Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

Google Haritalar Nasıl Kullanılır?

Bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacı ile akıllı cihazların kullanımına uygun olarak gelilştirilen dijital haritalar, seyahat özelliklerimizi de değiştirmeyi başardı. Hayatımıza hızlı ve kalıcı olarak giren Google Haritalar, doğruluk oranları ile ön plana çıkmaktadır. Bu sayede dijital bir harita kullanmadan yola çıkmayı hayal edemeyecek noktaya geldik. Popüler bir uygulama olan Google Maps, yaşamakta olduğumuz dünyanın ve yer aldığımız lokasyonun tüm detaylarına hâkim olan özel bir uygulamadır.

Google Maps, içinde bulunduğumuz yerleri ve lokasyonları tespit etmek, yol haritaları çıkartabilmek için kurulmuş coğrafi bir arama motorudur.

Google Haritalar ile aynı zamanda hiç görülmemiş mekânlar ve bu mekanlara gidebilen yollar, yollardaki trafik yoğunluğu da tespit edilebilmektedir.  Mesafeleri ve ulaşım sürelerini kısaltan bu uygulama ile alternatif gidiş ve dönüş yollarını tespit edebilmek de mümkündür.Tıpkı diğer arama motorlarında da olduğu gibi, anahtar kelimeleri de kullanarak bir yeri arayabilmek mümkündür.  

Android kullanıcısı iseniz Google Haritalar sistemi büyük bir ihtimal ile telefonunuzda yer almaktadır. Google Maps, cihazınızdaki uygulamalar arasında yer almıyor ise Google Store’dan da ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Aynı zamanda iPhone ve iPad kullanıcısı iseniz App Store’dan da Google’ın haritalar uygulamasını kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Google Haritalar Nedir?

Google Maps, dünyada yer alan diğer coğrafi bölgeler hakkında da ayrıntılı olarak bilgi alableceğiniz bir web tabanlı hizmettir. Geleneksel şekillerde edilen yol tariflerine ek olarak, Google Harita birçok lokasyonun hem havadan hem de uydu görüntülerini sunmaktadır. Bazı şehirlerde Google Maps’in araçlarından çekilmiş olan fotoğraflar da mevcuttur. Bu fotoğraflar yardımı ile sokak görünümü kısmından görüntüleme yapabilirsiniz. Google Haritalar, birçok farklı uygulama hizmeti de sunmaktadır. Örnek verilecek olursa rota planlanabilmesi ya da belirli bir konumdan bir başka konuma seyahat etmek isteyenler için uygun güzergâhlar bulmak gibi pek çok özelliği mevcuttur.  Araba, bisiklet, yaya ve toplu taşımalar için farklı formatlarda güzergâhları belirleyebilen Google Maps, bu anlamda oldukça avantajlı bir sisteme sahiptir.

Google Haritalar sistemi ile aynı zamanda web sitesi sahibi olan kişiler, sitelerini Google Maps alanına da ekleyebilmektedir.  Maps, hücresel ve kablosuz ağlardan alınabilen verilere görede sürücüler için uygun bir rota hesaplama imkanı sunar.

Google Sokak Görünümü, dünyada yer alan çeşitli bölge ve şehirlerin sokak fotoğraflarını da kullanıcılar ile paylaşmaktadır.  Bu sayede seyahat etmeden önce gidilecek yer ya da aranan bir mekan Sokak Görünüm sistemi ile kolaylıkla ekranınızda görüntülenecektir.

Google Haritalar –  Yer Ekleme Özelliği

Google Maps, dünya genelinde geniş bir adres ve işletme verisine sahiptir. Fakat bazen, haritaya işlenmeyen konum ya da işletmeler olduğunu da görüntüleyebilirsiniz. Google Haritalar sistemine yer ekleyebilme imkânı da sunmaktadır. Bu gibi durumlar ile karşılaşılması halinde, tanımsız konumlar da yerlere eklenebilmektedir. Bu sistem biraz zaman alsa da kullanıcılar tarafından sık sık kullanılan bir özelliktir. İşlemin uzun zaman almasının nedeni ise Google tarafından doğruluğunun inceleniyor olmasıdır.

Tüm uygulama ve sitemler için haritaya yer ekleme aşamaları aşağıda yer almaktadır.

Bilgisayardan Google Maps Sistemine Yer Ekleme

 • İnternet tarayıcınızı açıp Google Maps’e gidin.
 • Ekranın sol / üst kısmında yer alan menü simgesine tıklayın.
 • Açılan listedeki Eksik Bir Yeri Ekleyin seçeneğine tıklayın.
 • Ekranın orta kısmında açılan pencereden ise eklemek istediğiniz konuma yönelik ad, kategori, adres gibi bilgilerin de girişini yapın. Bu bilgilerin girilmesi önemlidir. Aynı zamanda bu aşamayı atlamak mümkün olmadığı gibi zorunlu bir kriterdir.

Yeri ekleyeceğiniz mekân ya da işletmenin internet sitesi, telefon numarası vs. gibi bilgileri de biliyor iseniz ekleme yapabilirsiniz.

Tüm bu bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra ‘’Gönder’’ simgesine basarak bu işlemi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Android Cihazlarda Google Maps’e Yer Ekleme

 • Cihazınızdaki Haritalar uygulamasını açın.
 • Ekranın üst köşesindeki menüye tıklayın.
 • ‘’Eksik bir yeri ekleyin’’ seçin.
 • Açılan pencereden ise Ekleyin başlıklı kısımdan, yerin lokasyonuna yönelik ad, adres gibi bilgileri girin.
 • Bilgilerin tamamını eksiksiz olarak girdikten sonra ekranın üst ve sağ köşesinde bulunan gönder simgesine tıklayın.

iOS Sisteminde Google Haritalar ve Yer Ekleme Özelliği

 • iOS cihazda Google Haritalar uygulamasını açılır.
 • Arama kutusuna bir konum girerek arama yapılır.
 • Ekranın alt kısmında herhangi bir arama yapıldığında adres bilgileri için bir menü görüntülenecektir. Bu menüye giriş yapılır.
 • Açılmış olan listeden ise Eksik Bilgi kısmına tıklanır.
 • Yer Ekleyin isimli sayfadan eklemek istediğiniz konum için adres ve kategori gibi yukarıdaki başlıklarda yer alan aşamaların girişini yapın. Daha sonrasında alt köşede yer alan gönder kısmında tıklayarak işlemi sonlandırın.

Raptiye Yöntemiyle iOS Uygulamalarında Google Haritalarda Yer Ekleme

 • iOS cihazınızda Google Maps uygulamanızı açın.
 • Açılmış olan haritada raptiye bırakmak için herhangi bir lokasyona dokunup bekleyin.
 • Ekranın alt kısmından herhangi bir raptiye bırakılan konumun bilgilerini girebilmek için menü penceresi açılacak. Bu pencereye tıklayın.
 • Açılan görüntüden Eksik bir yeri ekleme kısmına tıklayın.
 • Cihazınızda açılmış olan Yer ekleyin başlığına sahip sayfada, eklemek isteidğiniz konum için ad, kategori kısımlarını doldurun. Eğer web sitesi ve telefon bilgileri mevcut ise bunları da ekleyebilirsiniz.
 • Gönder seçeneğine tıklayarak işlemi başarıyla sonlandırabilirsiniz.

Google Maps Nasıl Kullanılır?

Google Haritalar kısmında gezinmenin kolay yollarından biri Sürükle / Bırak tekniklerini kullanabilmektir. Bunu yapabilmek için bilgisayardaki Google Haritalar açılmalıdır. Daha sonrasında ise imleci haritanın herahangi bir yerine getirmek ve sol fare düğmesinden basılı tutup imleci hareket ettirmek gereklidir. Örneğin, haritandaki güney kısımlar yani ekranın alt tarafında kalan bir konumu görüntülemek istiyor iseniz, sol düğmeye basılı tutarak fareyi aşağı / yukarı kaydırmanız yeterli olacaktır. Bu hareket sayesinde haritayı aynı zamanda kuzeye yani aşağıdan da yukarı kısımlara doğru sürüklemiş olursunuz. Dolayısıyla görüntülemek istediğiniz tüm konumlara rahatlıkla erişim sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ekranın orta kısmında yer alan ve görmek istediğiniz lokasyon için farenin sol düğmesine basıp daha sonrasında da basmaya devam ederek sürükleme yapabilirsiniz.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra eğer ki bir konuma çift tıklar isenize o konum size yakınlaşacaktır. Fare yardımı ile yakınlaştırarak / uzaklaştırmak isterseniz de fare üzerindeki tekerlek tasarımından yardım alabilirsiniz. Tekerleği ileri / geri hareket ettirerek yakınlaştırıp uzaklaştırma işlemini de gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer aktif olarak kullandığınız farenizde tekerlek özelliği yok ise ekranın sağ alt kısmında yer alan gezinme simgesini kullanıp haritayı yakın ve uzak olarak ayarlayabilirsiniz.

Google Maps’in Görünümünü Değiştirebilen Bazı Simgeler

 • Harita:  Gezinme sırasında simgeye tıklandığında takdirde harita varsayılan görünüme geçmektedir. Bu tıpkı bir sokak haritasına benzer ve gri bir arka planı mevcuttur.
 • Uydu: Haritayı uydu formatından görüntülemeye yarayan bir sistemdir. Dolayısıyla haritayı uydudaki gibi kuşbakışı görmenizi sağlar.
 • Arazi: Arazi farklarını vurgulayan bu özellik ile kayalıkları tespit edebilirsiniz.

Google Maps Sisteminin Değişiklikleri

Bu başlık ikiye ayrılmaktadır. Trafik ve Sokak Görünümü özelliği olan Google Maps sisteminde iki farklı temel değişiklik mevcuttur.

 • Trafik: Anlık olarak trafik akışını görüntülemenizi sağlar. Açık konumda olan yollar yeşil iken yoğunluk olan yollar ise kırmızı bir renk ile temsil edilmektedir.
 • Sokak Görünümü: Bu özellik ise Google Maps’in kullanımındaki en ilgin tasarımdır. Sokak Görünümü modunda, tüm sokakların birebir görüntüleyebilirsiniz. Caddenin orta yerinde duruyormuş hissi vermektedir.

Google Harita Ne İşe Yarar?

Google’ın Harita sistemi lokasyonu tanımanıza ve herhangi bir noktayı kolaylıkla bulabilmeye yaramaktadır. Aynı zamanda trafik görünümü de gösteren bu uygulama sayesinde anlık olarak yolların durumlarını da tespit edebilirsiniz.

Google Harita Nedir?

Google Maps, dünyada yer alan tüm coğrafki konumlar ile ilgili bilgi ve lokasyon sağlayan geniş verilere sahip bir hizmettir. Geleneksel yöntemlere göre konum bulma konusunda hızlı, pratik ve oldukça başarılır.

Google Maps (Haritalar) Yer Ekleme Özelliği Mevcut Mu?

Google Maps, dünya genelinde geniş kapsamlı bir adres / mekân / işletme koleksiyonunu bünyesinde barındırmaktadır.  Fakat bazen haritaya işlenmemiş lokasyonlar ve mekânlar göz önüne çıkabiliyor. Bunun için kullanıcılara haritaya ekleyebilme özelliği sunulmaktadır. Dolayısıyle sistemde yer ekleme özelliği mevcuttur.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın