Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir sorusuna geçmeden önce Eğitim ve Öğrenci koçu denildiğinde, eğitimle alakalı bir mesleki disiplin sahibi olması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu mesleki disiplin öğrencinin öğreneceği konuları kapsamalı gibi de bir yanılgı ortaya çıkabilir. Eğitim ve Öğrenci koçu, öğrenciye özel ders veren bir öğretmen değildir. Eğitim ve Öğrenci Öğrenci koçu birlikte çalıştığı öğrenciye REHBERLİK eder.

Kimler Eğitim ve Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir denildiğinde koçluğun Kelime anlamı olarak KOÇLUK, aslında REHBERLİK ve GÖZLEMLEMEK olduğu bilinmelidir. Fakat bizim ülkemizde rehberlik hizmetleri ayrı olarak yapıldığında, bu gün için uygulamalarına bakıldığında  eksik bir çalışma biçimlidir. Bunun nedeni sınav ve öğretim sisteminden kaynaklı  çılgın bir yarış sistemi içinde, öğrencinin daha fazla nasıl koşması gerektiği, daha fazla nasıl çalışacağı, daha fazla nasıl öğreneceği, daha fazla… eksenli onu motive etme üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan REHBERLİK ile koçluk tam kelime anlamı ile  örtüşmemektedir. Bu nedenle mevcut sitem içinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık yapan kişilerin yürüttükleri çalışmalar bir koçluk olmayıp, kısmen koçluk çalışması kapsamındaki  uygulamalardır.

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir, Mesleki Yeterliliği Ne Olmalı

Bu bakımdan kimler eğitim ve öğrenci koçu olabilir ?  sorusuna en iyi cevap; koçluk çalışma prensiplerini, tekniklerini en iyi ve bütün olarak uygulayabilecek eğitimi almış herkes diye cevaplamalıyız.

Bir eğitim ve öğrenci koçu öğretmen olmak zorunda değildir. Fakat öğretmen olması mesleki becerisini artıran bir fark yaratır.

Öğretmenin eğitim ve öğrenci koçu olması ile öğretmen olmayan birinin eğitim ve öğrenci koçu olması arasındaki fark? Öğretim sistemi ile alakalı ve öğrencinin  bu öğretim içinde sorumlu olduğu  sınav ve ders sisteminin bilinmemesine bağlıdır.

Eğer kişi, öğretmen olmasa da, öğretim sistemi içindeki bir öğrencinin yaşam alanlarını, sorumluluklarını, etkileşimlerini biliyorsa, yani onun yaşam alanına dair detaylı bilgileri biliyorsa, eğitim ve öğrenci koçu olabilir. Hatta, bu, bir öğretmenin öğrenci koçluğundan daha da verimli bir çalışma olur.

Bu bakımdan, bu mesleğe gönül vermiş, belli bir eğitim düzeyindeki her insan öğrenci koçluğu yapabilir. Bir Eğitim ve Öğrenci Koçu MESLEKİ Yeterlilik Sahibi olmalı. Öğrenci koçu, öğretim sistemindeki öğrenciyi kuşatan her şey hakkında  bilgi sahibi olmalı.

Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Eğitimi artık Türkiye’nin her yerinde. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde Türkiye’nin her yerinden katılabilirsiniz.

Kamu Üniversitesi onaylı Uluslararası geçerli Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifikası Almak İster misiniz? Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika Programına hemen başvurup, Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı sertifikanızı alabilirsiniz.Eğitimlerimiz uzaktan eğitim ile gerçekleşmektedir.

Eğitimimiz Türkiye’nin En Kapsamlı Öğrenci Koçluğu ve Eğitim Danışmanlığı Sertifika Programıdır

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU VE EĞİTİM DANIŞMANLIĞI Sertifika Programına Başvurmak ve Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat