Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Nasıl Aile Danışmanı Olunur?

Nasıl Aile Danışmanı Olunur?

Aile danışmanı, aile bireyleri arasında oluşan sorunlar ve bu sorunların aileyi etkileyişi üzerinde tüm fertlerin katılımıyla çözümler arayan uzman kişilerdir. Aile danışmanı, aile fertleri arasındaki problemlerin çözülmesi için psikolojik danışmanlık hizmeti veren kişidir. Nasıl aile danışmanı olunur? Kimler aile danışmanı olabilir?

Aile Danışmanı Olmak için Şartlar Nelerdir?

Herkes aile danışmanı olamaz. Aile danışmanı olabilmek için öncelikle, üniversitelerin Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Sosyoloji, Hemşirelik veya Tıp bölümlerinden birinden lisans düzeyinde mezun olmak gerekir.

Aile danışmanı olmak için gereken bölüm ve mezuniyet şartını yerine getirenler, MEB’e bağlı veya üniversiteye bağlı kurumlardan Aile Danışmanlığı Eğitimi ve sertifikası almaları gerekir.

Aile danışmanlığı için gereken bölümlerden mezun olanlar, aile danışmanlığı alanında yüksek lisans ve doktora programlarını tamamlayarak da aile danışmanı olabilirler.

Aile Danışmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınmalıdır?

Aile danışmanı olmak isteyenler;

  • Üniversitede, Tıp, Hemşirelik, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmet, Psikoloji, Sosyoloji, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans bölümlerinden birini okumaları gerekir.
  • Bu bölümlerden mezun olanlar Millî Eğitim Bakanlığının onayladığı kurumlar veya üniversiteler tarafından verilen en az 300 saati teorik ve 150 saati uygulamalı (en az 30 saati süpervizyon eşliğinde olmalı) olmak üzere toplam 450 saatlik Aile Danışmanlığı Eğitimi’ni almalıdır.
  • Bu bölümlerden mezun olanlar aile danışmanlığı eğitimine katılmadan Aile danışmanlığı alanında yüksek lisans veya doktora programlarını tamamlayarak da aile danışmanı olabilirler.

Devlette Aile Danışmanı Nasıl Olunur?

Aile danışmanlığı sertifikası sahibi olanlar, açılacak aile danışmanlığı kadrolarına müracaat ederek devlette aile danışmanı olabilirler. Devlette aile danışmanı olmak için öncelikle devlette aile danışmanlığı kadroları açılmalı ve aile danışmanı alımları yapılmalıdır.

Aile Danışmanı Ne İş Yapar?

Aile danışmanı, aileyi oluşturan bireylerin birbirleriyle aile ortamında yaşadıkları zihinsel ve duygusal sorunlara çözüm bulmak, sorunların üstesinden gelinmesine yardımı olmak için bireylere danışmanlık hizmeti verir.

Aile danışmanları, aile bireyleri ve çiftler arasındaki problemler karşısında aldığı eğitime paralel farklı yöntemler üzerinden yaklaşım gösterir. Sorunları aşamalı olarak ele alır, bireyleri dinler ve sorunların çözümü adına danışmanlık hizmeti yapar. Nasıl aile danışmanı olunur?

Aile Danışmanı Nerelerde Çalışabilir?

Aile danışmanlığı sertifikası alanlar;

  • Aile danışma merkezlerinde,
  • Kadın ve aile sağlığı merkezlerinde,
  • Rehabilitasyon merkezlerinde,
  • Psikolojik danışmanlık merkezlerinde,
  • Belediyelerde aile danışmanı olarak çalışabilirler.

Aile Danışmanı Ne Kadar Maaş Alıyor?

Aile danışmanı maaşları nasıldır? Aile danışmanı ne kadar kazanır? Aile danışmanı maaşları, çalışılan kamu kuruluşları veya özel sektöre göre farklılıklar göstermektedir. Aile danışmanı maaş aralığı çalışan kişinin tecrübesine, çalışma yılına ve çalıştığı sektöre göre değişmektedir. Deneyim ve çalışma yılı arttıkça maaşlar artış göstermektedir.

Aile Danışmanı Sertifikası Veren Üniversiteler Nelerdir?

Aile danışmanlığı sertifikası veren üniversiteler, devlet üniversiteleri, vakıf üniversiteleri ve özel üniversiteler olmak üzere üçe ayrılır. Üniversiteler sürekli eğitim merkezleri altında bu eğitimi vermektedirler. Eğitimler üniversitelere göre uzaktan veya örgün olmak üzere değişiklikler göstermektedir.

Aile danışmanlığı eğitimi veren üniversiteler tarafından verilecek sertifikalar üniversite onaylı olacaktır. Alınacak sertifika ile aile danışmanı olarak aile danışmanı merkezi açabileceğiniz gibi aile danışmanı olarak kamu ve özel kurumlarda çalışabilirsiniz. Nasıl aile danışmanı olunur?

Aile Danışmanlığı Sertifikası veren Üniversiteler ’in Listesi şu şekildedir;
Gebze Teknik Üniversitesi
Türk Hava Kurumu Üniversitesi
KTO Karatay Üniversitesi
İstanbul Gedik Üniversitesi
İstanbul Aydın Üniversitesi
Yüksek İhtisas Üniversitesi
Necmettin Erbakan Üniversitesi
Balıkesir Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
İzmir Demokrasi Üniversitesi
Pamukkale Üniversitesi
Samsun Üniversitesi
Ankara Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi
İzmir Tınaztepe Üniversitesi
İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
Bartın Üniversitesi
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
Haliç Üniversitesi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi
Kırıkkale Üniversitesi
Toros Üniversitesi Nasıl aile danışmanı olunur?
Uşak Üniversitesi
Başkent Üniversitesi
Başkent Üniversitesi
Adnan Menderes Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi
Bursa Teknik Üniversitesi
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Kastamonu Üniversitesi
Ankara Bilim Üniversitesi
Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
Karadeniz Teknik Üniversitesi
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
İstanbul Ticaret Üniversitesi
Sağlık Bilimleri Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Anadolu Üniversitesi
İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Yeditepe Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi
Atılım Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Dumlupınar Üniversitesi
Uludağ Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi
Fırat Üniversitesi Nasıl aile danışmanı olunur?
Dicle Üniversitesi

Devlet üniversitesi iş birliği ile hazırladığımız ve eğitim sonunda devlet üniversitesi onaylı, e devlette sorgulanabilen aile danışmanlığı sertifikası alacağınız aile danışmanlığı eğitimi programımıza katılabilirsiniz. Aile danışmanlığı eğitimimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Aile Danışmanı İş İlanları

Aile danışmanı iş ilanı aile danışmanı arayan kurumlar tarafından çeşitli forumlarda paylaşılmaktadır. Aile danışmanları iş ilanları ilan sitelerinde devamlı güncellenmektedir. İş arama sürecinde bulunan bireyler bu ilanları inceleyerek ve takip ederek aranan şartları sağlıyorsa kurumlara müracaat edebilir.

Aile Danışmanı Eğitimi Nasıl Alınır?

Nasıl Aile danışmanı olunur? Yönetmelikte belirtilen ilgili bölümlerden lisans düzeyinde mezun olanlar MEB’e veya üniversiteler bağlı kurumlar tarafından düzenlenen eğitimlere katılması gerekmektedir.

Aile danışmanı sertifikası almak için kurumumuz tarafında üniversite iş birliği ile hazırlanan Aile danışmanlığı eğitimi programına katılabilirsiniz. Uzaktan online eğitim şeklinde yapılan eğitime Türkiye’nin her yerinden katılım sağlayabilirsiniz.

Aile danışmanlığı sertifika programına hemen kayıt ol formunu doldurarak kayıt olabilir eğitimlere başlayabilirsiniz. Eğitim süreci hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilir veya hemen bilgi al formunu doldurarak eğitim danışmanlarımızın detaylı bilgi vermek için sizlere dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın