Bağlarbaşı Mahallesi. Atatürk Caddesi. Sakarya Sokak No: 35/42 Maltepe / İSTANBUL

Filial Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Filial Oyun Terapisi Eğitimi Nedir?

Filial terapi, çocuk ve ile ilgili sorunları ele alan oyun terapisi ile aile terapisini bütünleştiren terapi türüdür. Terapistler, ebeveynlerin çocukları ile çocuk merkezli özel oyun görüşmelerini yapmalarına yardımcı olmak için, nasıl eğitimi vereceklerini öğrendiği eğitime Filial oyun terapisi eğitimi denir.

Bu terapi yöntemi ile aile üyelerinin birbirleri ile ilişkileri güçlendirilir ve sorunlarla başa çıkma becerilerinin arttırılması sağlanır. Anne- baba ve çocuk güveni arttırmak hedeflenir. Bu terapi hem önleyici hem de sorunun çözümüne yardımcı olur. Peki Filial oyun terapi nedir, nasıl uygulanır inceleyelim.

Filial terapi çocuk ve aile arasında yaşanan sorunlarda başarılı şekilde kullanılan bir terapidir. Aile ve çocuk arasında yaşanan, duygusal ve davranışsal bozukluklar, kaygı, depresyon, boşanma, evlat edinme, kronik hastalıklar gibi sorunlarda olumlu etki sağladığı ortaya çıkmıştır. Filial terapi ile aileler güçlendirilmekte sorunlar çözülmektedir.

Filial terapi, aile içinde pozitif etkileşimi güçlendirmek ve çocukta görülen sosyal-duygusal ve davranışsal sorunların çözüme kavuşturulması amacı ile yapılır.

Filial Terapi Hangi Yaştaki Çocuklara Yapılır?

Bu terapi genel anlamda 2-12 yaş arası çocuklar ve aileleriyle uygulanır.

Filial Oyun Terapisi Nasıl Oynanır?

Filial terapi nasıl yapılır? Terapist görüşmeleri çocuk ile yapar ayrıca ebeveynler ile de görüşmeler gerçekleştirir. Bu terapi modelinde anne ve babalar çocukların süreçlerinde etkindir ve onlara özel oyun zamanları düzenler. Terapistle birlikte ortak çalışma gerçekleştirirler.

Filial terapi eğitimi süresince ebeveynler, çocukları ile özel oyun zamanlarını nasıl yürüteceklerini öğrenirler. Terapistle birlikte birebir özel oyun zamanları uygularlar. Bu çalışmalar ile ebeveynlerin çocuklarını daha iyi anlamalarını sağladığı gibi aralarındaki duygusal bağı ve ilişkiyi de daha da güçlendirir. Zamanla aileler özel oyun zamanlarını evde uygulayabilir hale gelirler. Bu terapi sayesinde ebeveyn ve aile arasındaki ilişkiler güçlenir pozitif değişimler gösterir.

Oyun Terapisi Sertifika Programı eğitimi içeriğini burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz. Eğitim detayları ve sorularınız için whatsapp ve iletişim bilgilerinden eğitim danışmanlarına ulaşabilirsiniz.

Filial Oyun Terapisi Evde Nasıl Yapılır?

Filial oyun terapisi eğitimi alan aileler, çocukları ile oyun zamanları düzenlerler. Ebeveynlerden çocuğu ile düzenlediği 30 dakikalık oyun zamanını videoya almasını ister. Terapist bu videolar üzerinden aileleri yönlendirir. Bu şekilde ebeveynlerin oyun terapisi konusunda yetkin hale gelmesi sağlanıp evde uygulaması sağlanır. Bunu sonucunda aileler bu terapiyi kendileri evde uygulayabilirler.

Filial Oyun Terapisi Oyuncakları Nelerdir?

Oyun terapisinde kullanılan oyun materyalleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Gerçek yaşam oyuncakları: Oyuncak ailesi-evi-ev eşyaları, kuklalar, telefon, araba, uçak vs…
  • Dışa vurum ve agresif dürtü oyuncakları: Kum torbası, oyuncak tabanca, oyuncak askerler, sinirli kuklalar, bıçak vs…
  • Yaratıcı dışavurum ve duygusal açılım oyuncakları: Makas, oyun hamurları, insan ve hayvan el kuklaları, maskeler, boyalar, yapıştırıcılar, boya kalemleri vs…

Filial Oyun Terapisi Nasıl Uygulanır?

Aile üyelerinin birbirleri ile ilişkilerini güçlendirmeyi ve başa çıkma becerilerini arttırmayı amaçlayan Filial terapi etkisi kanıtlanmış terapi türüdür. Aileler terapist yardımı ile oyun zamanlarını nasıl yürüteceklerini öğrenirler. Anne baba, terapist ve çocukların bir arada olduğu terapiler sayesinde çocukların daha iyi anlaşılması sağlanarak duygusal bağ güçlendirilir.

Oyun zamanı düzenleyen aileler süreçte çok keyif alırlar. Düzenlenen oyun zamanlarında çocukların duygularını ve sorunlarını çözmek aile üyelerini rahatlatır ve değişimi sağlamaya başlar.

Filial Terapi Hangi Durumlarda Kullanılır?

Bernard ve Louise Guerney tarafından geliştirilen filial oyun terapisi, 2-12 yaş gurubu çocuklara ve ailelerine yardımcı olan terapidir. Hem normal gelişim gösteren hem de duygusal, davranışsal ve gelişimsel güçlükleri olan çocuklar ile kullanılır.

Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz:
Bize Ulaşın