Bağlarbaşı Mah. Atatürk Cad. Sakarya Sk. No: 35 Kat: 1 Maltepe/İSTANBUL

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir ?

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir ?

Kimler eğitim ve öğrenci koçu olabilir ? sorusuna geçmeden önce eğitim ve öğrenci koçu denildiğinde ne anlaşılması gerekiyor onun üzerinde duralım. Öncelikle eğitimle alakalı bir mesleki disiplin sahibi olması gerektiği anlaşılmaktadır. Bu mesleki disiplin öğrencinin öğreneceği konuları kapsamalı gibi de bir yanılgı ortaya çıkabilir. Eğitim ve öğrenci koçu , öğrenciye özel ders veren bir öğretmen değildir. Eğitim ve öğrenci koçu birlikte çalıştığı öğrenciye rehberlik eder.

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir ?

Kelime anlamı olarak koçluk, aslında rehberlik ve gözlemlemek olduğu bilinmelidir. Fakat bizim ülkemizde rehberlik hizmetleri ayrı olarak yapıldığında, bu gün için uygulamalarına bakıldığında  eksik bir çalışma biçimlidir. Bunun nedeni sınav ve öğretim sisteminden kaynaklı  çılgın bir yarış sistemi içinde, öğrencinin daha fazla nasıl koşması gerektiği, daha fazla nasıl çalışacağı, daha fazla nasıl öğreneceği, daha fazla… eksenli onu motive etme üzerine kurulmuştur. Bu bakımdan rehberlik ile koçluk tam kelime anlamı ile  örtüşmemektedir. Bu nedenle mevcut sitem içinde rehberlik ve psikolojik danışmanlık yapan kişilerin yürüttükleri çalışmalar bir koçluk olmayıp, kısmen koçluk çalışması kapsamındaki  uygulamalardır.

Eğitim ve öğrenci koçluğu yapabilmek için katılmanız gerekli olan eğitim ve öğrenci koçluğu sertifika programı içeriğine bakmak için buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Kimler Eğitim ve Öğrenci Koçu Olabilir ? Mesleki Yeterlilik Ne Olmalı ?

Koçluk çalışma prensiplerini, tekniklerini en iyi ve bütün olarak uygulayabilecek eğitimi almış herkes eğitim ve öğrenci koçu olabilir

Bir eğitim ve öğrenci koçu öğretmen olmak zorunda değildir. Fakat öğretmen olması mesleki becerisini artıran bir fark yaratır. Öğretmenin eğitim ve öğrenci koçu olması ile öğretmen olmayan birinin eğitim ve öğrenci koçu olması arasındaki fark? Öğretim sistemi ile alakalı ve öğrencinin  bu öğretim içinde sorumlu olduğu  sınav ve ders sisteminin bilinmemesine bağlıdır.

Eğer kişi, öğretmen olmasa da, öğretim sistemi içindeki bir öğrencinin yaşam alanlarını, sorumluluklarını, etkileşimlerini biliyorsa, yani onun yaşam alanına dair detaylı bilgileri biliyorsa, eğitim ve öğrenci koçu olabilir. Hatta, bu, bir öğretmenin öğrenci koçluğundan daha da verimli bir çalışma olur.

Kimler eğitim ve öğrenci koçu olabilir ? sorusuna mesleğe gönül vermiş, belli bir eğitim düzeyindeki her insan eğitim ve öğrenci koçluğu yapabilir denilebilir. Bununla birlikte  eğitim ve öğrenci koçu mesleki yeterlilik sahibi olmalıdır. Eğitim ve öğrenci koçu, öğretim sistemindeki öğrenciyi kuşatan her şey hakkında  bilgi sahibi olmalı.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifikası Nasıl Alınabilir ?

Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı eğitimi artık Türkiye’nin her yerinde. Online olarak hazırlanmış bu eğitimimiz sayesinde eğitime Türkiye’nin her yerinden katılabilirsiniz. Üniversite onaylı uluslararası geçerli öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifikası almak İster misiniz ? Öğrenci koçluğu ve eğitim danışmanlığı sertifika programına hemen başvurmak için yapmanız gereken tek şey buraya tıklamak.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
× Whatsapp İletişim