sosyal çevreyle devam eden etkileşiminde oluşmuş etiketlerini, kendisinden beklenenleri, ona sağlam bir kariyer sağlamak adına yapılan yanlış uygulamaları bertaraf ederek, öncelikle öğrencinin kendini tanımasına fırsat tanıyan bir faaliyet alanıdır.

Öğrenci Koçu Kimdir ?; Öğrenciye; ‘Ben ailemden ve çevremden bağımsız olarak ne istiyorum, neyi yaparsam mutlu olurum, hangi yeteneklere sahibim, isteğime ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizmeliyim? Gibi sorulara cevaplar buldurarak – ki cevabı öğrencinin kendisine buldurmak çok önemlidir- içsel kaynaklarını fark edip, onları hedefine ulaşmak amacıyla daha etkili ve verimli kullanması sürecinde yol arkadaşlığı yapar.

Öğrenci Koçluğu Uygulaması Nasıldır? Öğrenci Koçu Ne Yapar?

Öğrenci Koçluğu Uygulaması Nasıldır?;Öğrenci velisi ile birlikte görüşmeye geldiğinde öncelikle bir tanışma seansı yapılır. Bu seansta koç kendisinden beklenenleri sorar, kendisinin yapabileceklerini açıklar, öğrencinin genel bilgilerini alır, koç ile öğrenci arasında kriterleri meslek platformunca belirlenen yazılı bir anlaşma imzalanır. Bir koçu ile çalışmaya karar verdiyseniz çocuğunuzun hiçbir psikolojik rahatsızlığı olmaması gerekir.Çünkü bu süreç hastalık yada travma tedavi süreci değildir.

Öğrenci Koçu Ne Yapar?; Koç görüşme boyunca öğrenci ve veliyi aktif dinleyerek ve gözlemleyerek hem tanıma fırsatı bulur hem de karşılıklı uyum sürecini başlatmış olur.  İlerleyen seanslarda hedef belirleme, zaman yönetimi, motive etme, öğrenme teknikleri, anlayarak hızlı okuma teknikleri gibi konularda çalışılır.

Ne zaman Öğrenci Koçu’na gidilmeli?

Aileler ve öğretmenler çocuğun kariyer planını yaparken onun öz kimliğini, yeteneklerini, hayallerini gölgede bırakacak şekilde onu kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışarak bir kalıba sokmaya uğraşıyorlar. Bu süreçte kendini yeterince ifade edemeyen, kendine ait olmayan bir yolda sürekli çırpınıp duran öğrenciler iletişime kapanma, agresifleşme, motivasyon düşüklüğü gibi onların performansını olumsuz etkileyecek engellere takılıyorlar. Tabiri caizse tam da bu çaresizlik noktasında öğrenci koçuna başvurulmalıdır.

Öğrenci Koçuna Neden İhtiyaç Duyulur?

Günümüzde çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey anlaşılmaktır. Onlar nasihat, eleştiri,yorum, onay, soru gibi tepkileri istemiyorlar. Karşılarında onları aktif dinleyip söylediklerini onlara yansıtacak birilerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu şekilde rahatlayarak asıl sorun ve çözümlere ulaşabiliyorlar. Önemli olan ilk etapta, onların duygusal tıkanıklarını gidermek için onları anladığımız hissettirmek. Daha sonra uygun soru ve tekniklerle potansiyellerini ve hayallerini keşfetmelerine yardımcı olmak. Öğrenci koçu tüm bunları yaparak çocuğa aslında kapılar açıyor. Çocuğun ne önünde ne de arkasında duruyor, tam yanında ve onun hızında ilerliyor.

Öğrenci Koçu Seçerken Veliler Nelere Dikkat Etmelidir?

Öğrenci koçu seçerken velilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Bu meslek günümüzde çok yaygın olmayan ancak giderek önem kazanan bir meslek. Yaygın olmadığı için de veliler öğrenci koçu ararken yanlış adreslerle karşılaşabiliyorlar. Öğrenci koçu olarak seçeceğinizi kişinin öncelikle bu konuda yetkili bir kurumdan eğitim alarak, sertifika almaya hak kazanmış olması gerekir. Sertifika öncelikle koşul olmakla birlikte koçluk becerileriyle donatılmadıkça yeterli yetkiyi sağlamaz. Öğrenci koçluğu çocukla gezip tozmak, günlük hayatta çocuğa eşlik etmek değildir. Çocuğa akıl vermek, yol göstermek, çalışma planı hazırlayıp çocuğun eline tutuşturmak değildir. Bu konularda veliler bilinçli hareket etmelidirler.

Başarısız öğrenci yoktur, kendini tanımayan, yetenekleri keşfedilmemiş öğrenci vardır”

Öğrenci Koçları, Sizin çocuğunuzun gün ışığına çıkmasını bekleyen hayalleri, hedefleri, yetenekleri kim bilir nelerdir? Onlar şuan deneyimlediklerinden çok daha fazla potansiyele sahipler. İçlerindeki kocaman ışıl ışıl evreni keşfetmeleri, geleceği sevgi ile kucaklamaları için öğrenci koçları onlara yol arkadaşlığı etmeye hazır

Öğrenci Koçları, vakti geldiğinde yepyeni topraklar keşfedip, tohumları ekmek her birinden sonsuz olasılıkta renklere bürünmüş çeşit çeşit çiçekler toplamaktır

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Eğitimi artık Türkiye’nin her yerinde. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde Türkiye’nin her yerinden katılabilirsiniz.

Kamu Üniversitesi onaylı Uluslararası geçerli Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifikası Almak İster misiniz? Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika Programına hemen başvurup, Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı sertifikanızı alabilirsiniz.Eğitimlerimiz uzaktan eğitim ile gerçekleşmektedir.

Eğitimimiz Türkiye’nin En Kapsamlı Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika Programıdır

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI Sertifikası Almak İster misiniz? Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat