Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir , Ne İşe Yarar ?

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir , Ne İşe Yarar ?

Eğitim alanında revaçta olan öğrenci koçluğu ile ilgili , Öğrenci ve veli koçu kimdir ? Öğrenci ve veli koçluğu nedir ? Öğrenci koçuna ve zaman ihtiyaç duyulur ? sorularının yanıtları yazımızda.

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir ?

Öğrenci ve veli koçluğu nedir ? Eğitim alanında son dönemde ön plana çıkmış yeni bir uygulama var. Öğrenci  Koçluğu… Eğitim sürecinde öğrencilerin ders başarılarına ve hayata entegrasyonuna yardımcı olan uygulama, öğrenci velilerini de kapsıyor. Aile ve Öğrenci koçluğu sertifikası alabileceğiniz aile ve öğrenci koçluğu sertifika programı içeriğine bakmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Öğrenci ve Veli Koçluğu Nedir ?

Aile ve öğrenci koçluğu ; çocuğun ailede başlayan, örgün eğitim ve sosyal çevreyle devam eden etkileşiminde oluşmuş etiketlerini, kendisinden beklenenleri, ona sağlam bir kariyer sağlamak adına yapılan yanlış uygulamaları bertaraf ederek, öncelikle öğrencinin kendini tanımasına fırsat tanıyan bir faaliyet alanıdır.

Aile ve öğrenci koçu ; Öğrenciye; ‘Ben ailemden ve çevremden bağımsız olarak ne istiyorum, neyi yaparsam mutlu olurum, hangi yeteneklere sahibim, isteğime ulaşmak için nasıl bir yol haritası çizmeliyim? tarzı sorulara cevaplar buldurarak – ki cevabı öğrencinin kendisine buldurmak çok önemlidir- içsel kaynaklarını fark edip, onları hedefine ulaşmak amacıyla daha etkili ve verimli kullanması sürecinde yol arkadaşlığı yapar.

Öğrenci ve Veli Koçluğu Uygulaması Nasıldır ?

Öğrenci ve veli koçluğu uygulaması ; Öğrenci velisi ile birlikte görüşmeye geldiğinde öncelikle bir tanışma seansı yapılır. Bu seansta koç kendisinden beklenenleri sorar, kendisinin yapabileceklerini açıklar, öğrencinin genel bilgilerini alır, koç ile öğrenci arasında kriterleri meslek platformunca belirlenen yazılı bir anlaşma imzalanır. Bir koçu ile çalışmaya karar verdiyseniz çocuğunuzun hiçbir psikolojik rahatsızlığı olmaması gerekir. Çünkü bu süreç hastalık yada travma tedavi süreci değildir.

Öğrenci ve veli koçu ; Koç görüşme boyunca öğrenci ve veliyi aktif dinleyerek ve gözlemleyerek hem tanıma fırsatı bulur hem de karşılıklı uyum sürecini başlatmış olur.  İlerleyen seanslarda hedef belirleme, zaman yönetimi, motive etme, öğrenme teknikleri, anlayarak hızlı okuma teknikleri gibi konularda çalışılır.

Öğrenci ve Veli Koçuna Ne Zaman Gidilmeli ?

Aileler ve öğretmenler çocuğun kariyer planını yaparken onun öz kimliğini, yeteneklerini, hayallerini gölgede bırakacak şekilde onu kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışarak bir kalıba sokmaya uğraşıyorlar. Bu süreçte kendini yeterince ifade edemeyen, kendine ait olmayan bir yolda sürekli çırpınıp duran öğrenciler iletişime kapanma, agresifleşme, motivasyon düşüklüğü gibi onların performansını olumsuz etkileyecek engellere takılıyorlar. Tabiri caizse tam da bu çaresizlik noktasında öğrenci koçuna başvurulmalıdır. Öğrenci ve veli koçluğu bu noktada çözüm olabilir.

Öğrenci Koçuna Neden İhtiyaç Duyulur ?

Günümüzde çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey anlaşılmaktır. Onlar nasihat, eleştiri, yorum, onay, soru gibi tepkileri istemiyorlar. Karşılarında onları aktif dinleyip söylediklerini onlara yansıtacak birilerine ihtiyaç duyuyorlar. Bu şekilde rahatlayarak asıl sorun ve çözümlere ulaşabiliyorlar. Önemli olan ilk etapta, onların duygusal tıkanıklarını gidermek için onları anladığımız hissettirmek. Daha sonra uygun soru ve tekniklerle potansiyellerini ve hayallerini keşfetmelerine yardımcı olmak. Öğrenci koçu tüm bunları yaparak çocuğa aslında kapılar açıyor. Çocuğun ne önünde ne de arkasında duruyor, tam yanında ve onun hızında ilerliyor. Aile ve öğrenci koçluğu sertifika programına kimlerin katılabileceğini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz

Öğrenci Koçu Seçerken Veliler Nelere Dikkat Etmelidir ?

Öğrenci koçu seçerken velilerin dikkat etmesi gereken birçok nokta var. Bu meslek günümüzde çok yaygın olmayan ancak giderek önem kazanan bir meslek. Yaygın olmadığı için de veliler öğrenci ve veli koçluğu ararken yanlış adreslerle karşılaşabiliyorlar. Öğrenci koçu olarak seçeceğinizi kişinin öncelikle bu konuda yetkili bir kurumdan eğitim alarak, sertifika almaya hak kazanmış olması gerekir. Sertifika öncelikle koşul olmakla birlikte koçluk becerileriyle donatılmadıkça yeterli yetkiyi sağlamaz. Öğrenci koçluğu çocukla gezip tozmak, günlük hayatta çocuğa eşlik etmek değildir. Çocuğa akıl vermek, yol göstermek, çalışma planı hazırlayıp çocuğun eline tutuşturmak değildir. Bu konularda veliler bilinçli hareket etmelidirler.

Başarısız öğrenci yoktur, kendini tanımayan, yetenekleri keşfedilmemiş öğrenci vardır”

Öğrenci Koçları, Sizin çocuğunuzun gün ışığına çıkmasını bekleyen hayalleri, hedefleri, yetenekleri kim bilir nelerdir? Onlar şuan deneyimlediklerinden çok daha fazla potansiyele sahipler. İçlerindeki kocaman ışıl ışıl evreni keşfetmeleri, geleceği sevgi ile kucaklamaları için öğrenci koçları onlara yol arkadaşlığı etmeye hazır. Öğrenci koçları , vakti geldiğinde yepyeni topraklar keşfedip, tohumları ekmek her birinden sonsuz olasılıkta renklere bürünmüş çeşit çeşit çiçekler toplamaktır.

Öğrenci ve veli koçluğu sayesinde günümüz değişen şartlarına göre öğrencilere daha iyi ulaşarak onların başarılı olması ve mutlu olması sağlanmaktadır.

Aile ve Öğrenci Koçluğu Sertifika Programına Nasıl Katılabilirim ?

Aile ve öğrenci koçluğu eğitimi artık Türkiye’nin her yerinde. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde Türkiye’nin her yerinden katılabilirsiniz. Üniversitesi onaylı Uluslararası geçerli aile ve öğrenci koçluğu sertifikası almak için aile ve öğrenci koçluğu sertifika programına hemen başvurup, sertifikanızı alabilirsiniz. Eğitimlerimiz uzaktan eğitim ile gerçekleşmektedir. Uzaktan Eğitim İle Yapılan Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika Programına Başvurmak ve Katılmak İçin Tıklayınız

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp