Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İş Yapar?

Öğrenci Koçu Nedir, Ne İş Yapar?

Öğrenci koçu genel itibarıyla öğrencilere fayda sağlamayı amaçlayan danışmanlardır. Öğrencilerin okul yolculuğunda başarılı olmasını sağlayan koçlar, motivasyon çalışmaları da yapmaktadır.  Aynı zamanda kişilere nasıl bir çalışma yolu izleyeceklerini de uygulamalı olarak anlatarak kişiye özel metotlar yaratmayı hedeflemektedir. Peki Öğrenci Koçu nedir? inceleyelim.

Sınav öğrencileri için oldukça faydalı bir sistem vaat eden koçlar, büyük ölçüde başarı sağlamayı hedefleyen nitelikli danışmanlardır. Bu sayede birçok kişi tarafından sıklık ile tercih edilmektedir. Öğrencilerin motivasyon kaynağı olan koçlar aynı zamanda kişiye özel çalışma yöntemleri ile de danışanlarının yeteneklerine uygun bir sistem sunmaktadır. Dönemin revaçta olan meslek kollarından biri olan eğitim koçluğu, birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Kimler Öğrenci Koçu Olabilir?

Öğrenci Koçu nedir, kimler olabilir? Öğrencilere destek sağlamak isteyen ve bu alanda başarılı olacağına inanan herkes koçluk kursuna katılım sağlayabilmektedir. Öğrenci koçu olmak için yapılması gereken başlıca şeyler arasında ders devamlılığı mevcuttur. Kursun içeriğinde yer alan derslere düzenli olarak katılım sağlandığı ve sınavda başarılı olunduğu takdirde öğrenci koçluğu yapılabilmektedir.

Öğrencilere koçluk ve danışmanlık yapmak isteyen, öğretmenlikte fark yaratmak isteyen ilgililer ve eğitimciler katılabilirler. Ayrıntılı olarak yazacak olursak;

  • Koçluk hizmeti vermek isteyenler
  • Bireylere hedefleri için yardımcı olmak isteyenler
  • Öğrencileri hedef belirleme ve başarıya ulaşma gibi kavramlarla tanıştırmak isteyenler
  • Öğrencilere yol haritası belirlemede destek olmak ve fayda sağlamak isteyenler
  • Eğitim verenler
  • Öğrencilerle çalışanlar
  • Öğrenciler ile iletişimini güçlendirmek isteyenler

Öğrenci Koçu Nasıl Olunur?

Öğrenci Koçu nedir, Nasıl Olunur? Eğitim koçu olarak da bilinen öğrenci danışmanları, sınav sürecinde olan bireylere motivasyon sağlayan ve çalışma programlarını ayarlayan kişilerdir. Danışanların istek ve ihtiyaçlarına uygun bir yol çizen eğitim koçları, revaçta olan meslek grupları arasında yer almaktadır. Öğrenci koçu olmak için derslere katılım sağlamak ve sınavdan geçer not almak yeterli olacaktır. Kurs, nitelikli müfredatı ve uzman bir kadro tarafından hazırlanan içerikleri ile donanımlı koçlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Derslerde süreklilik sağlandığı ve başarı ölçme sınavından geçer not alındığı takdirde dileyen herkes rahatlıkla öğrenci koçu olabilmektedir. İnsanlara fayda sağlamak ve doğru bir yol çizmek isteyenler için biçilmiş kaftan olan koçluk sistemi, birçok kişi tarafından da sıkça tercih edilmektedir.

Öğrenci koçu olabilmek için öncelikle eğitim koçluğu eğitimi veren üniversiteler tarafından düzenlenen sertifika programına katılarak sertifika alınmalıdır. Alınan sertifika e devletten sorgulanmalıdır.

Üniversite iş birliği ile hazırlanan Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı sertifika programı içeriğini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Eğitim Koçu Ne Yapar?

Öğrenci Koçu nedir, ne yapar? Eğitim koçu öğrencilere fayda sağlasa da bu aşamada kişilerin isteği ön plandadır. Öğrenci koçu ve izlediği sistem oldukça modern ve yenilikçi bir yapıda tasarlanmıştır. Koçlar, öğrencilerin istek ve ihtiyaçlarına uyumlu olarak ilerleyen bir çalışma prensibine sahiptir. Eğitim sonunda alınan sertifika ile koçlar, kişiye özel programlamalar eşliğinde danışanlarına fayda sağlamaktadır.

Öğrenci koçu, çalıştığı genci yaşamının bu gelişme döneminde başarı için desteklerken, tam ve bütün bir genç yetişkin olmasında yol arkadaşlığı yapar.

Koçluk, kişiyi ulaşmak istediği hedeflere ve başarıya en hızlı şekilde ulaştırmayı sağlayan önemli bir hizmettir.

Öğrenci koçu aynı zamanda velilerinde çocuklarına eğitim sürecinde yapıcı ve destekleyici yaklaşımlar gerçekleştirmesinde yardımcı olan iyi bir yol arkadaşıdır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın