iletisim mouse ev zar soru video kullanici pdf yildiz istatistik sozlesme destek1 telefon deney menu kampanya klasor urun ampul gulenyuz bilgi sunum bina kurumsal arti kalp yorum bilim duyuru sepet liste monitor takvim ceptelefonu whatsapp gazete foto ayar canta anlasma cuzdan saat para nakliye konum tamir alinti dunya elmas ok destek2
Cevizli Mah, Zuhal Cd. No: 44 Kat: 1, Ofis:231 34846 Maltepe/İstanbul

Kimler Koçluk Yapabilir ?

Kimler Koçluk Yapabilir ?

Kimler Koçluk Yapabilir. Koçluk tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de son derece ilgi çeken mesleklerden biri olarak görülüyor. Bu ilgiye paralel olarak bazı sorular gündeme geliyor ve farklı bakış açıları ortaya çıkıyor. Hatta farklı bakış açıları kargaşaya yol açıyor. Kimler koç olabilir? Eğitim koçluğunu kimler yapabilir, Öğrenci koçluğunu kimler yapabilir

Kimler Koçluk Yapabilir. En temelde insanlarla yakın çalışmayı sevenler koç olabilir. Koçluk eğitimlerinden 100 saatin altında olmamak üzere eğitim almış olanlar daha bilinçli olarak koçluk yapmaya başlayabilirler. Tabi ki 100 saat eğitim de yeterli değildir. Bir koçun yaşamı boyunca eğitime yatırım yapması ve kendini bu alanda geliştirmeye devam etmesi gerekir. Yani birkaç günlük sertifika programları sadece “o kişinin koçlukla ilgilendiğini ve bu konuda kısa bir eğitim aldığını” belgeler. Yetkin bir koç olduğu anlamına gelmez. Görülen o ki özellikle bireysel veya kurumsal değişim, gelişim konularında hizmet veren kişi ya da kurumlar içinde yeterli eğitimleri olmadığı, hatta üzücü olan bu konuyla ilgili hiç eğitim almadıkları halde hizmet kalemlerine koçluğu eklemekte sakınca görmeyenler var. Bireyler bu konuda yetkinlikleri olmadığı halde koçluk yaptıklarını iddia edebiliyorlar.

Eğitim ve Öğrenci koçluğu sertifikası alabileceğiniz Gri danışmanlık – Üniversite iş birliği ile hazırlanan öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına hemen katılabilirsiniz.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğunu Kimler Yapabilir

Kimler Koçluk Yapabilir. Koçluk bir uzmanlık alanıdır. Yönetim bilimi, eğitim bilimi, psikoloji, NLP gibi pek çok bilim ve ilimden faydalanır ve tüm bu saydıklarımızdan da tamamen farklıdır. Her biri ile ilgili sayfalar yazılabilir. Bir eğitimci, bir pedagog ve bir koç olarak kısaca şunlara değinmek istiyorum:

Eğitim ve Öğrenci Koçluğunu Kimler Yapabilir.Koçluk eğitimden farklıdır, çünkü bir eğitim çalışma ya da deneyim yolu ile bilgi ve beceri edinme sürecidir. Eğitimci genellikle uzmandır. Öğrencinin yapamayacağı bir şeyi bilir ya da yapar. Öğrencinin soruları öğretmeninse cevapları vardır. Eğitimde öğrenci doğrudan öğretmenden öğrenir. Koçlukta ise danışan kendisi araştırarak ve eyleme geçerek öğrenir.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğunu Kimler Yapabilir. Koçluk psikoterapiden farklıdır, çünkü Psikoterapi ruhsal hastalıklarla uğraşır. Psikolojik ya da buna bağlı fiziksel semptomlardan kurtulmak isteyen kişi içindir. Duygusal iyileşme üzerine odaklıdır. Koçluk ruhsal rahatsızlıkları tedavi etmez, etmekle de ilgilenmez. Koçlar kendilerine gelen kişinin bu alanda uzman biri ile çalışması gerektiğini görürlerse kişiyi yönlendirirler. Yöntem olarak baktığınızda en temel farklardan biri de terapi bugünü anlamak için geçmişe bakarken koçluk ulaşılmak istenen hedef ya da durum için bugünü keşfetmekle başlar ve geleceğe bakar.

