Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

İşaret Dili Eğitimi Nedir ?

İşaret Dili Eğitimi Nedir ?

İşaret dili eğitimi nedir ? Ne işe yarar ? Türk işaret dili eğitimi , el hareketleri ve yüz mimiklerinden oluşan işitme engeli olan bireylerin iletişimini sağlayan araçtır. Türk işaret dili eğitimi ile beraber Türk kültürüne uygun farklı hareket ve işaretler ile işitme engelliler ile iletişiminizi sağlayabilirsiniz…

İşaret Dili Eğitimi Nedir ?

Türk işaret dili eğitimleri bu konuda daha önceden eğitim almış, eğiticilik vasfı yüksek bireyler tarafından resmi kurumlar aracılığı ile alınabilir…

Doktora gittikleri zaman rahatsızlıklarını ya yanlarında bulunan bir tercüman vasıtasıyla – o tercümanı da bulmak çok zordur- ya da bir kağıda yazarak anlatmak zorunda kalmaktalar.

Mahkemede söyleyeceklerini ancak bir tercüman yardımıyla hakime aktarabilmektedirler.

Emniyette ifade vermek için işaret dili bilen birilerine ya da bir tercümana ihtiyaç duymaktadırlar.

Kısacası devlet kurumlarında, bankalarda ve daha birçok yerde işitme engelliler bin bir güçlükle karşılaşmaktadırlar.

İşaret dili bilmek bir zorunluluk değil ama en azından her kurumda bir bilen kesinlikle olmalı.

KAMU VE ÖZEL KURUMLARDA İSTİHDAM EDİLEBİLİRSİNİZ

İşaret Dili bilen bireyler özel sektör ve kamu kurum kuruluşlarında işitme engelli vatandaşa hizmet amaçlı istihdam edilirler. İşaret Dili temel eğitimi alan bireyler öncelikle güncel hayatta sık kullanılan terimleri öğrenirler ve temel seviye ile işitme engeli olanlar ile işaret dili sayesinde rahatlıkla iletişime geçebilirler.

TİD (Türk İşaret Dili) eğitiminde bireyler okul ve eğitim işaretleri, gıda ve giyim işaretleri, TİD bilgisi kavramları, duygular ve eşyalar, zaman ve zaman dilimleri, trafik ve canlılar, meslekler, spor ve coğrafi terimler, karşılıklı konuşma, matematik işaretleri, gramer, hava durumu, iller gibi kavramları öğrenirler.

İşaret Dili Eğitimi Nedir ? İş İmkanları Nelerdir ?

İşaret dili eğitimi nedir ? Ne işe yarar ? Uzmanlar işaret dili bilenlerin, başta belediyeler, hastaneler, okullar ve adliyeler olmak üzere birçok sektörde aranan eleman olacağını belirterek gençlere ve işsizlere, yeni meslek olarak bu dili öğrenmeleri tavsiyesinde bulunmaktadırlar.

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın açtığı sınava katılarak memur olabilirsiniz.

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı son yıllarda yapmış olduğu sınavlar ile İşaret Dili Tercümanı almaktadır. Son yapılan sınavda KPSS şartı aranmamıştır.

-Adliyelerde bilirkişi olarak görev alabilirsiniz.

-Adliyelerde işitme engelli vatandaşlar ile iletişim kurabilmek ve sorunları çözmek adına Bilirkişi olarak görev yapabilirsiniz. Bununla ilgili yerel mahkemelerin ilanlarını takip edebilirsiniz.

-Noterden tasdikli yeminli tercümanlar,

-Tapu daireleri, karakollar, hastaneler ve belediyelerde çalışabiliyor. Yeminli tercümanlar sahip oldukları sertifikaları noterden onaylatarak yeminli tercümanlık yapabiliyor.

– TV, Konferans, Seminer ya da toplu organizasyonlarda tercümanlık yapabilirsiniz. İşaret dili eğitimi nedir ? Ne işe yarar ?

Uzaktan Eğitim İle Katılacağınız Üniversite Onaylı İşaret Dili Eğitimine Başvurmak İçin Tıklayınız.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın