Bağlarbaşı Mahallesi, Atatürk Caddesi, Sakarya Sokak No: 35 Kat: 1 34844 Maltepe / İSTANBUL

İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi

İşaret Dili

İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi

İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi. Milli Eğitim Bakanlığınca, işitme engelliler ilkokullarının 1, 2. ve 3. sınıf öğrencileri için Türk işaret dili dersi öğretim programları hazırlandı. MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce bir ilke imza attı.  Hazırlanan ve Talim ve Terbiye Kurulu tarafından onaylanan ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflar için Türk İşaret Dili dersi öğretim programı, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün internet sayfasında yayımlandı.

İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi. Türkiye´deki işitme engelli öğrenciler arasında kullanılan işaret dilinde temel düzeyde bir standart geliştirilmesine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu program, “öğrenci merkezlilik, aktif öğrenme, esneklik, disiplinler arası tematik desen” esaslarına dayalı ve “etkinlik temelli bir yaklaşımla” hazırlandı. Türk İşaret Dili dersi, işitme engelliler ilkokullarının 1, 2 ve 3. sınıflarında haftada 2´şer saat okutulacak.

İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi.“Türk İşaret Dili” dersi 1. sınıf öğretim programında, öğrencilerin günlük hayatlarında sıkça kullandıkları temel sözcüklerin ve kavramların işaret dilindeki karşılıklarının tanıtılarak, temel işaret dili dağarcığının oluşması hedeflendi. Bu sınıf düzeyinde, öğrencinin kendisi ve yakın çevresinden başlayarak, yaşadığı sosyal çevrede kullanması muhtemel 624 sözcüğe yer verildi.

İlkokul 2. ve 3. sınıflar öğretim programları, öğrencilerin günlük hayatlarında ve yakın çevrelerinde sıklıkla kullanabilecekleri örnek sözcükler, cümleler, diyaloglar ve konularla özgün bir program tasarımı olma özelliği de taşıyor. 2. sınıfta 1. sınıfa ek olarak 158 yeni sözcüğe, 3 sınıfta ise 171 yeni sözcüğe yer verildi. Tüm sınıf gruplarında toplamda 953 sözcüğün öğretimi hedeflendi.

Öğrenilenlerin diğer derslerde de kullanılması hedefleniyor

İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi. Türk İşaret Dili dersi 2 ve 3. sınıf öğretim programları özellikle temel akademik becerilerin öğretiminin gerçekleştirildiği hayat bilgisi, matematik, fen bilimleri gibi derslerle ilişkilendirildi. Öğrencilerin bu derste edinecekleri becerileri farklı derslere transfer edebilmelerini sağlayacak disiplinler arası bir anlayış benimsendi. Buna göre programda, “kendimi tanıyorum, okulumu seviyorum, ailem ve evim, oyun, spor ve sağlık, yiyecek ve içecekler, taşıtlar ve trafik, ülkemi seviyorum” gibi temalar ve ilkokul hayat bilgisi dersinin yanı sıra temel matematik ve fen kavramlarının verildiği temalar ile matematik, fen bilimleri derslerinin mevcut temaları eş güdümlü olarak planlandı.

Böylelikle öğrencinin Türk işaret dili dersinde edindiği işaretleri diğer derslerde de kullanması sağlanacak. Bu yolla öğrenmenin kalıcılığına ve işitme engelli öğrencilerin akademik başarılarının artmasına imkân tanınabilecek. İşitme engellilerin kendi aralarında ve işitenlerle iletişim kurmalarına katkıda bulunacak bu programlarla aynı zamanda işitme engellilerin iletişim kurmalarında sorun yaratabilen yöresel ve bölgesel farklılıkların azaltılması ve ortak bir işaret dilinin oluşturulması da hedefleniyor. İşitme Engelli Öğrencilere Türk İşaret Dili Dersi

Örnek Ders Videoları İzlemek İçin Tıklayınız

İŞARET DİLİ TEMEL EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMINA KATILMAK İSTER MİSİNİZ?. BAŞVURMAK VE AYRINTILI BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Whatsapp ile Görüşmeyi Başlat