Koçluk yapabilmek için gerekli olan eğitim ve öğrenci koçluğu sertifikası alabileceğiniz eğitim programını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kimler Koçluk Yapabilir. Koçluk danışmanlıktan farklıdır

Kimler Koçluk Yapabilir. Koçluk danışmanlıktan farklıdır, çünkü danışmanlık müşterinin işle ilgili problemleri üzerinde düzeltici etkiye sahip olmakla beraber, danışmanlık hizmeti veren kişinin o alanda uzman olduğu ve uzmanlığının sonucu olarak o alanla ilgili önerilerde bulunduğu, bu hizmeti alan kişinin de bunu uyguladığı türde bir metodolojisi vardır. Eğitim koçluğunu kimler yapabilir?Bireylerle değil işin geneli veya belli bir kısmı ile ilgili uğraşılır. Koçlukta danışan kendi sorunu ile ilgili cevapları kendi bulur, koç onu bu cevapları bulma konusunda farklı araçlarla destekler. Koçun müşterinin faaliyet gösterdiği alanda ya da çalışmayı istediği alanda uzman olması gerekmez.

Koçluk mentorluktan da farklıdır, mentorluk bir alanda uzman bir kişinin tüm bilgi ve birikimini paylaştığı işin içine arkadaşlık ya da abilik türü bir ilişkinin de katıldığı bir destek hizmetidir. Mentorun bu işi yaptığı alanda daha tecrübeli genelde de yaşının daha büyük olması söz konusudur. Koçlukta işle ilgili bilgi değil Koçluk yöntemleri ile ilgili bilgi esastır. Genel olarak çalışılan konu ile ilgili tecrübenin destekleyici olması mümkündür ancak şart değildir. Abilik-ablalık türü bir ilişki yoktur. Eğitim koçluğunu kimler yapabilir?.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğunu Kimler Yapabilir. Koçluk arkadaşlıktan farklıdır, arkadaş dinler, fikrini söyler, paylaşır ya da paylaşmaz. Koç etkin bir şekilde dinler, doğru soruları sorar, danışanın karanlıkta kalmış yönleri görebilmesi için adeta o bölgeye ışık tutar. Danışan sürecin sonunda kendine ödev verir ve bunları uygulayarak kontrolü ele alacak adımlar atar. Arkadaşlık sevgiye bağlı bir ilişkidir. Koçluk profesyonel bir ilişkidir. Arkadaşlığın nasıl olacağını iki taraf karar verir. Koçluğun nasıl olması gerektiği ile ilgili standartlar vardır.

Kimler Koçluk Yapabilir, Tecrübe Önemli midir?

Eğitim ve Öğrenci Koçluğunu Kimler Yapabilir. Koçluk eğitimlerini tamamlayan koç adaylarının tecrübe kazanması için uygulama yapmaları gerekmektedir. Bu aşamada koçlara düşen kendilerini geliştirmek için gereken zaman ve eğitim konusunda hassas olmalarıdır. Burada bir koçla çalışmak isteyen sizlerin de koçunuzun eğitimi, bilgi ve birikimi konusunda dikkatli ve bilinçli olmanız koçluk konusundaki standartların Türkiye’de de yerleşmesine katkıda bulunacaktır.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınır ?

Üniversite onaylı uluslararası geçerli öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikası almak ister misiniz? Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı eğitimi artık Türkiye’nin her yerinde. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde eğitime Türkiye’nin her yerinden katılabilirsiniz.

Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına hemen başvurup, öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikanızı alabilirsiniz. Eğitimlerimiz uzaktan eğitim ile gerçekleşmektedir.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın