Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Hasta ve Yaşlı Bakıcılığı Sertifikası 560 Saat

Hasta ve Yaşlı Bakıcılığı Sertifikası 560 Saat

Hasta ve yaşlı bakıcılığı sertifikası, hasta ve yaşlı bakıcı olarak çalışabilmeniz için almanız gerekli olan bir sertifikadır. Hastane, huzurevi, bakımevi, rehabilitasyon merkezi ve evlerde hasta bakıcı veya yaşlı bakıcı olarak çalışmak isteyenler bu eğitime katılmalı ve bu sertifika sahibi olmaları zorunludur.

Hasta ve yaşlı bakımcısı; hastalıkta ya da yaşlılıkta bireylerin yalnızlıktan korunması, fiziksel ve egzersiz programları, beslenme eğitimi gibi konularda yardımcı olur. Ayrıca kazalardan korunma, sigara ve alkolün bırakılması gibi psikoloji ve sosyal desteği kapsayacak hizmet de görevleri arasındadır.

Yaşlı ve hasta bakımı; yaşlılık veya hastalık kaynaklı oluşan engellerin giderilmesi, yaşlının veya hastanın ruhsal ve bedensel ihtiyaçlarını giderme, kendini iyi hissetmesini sağlama ve moralini yüksek tutma, destek olma faaliyetlerini kapsamaktadır.

Hasta ve yaşlı bakıcılığı sertifikası alan bireyler, hastaların sağlıklarının yükseltilmesinde ve psikolojilerinin düzeltilmesinde daha iyi performans göstermektedir. Hasta ve yaşlı bakıcılar, doktorların kontrolü ve önerileri doğrultusunda, hasta ve yaşlı kişilere yaşadıkları ortamlarda destek olurlar. Ayrıca sağlık ekipleri tarafından yapılan tedavilerin gerektirdiği tıbbi ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenli ve sağlıklı bakım hizmeti verirler.

Ülkemiz nüfusu hızla yaşlanmakta ve yaşlılığa bağlı olarak da sağlık sorunları artmaktadır. Sağlık sorunlarının sonunda hasta ve yaşlı bakımı ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Hasta ve yaşlılar kendi ev ortamında veya bakım merkezlerinde bakım almayı tercih etmeleri profesyonel hasta ve yaşlı bakım personeli ihtiyacını arttırmaktadır.

Hasta ve Yaşlı Bakıcılığı Sertifikası Nasıl Alınır?

Gri danışmanlık üniversite iş birliği ile hazırlanan hasta ve yaşlı bakımı sertifika programı ile bu alanda çalışacak kişilere mesleğin gerektirdiği bilgi ve donanıma sahip olarak başarılı şekilde çalışabilmelerini sağlamak amacı ile hazırlanmıştır. Yönetmeliğe uygun olarak hazırlanan bu eğitime katılarak üniversite onaylı e devlette sorgulanan hasta ve yaşlı bakımı sertifikası sahibi olabilirsiniz. Alınan sertifika ile hasta ve yaşlı hizmetleri uzmanı olarak çalışabilirsiniz.

Hasta Yaşlı Bakım Personelinin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Hasta ve yaşlının bakımı ve sağlığına kavuşabilmesi için hasta bakıcılar tarafından özenle yapılması yardımcı olmaları gerekir. Hastayı sürekli takip ederek hastalığının durumu hakkında doktoruna gerekli bilgileri aktarır. Ayrıca hasta ve yaşlının iştah, uyku, idrar ve kusma, dışkıya çıkma gibi önemli durumları kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Hasta ve yaşlı bakıcılığı sertifikası alan Hasta ve yaşlı bakıcılar şu hizmetleri sunarlar;

  • Hasta ve yaşlı bakımı için muayene ve kontrolü takip eder
  • Hasta ve yaşlının beslenme ve vitamin ihtiyacına göre yiyeceklerini planlamasını yapar.
  • Hasta ve yaşlının günlük bakım ihtiyaçlarını (banyo, ağız ve diş bakımı, giyinme, yemek gibi) karışılmasında yardımcı olur.
  • Gerekli olan egzersizlerin yaptırılmasını sağlar ve psikolojik destek sağlar.
  • Hasta ve yaşlının günlük temizliğine dikkat eder.
  • Hasta ve yaşlının kaldığı yerin konforunu ve rahatını sağlar.

Gri Danışmanlık sitemiz üzerinden Hasta ve Yaşlı Bakımı Sertifika programına katılarak  mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler; Hastane, Huzurevi, Bakımevi, Rehabilitasyon merkezi, Evlerde çalışma imkanı bulabilmektedir. 

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın