Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir?

İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir?

İşaret dili bilenler nerelere atanabilir ? İşaret dili her geçen gün önem kazanıyor. İşaret dili bilenler, hastaneler, belediyeler vb. kurumlarda görev alabiliyor. Peki son birkaç alımda İşaret dili bilenler nerelere atandı veya çalışmaya başladı. Yapılacak yeni alımlardan yararlanmak isteyenler için İşaret dili eğitimi alabilecekleri kurumlar aşağıda belirtilmiştir.

İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir?

İşaret dili bilenlerin daha önce yapılan atamaları ve atama duyuruları şu şekildedir.

1-SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI 75 PERSONEL SINAV DUYURUSU-18,09,2014

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası hakma uyarınca, “Aile vc Sosyal Politikalar Bakanlığı” Merkez ve Taşra Teşkilatında bulunan birimlerde görev yapmak üzere mesleki uygulama sınavı ile 75 adet (ekli listede belirtilen illere) sözleşmeli personel alınacaktır. İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir ?

İşaret dili eğitimine katılarak işaret dili sertifikası alabilirsiniz. Eğitim içeriğine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

A-BAŞVURU ŞARTLARI:

TeşkilatBirimiUnvanıSayısıNitelikleri
MerkezEngelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüİşaret Dili Personeli2En az ortaöğretim mezunu ulmak , tercümanlık yapacak seviyede işaret dilini bildiğini gösteren geçerli belge veya sertifikaya sahip olmak.
TaşraAile vc Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü (Boş Pozisyonların Bulunduğu İl Listesi Ekte’dir )işaret DiliPersoneli73
Toplam75 

2. 100 bin işaret dili bilen Memur alımı

AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, yaklaşık 100 bin işaret dili bilen tercüman alımı ile ilgili bilgi verdi. 22 Temmuz-2 Ağustos 2015 tarihleri arasında 17. Dünya İşitme Engelliler Kongresi ilk kez İstanbul’da gerçekleşecek. kongreye Türkiye İşitme Engelliler Milli Federasyonu ev sahipliği yapacak. 

İşitme Engellilerin sorunlarının ele alındığı Kongre 1999’da da Avustralya’da, 2003’te Kanada’da, 2007’de İspanya’da, 2011’de Güney Afrika’da gerçekleştirildi.

Kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı destek veriyor. Kongrede işitme engellilerin eğitimleri, sorunları ve çözümleri üzerine fikir üretiliyor. Tüm dünyadan işitme engelli akademisyenler ve federasyonlar kongreye katılıyor.

İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir. Selamoğlu, Türkiye’de işaret dilinin 2005’te resmileştiğini, öncesinde işaret dili tercümanları olmadığını belirtti.

Selamoğlu, ”İşaret dili tercümanlığı için Şubat ayında sınav düzenlendi. 11-22 Mart tarihleri arasında da sınavlar yapılacak. İşaret dilini bilen tercümanların sınavda başarılı olmaları gerekmektedir. Alınan personel Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine dahil edilecek. Kaynak: iskur.us

İşaret dili eğitimine katılarak işaret dili sertifikası alabilirsiniz. Eğitim içeriğine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

3.Özel Teşvik programı atamaları (KPSS OLMADAN )-300 kişilik alım !

İsaret dili’nin ve bu dili konuşarak yaşayan bireylerin toplumdan faydalanmasını sağlayacak özel teşvik programı Kursların birlikte düzenlemiş olduğu bu teşvikte,artık tüm büyük şirketlerin mağazalarında ve halkla ilişkiler olan her kısmında işaret dili bilen eleman alanacağı belirtildi.Nedeni dışarıda bu dili konuşan 3 milyon bireyin rahatça konuşabileceği ve yararlanabileceği bir yerin olmaması .

İşitme Engelliler alış veriş yapmakta zorlanıyorlar .

İşitme engelliler ve bu dile ihtiyaç duyan bireyler toplumda çektiği en buyuk sıkıntılardan bırıde bu dili konuşan yerlerin olmaması,En buyuk kurumsal şirketlerin ve iş yerlerinde gitmekten çekinen bu bireyler  için özel şirketler artık eleman alırken işaret dilini tercih ediyor.

Eğitimin sonunda iş yönlendirmesinin yapıldığı bu teşvik programında ,atama yapılacak 81 ildeki şirketleri sorabilirsiniz. İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir

4- Kamu Hastaneleri Kurumu, Hastanelerde İşaret Dili Bilen Personel Olacak

TÜRKİYE Kamu Hastaneleri Kurumu, engelli vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını kolaylaştırmak için aldığı önlemlere bir yenisini daha ekledi. Kurum tarafından hastanelere gönderilen ‘Engelli bireylere yönelik sağlık tesisleri denetleme formu’nda hastanelerin alması gereken önlemler sıralandı. Söz konusu tedbirlerin ne kadarının hayata geçirildiği konusunda da bilgi istendi. 

İşaret dili eğitimine katılarak işaret dili sertifikası alabilirsiniz. Eğitim içeriğine buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

ENGELLİYE ÖZEL REFAKATÇİ

Bu kapsamda hastanelerde engellilere yönelik verilecek sağlık hizmetleri kapsamında her hastanede işaret dili bilen personel çalıştırılacak. Hastanelerin girişlerinde Braille alfabesiyle hazırlanmış bilgilendirme panoları ve hastane planını gösteren kabartma haritalar bulundurulacak. Ayrıca yeni düzenleme kapsamında engelli hastalara hastane içinde ve dışında refakat edecek personel de görevlendirilecek. Gönderilen formda, bu görevleri yürüten personel bulunup bulunmadığı da soruldu. 

İŞARET DİLİ EĞİTİMİ NEREDEN ALINABİLİR?

İşaret dili eğitimini bazı illerin Halk Eğitim Merkezlerinde açılan kurslardan yada Gri Danışmanlığın tüm Türkiye’den Uzaktan Eğitim ile internet üzerinden katılabileceğiniz kursu bulunmaktadır. İşaret Dili Bilenler Nerelere Atanabilir

Uzaktan Eğitim İle Katılacağınız Üniversite Onaylı İşaret Dili Eğitimine Başvurmak İçin Tıklayınız

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın