Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı

Hasta ve Yaşlı Bakım Sertifika Programı

Hasta ve yaşlı bakım sertifika programı, hasta bakımı ve yaşlı bakımı alanında çalışmakta olanlar ve çalışmak isteyenler için zorunlu tutulan uzaktan eğitim şeklinde yapılan eğitim programıdır. Hasta ve yaşlı bakımı kursu sonunda alınacak e devlette sorgulanabilen üniversite onaylı hasta ve yaşlı bakımı sertifikası ile hastane, huzur evi, bakım evi, rehabilitasyon merkezi ve evlerde hasta bakıcısı ve yaşlı bakıcısı olarak çalışabilirsiniz. Hasta ve yaşlı bakım uzmanlık sertifika programı sonunda alınacak yaşlı bakım sertifikası 560 saatlik olacaktır.

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Sertifika Eğitimi Nedir?

Hasta ve yaşlı bakım uzmanlık sertifika programı , hasta ve yaşlı hizmetleri alanı altında yer alan dalların yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen alandır. Engelli bakım sertifikası , hasta bakıcı sertifikası , yaşlı bakım sertifikası , hasta bakımı , hasta bakıcısı ve yaşlı bakımı alanında çalışmaya devam edilebilmesi için veya bu alanda işe başlayacak olan adayların çalışabilmeleri için almaları zorunlu tutulan bir eğitim programıdır. Hasta ve yaşlı refakatçisi, bugün en çok aranılan mesleklerin başında gelmektedir. “Sertifikalı” elemanlar kurumlar tarafından tercih edilmekte ve hemen istihdam edilmektedir. Ayrıca bu elemanlar bakıma ihtiyacı olan yaşlı ve hastalara evlerinde de refakatçi hizmeti verebilmektedirler.

Çoğunlukla gelişmiş ülkelerde daha görünür olan yaşlanma olgusu, artık gelişmiş ülkeler kadar gelişmekte olan ülkeler açısından da önemle değerlendirilmesi gereken bir konudur. Yaşlı, hasta ve engelli için şu andaki uygun bakım, kurum bakımıdır ve ülkemizde yetersiz olmakla birlikte oldukça pahalı bir bakımdır. Temel sağlık hizmetleri, yaşlı, engelli, hasta, yaşlı tüm insanlara, bulundukları her ortamda ve şartta (okul, ev, iş yeri, hastane) sağlık hizmeti verilen alandır. Gelişen teknolojinin ve bilgi çağının getirdiği değişimler, ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durum; kaliteli sağlık hizmetlerinin sunumunda ve sağlık alanında nitelikli elemanlara olan ihtiyacı arttırmaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu ‘na Kimler Katılabilir?

Hasta bakıcı ve yaşlı bakım sertifikasını kimler alabilir ? Eğitime katılabilmek için ön koşul bulunmamaktadır. Türkiye ve dünyanın her yerinden dileyen herkes eğitime başvurabilir ve sertifika sahibi olabilir.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Nedir?

Hasta bakım elemanı; Hasta bakımı elemanının sahip olması gereken iletişim, temel sağlık ve hasta bakım hizmetleri ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; hasta kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, hasta kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilen elemandır.

Yaşlı bakım elemanı ; Yaşlı bakımı elemanının sahip olması gereken iletişim, temel sağlık, vücut mekaniği ve yaşlının bakımı ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Bu eğitimi alanlar bilim ve teknolojinin tüm verilerinden yararlanarak, ev ve kurumlarda kendi sorumluluklarının bilinci altında; yaşlı kişilerin bakım ve danışmanlığı, vücut temizliği, sağlık personeli tarafından önerilen ilaçların kullanılması ve tespit edilen nefes, hareket çalışmaları, beslenmeleri, yaşlı kişilerin kişisel ve sosyal sorunlarının çözümünde yardımcı olan, alanıyla ilgili araç ve gereçleri yerinde ve zamanında kullanabilme becerisine sahip nitelikte kişiler olarak mezun olurlar.

Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Engelli bakımı sertifikası, hasta ve yaşlı bakımı sertifikası alanlar  ve hasta yaşlı bakım uzmanı yeterlikler doğrultusunda ;
– Hastanelerde
– Huzur evlerinde
– Bakım evlerinde
– Yaşlı bakım evlerinde
– Evde hasta bakıcılığı
– Geronto-psikiyatri kliniklerinde
– Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde
– Özel bakım elemanı sağlayan istihdam firmalarında çalışabilirler.

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Sertifika Eğitim İçeriği Nasıldır?

– Kişisel bakım
– Yaşlılık
– Yaşlılık hastalıkları (Alzheimer, Parkinson, Basınç yarası, Demans)
– Yaşlılıkta sık görülen kas – iskelet sistemi hastalıkları
– Yaşlı bakım hizmetlerinde iletişim
– İlaçları takip etme
– Pozisyon verme ve kaldırma
– Günlük bakım
– Banyo
– Ağır hastalık ve vefat durumu
– Yaşlı beslenmesi ve yaşlıya yemek yedirme
– Hasta bakım hizmetleri
– Hastalık çeşitleri
– Sağlığını koruma
– Hastalıklardan korunma
– Hasta bakım hizmetlerinde iletişim
– Hastalıklara göre beslenme

İlk Yardım
– Temel ilk yardım bilgisi
– Hasta / yaralı / olay yeri  değerlendirme
– Temel yaşam desteği
– Kanamalar
– Yaralanmalar
– Isı dengesi bozuklukları
– Kırıklar
– Zehirlenmeler
– Diğer acil durumlar
– Taşımalar

Anatomi ve Fizyoloji
Hasta ve yaşlı bakım kursu anatomi ve fizyoloji
– Vücudun temel yapısı
– Hareket sistemi
– Sinir sistemi
– Endokrin sistem
– Vücut sıvıları, elektrolitleri ve kan
– Dolaşım sistemi
– Solunum sistemi
– Sindirim sistemi
– Boşaltım sistemi
– Üreme sistemi

Hasta ve Yaşlı Bakımı Kursu Sertifika Eğitimi Uzaktan Eğitim Olarak Nasıl Alınacak?

– Kayıt işlemlerini tamamlayan kursiyere kullanıcı adı ve şifreleri sms ve mail yoluyla gönderilir.
– Kullanıcı adı ve şifreniz ile uzaktan eğitim platformuna giriş yapılır.
– Eğitim videoları, ders dokümanları ve sınavınız sistemde karşınıza yüklü halde gelir.
– Eğitim süresi boyunca dilediğiniz saatte giriş yapıp dersleri izleyebilirsiniz.
– Eğitim süresi dolmadan en geç 1 gün önce online sınavınızı gerçekleştirip eğitiminizi tamamlamış olursunuz.

Örnek Dersimizi Buraya Tıklayarak İzleyebilirsiniz.

Hasta ve Yaşlı Bakım Kursu Sertifika Eğitim Süresi ve Şekli Nasıldır?

Hasta ve yaşlı bakımı kursları, internet ortamında uzaktan eğitim yöntemiyle verilmektedir. Eğitim süresi 30 gündür. Eğitime ait videolar ve dokümanlar uzaktan eğitim sistemine yüklenmiş olup, katılımcılar eğitim süresi içerisinde diledikleri gün ve saatlerde sisteme giriş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

Eğitim Süresi: 30 Gün / 560 Saatlik Sertifika

Eğitim Şekli: Uzaktan Eğitim Sistemi İle İnternet Üzerinden Video Ders ( A-Senkron)

Sınav Şekli ve Türü: Uzaktan Eğitim Sistemiyle, Çoktan Seçmeli Test

Sertifika Sınav Hakkı: 5

Sertifika Sınavı Başarı Puanı: Minimum 50 puan

Belgelendirme: Üniversite Onaylı Sertifika

Nasıl Detaylı Bilgi Alabilirim?

Hasta ve yaşlı bakım kursu sertifika eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için Whatsapp ve iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilir ya da  Hemen Bilgi Al formunu doldurabilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız detaylı bilgi vermek için en kısa sürede sizlere dönüş yapacaklardır. Hasta ve yaşlı bakımı kursu programına katılmak ve sertifika almak için kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın